Рішення для відбудови країни: в Одесі відбудеться конкурс проєктів реконструкції Катерининської площі
На кращу проєктну пропозицію з реконструкції Катерининської площі проведуть конкурс у південному обласному центрі Одесі.
Відповідне рішення ухвалили під час засідання Одеського виконкому, пише Суспільне.
У чому проблема?
Після повномасштабного вторгнення рф в Україну по всіх регіонах пронеслася хвиля за будь-яку ціну позбутися всього, що пов'язано з російською історією та радянщиною. Не минула ця участь і Одесу.
Наприкінці грудня в обласному центрі демонтували пам'ятник російській імператорці Катерині ІІ. Його перемістили на тимчасове зберігання до Одеського художнього музею.
Яке рішення?
Після демонтажу пам'ятника постало питання про реставрацію Катерининської площі.
У міськраді вирішили провести конкурс. На заохочення учасників з міського бюджету планують виділити 350 тисяч гривень. Згідно з проєктом рішення, конкурс розпочнеться 31 березня, а закінчиться 1 серпня.
Як повідомив виконувач обов'язків заступника міського голови Олександр Філатов, переможця конкурсу, ймовірно, визначать у серпні. Однак, зважаючи на те, що історичний центр міста включили до списку ЮНЕСКО, потрібно буде узгоджувати проєкт з представниками організації та Мінкультом.
Також, за словами міського голови Одеси Геннадія Труханова, конкурс спочатку хотіли зробити міжнародним. Однак це надто ускладнювало організацію та могло затягнути процес.
До того ж міжнародний конкурс коштував би міському бюджету від восьми до десяти мільйонів гривень. Проте, подати заявку на участь може будь-хто, зокрема й іноземці.
Архітекторка з Принстона розповіла, з чого почати відбудову України: створити платформу для обміну ідеями та творчого простору
Як це працює?
У проєкті рішення вказано, що конкурсант обов'язковий має подати такі матеріали:
- ситуаційний план у масштабі 1:2000;
- опорний план у масштабі 1:500;
- генеральний план на геопідоснові у масштабі 1:500;
- розгортки фасадів з проєктними пропозиціями щодо їх реставрації на усунення виявлених недоліків;
- пропозиції щодо вибору та розміщення елементів благоустрою;
- загальні зовнішні види площі;
- пояснювальна записка із роз'ясненням архітектурно-планувальної ідеї та архітектурних рішень.
Довідка
Одесити неодноразово влаштовували акції на підтримку знесення пам'ятника російській імператорці Катерині ІІ. При цьому наголошували, що тези про нібито заснування нею Одеси – це всього лише російський міф.
Цієї думки притримуються й українські історики, запевняючи, що Катерина не засновувала, а лише перейменувала місто.
На підтримку знесення пам'ятника свідчать й історичні факти. Зокрема:
- Катерина скасувала гетьманство, а останній гетьман України Кирило Розумовський позбувся булави саме за її розпорядженням;
- За її вказівками було фактично ліквідоване українське козацтво. У 1775 році Катерина ліквідувала та знищила Запорізьку Січ.
- Також Катерина запровадила цензуру на друк книжок Києво-Печерською лаврою (1766 рік);
- Розпорядилась, аби з церков забрали всі українські книжки і замінили їх на російськомовні (1769 рік);
- Саме через Катерину ІІ офіційною мовою викладання в у Києво-Могилянській академії стає російська (1783 рік).
"Історична постать Катерини постійно використовувалась і Радянським Союзом, а потім сучасною Росією як один зі стрижнів їхніх претензій на південь України та й на всю Україну. Це одне з ідеологічних, історичних обґрунтувань сучасної агресії проти нас", – зазначає історик Олександр Алфьоров у коментарі Радіо Свобода.