У чому проблема?
Байдужість до новин про чергові трагедії, нульові емоції та відчуття замороженості. Якщо це про вас, з вами трапилося емоційне оніміння — відключення емоцій і почуттів як відповідь на хронічний стрес.
Психологи стверджують — емоційна замороженість, як і будь-яка реакція на екстремальну ситуацію, є нормальною. Втім, дати собі остаточно впасти в психоемоційний анабіоз — не найкраще рішення. Як "розморозитися" і для чого це нам, поговорили з Мирославою Мориконь, психологинею, психотерапевткою в методі позитивної психотерапії.
Яке рішення?
Раніше ми не були готові до такого рівня болю, який принесла нам війна. Наш больовий поріг був набагато нижчим. Але з кожною новиною, з кожною трагедією у нас росте стійкість до емоційного болю.
Всьому є межа. Коли негативних емоцій стає настільки багато, що психіка вже не в змозі їх обробити, задля виживання вмикаються захисні механізми. Емоційна замороженість — прояв одного з типів реакції на стрес: бий, біжи, завмри. Захисний механізм завмирання спрацьовує незалежно від того, знаходитесь ви в Україні чи виїхали у безпечне місце. Воюєте чи волонтерите, стали свідком катастрофи або ж постраждали в ній самі.
Що відбувається з психікою у такому стані?
Емоційне "зачерствіння", так звана психологічна анестезія — це стан, що нагадує часткову замороженість. Ви почуваєтесь ніби дерев'яним, нечутливим. Це відчувається як зниження гостроти емоцій і відчуттів, або певне затуманення. І це, ще раз нагадує Мирослава Мориконь, є нормальною реакцією на сильний стрес та ті повторювані потрясіння, які нам доводиться проживати з дня в день. Така реакція психіки на травматичні події покликана зберегти цю саму психіку. Часто люди кажуть, що звикли до війни, до сирен, до трагедій. Що ж відбувається з психікою, коли з'являється ця "звичка"?
Коли з нами відбуваються якісь загрозливі чи неприємні ситуації в мозку активізовується мигдалеподібне тіло. Вона спрацьовує наче сигналізація на автівці. ЇЇ функція — повідомляти організму про небезпеку. У кров викидається велика кількість адреналіну, що змушує тіло робити щось, щоб вберегтись від небезпеки. Але трапляється одна небезпечна ситуація, потім друга, третя і мигдалеподібне тіло звикає до неї. А організм звикає до великої кількості адреналіну. Для нього це стає нормою.
Що поганого у цьому стані?
З одного боку, такий тип реакції сприяє "енергозбереженню" й може дозволити відносно безболісно пережити війну. Проте безпеки все ж переважають. Згадаймо, як люди піклувались про власну безпеку на початку повномасштабної війни і як часто нехтують нею зараз. Як швидко всі ми бігли в укриття після перших сигналів сирен і як продовжуємо гуляти вулицями під час повітряних тривог тепер.
Також "замороження" робить нас нечутливими, товстошкірими, черствими. Блокуються не тільки негативні емоції, а й позитивні. Адже, під час сильної стресової ситуації психіка не обирає, що саме блокувати, тож блокує все. Життя починає скидатися на їжу без солі.
Ми втрачаємо здатність до емпатії, співпереживання, співчуття. І це негативно впливає на всі сфери життя: роботу, навчання, стосунки.
Разом з неприємними емоціями ми погано відчуватимемо і хороші — любов, радість, натхнення, надію. А вони так само необхідні для банального виживання та жаги до життя.
Крім того, варто пам'ятати, що заморожені емоції зберігаються в тілі та часто проявляються у вигляді психосоматики.
Як допомогти відновити емоційну чутливість собі та близьким?
Після закінчення війни у більшості емоційна чутливість відновиться, говорить Мирослава Мориконь. У частини людей може розвинутись посттравматичний стресовий розлад і їм буде потрібна допомога спеціалістів, в тому числі, у відновленні чутливості. Але більшість впорається з цим самостійно. Проте варто звернути увагу, що чим молодша людина, тим більший вплив мають на неї травматичні події. Тому дуже важливо вберегти від травматизації саме дітей.
П'ять способів "розморожування"
- Спробуйте розчулити себе. Слухайте музику, переглядайте відео чи фільми, які змусять поплакати й вивільнити емоції, але не через горе, а через надію. Тобто, коли ми бачимо добро, взаємодопомогу, любов, ніжність. Також не варто зараз цуратися гумору, а радше навпаки. Зараз дуже багато жартів і мемів про все, що відбувається, це допомагає і підтримує. Передивляйтесь свої улюблені, перевірені часом, комедії.
- Повернути собі чутливість, а разом з нею і смак до життя, можна через тіло та його органи чуття: зір, слух, нюх, смак та дотик. Дивіться на щось гарне — захід сонця, природу, прикрасьте свій домашній куточок, відвідайте виставку, послухайте шум океану або улюблену музику, спечіть запашну випічку, купіть аромаолію.
- Рухайтесь, торкайтесь чогось усвідомлено, збільште тактильні контакти з близькими. Посмакуйте улюбленою стравою, прийміть теплу ванну, погладьте кішку. Шукайте те, що приносить задоволення. Через ці емоції можна відновити всі інші. Бо емоції вимикаються і вмикаються однією кнопкою.
- Дуже важливо не замикатися в собі, а підтримувати спілкування з іншими. Бо саме через контакт ми проживаємо емоції. Говоріть про свій стан з кимось. Вам немає чого соромитись. Ви здивуєтесь, як багато людей відчувають те ж саме.
- Важливо розмовляти з дітьми та підлітками про їхні переживання та емоції. Допомогти їм їх вербалізувати, бо діти не завжди розуміють, що з ними відбувається. Наше завдання познайомити їх з їхнім внутрішнім світом. Наприклад: "Мені здалось, що ти засмучена. Хочеш розповісти мені чому?", "Останнім часом ти мовчазний. Я хвилююсь за тебе. Хочеш поговорити про щось, що тебе непокоїть?". Важливо приймати всі їхні емоції й підтверджувати, що вони нормальні. І що нормально так почуватися.
Всі відповіді всередині нас. Спробуйте згадати, що вам допомагало справлятись зі стресом та почуватись щасливим в довоєнний час? Що приносило вам задоволення? У вас має бути свій список ресурсів, які нагадуватимуть мирний час, викликатимуть приємні спогади та емоції й стануть опорою для психіки в цей непростий час. І пам'ятайте: з вами все нормально.
Ще більш корисних рішень
Стан завмирання: що ще радять психологи
Частіше за все психологи отримують скарги на те, що людина дуже боїться, що здатність відчувати емоції тепер для неї втрачена назавжди. Через це людина впадає у відчай. Часто він має більш руйнівний вплив на людину, ніж сам стан завмирання.
Насправді це не так. Коли мине стан постійного стресового чинника, людина поступово відновиться і знову зможе відчувати емоції. Фахівці наголошують: цей стан — не назавжди. Він минеться.
Людина у стані завмирання зі сторони може здаватися холодною, відстороненою. І, звичайно, це впливає на стосунки з коханими, дітьми, батьками, друзями.
Важливо не загострювати конфлікти, а розібратися і зрозуміти, що саме відбувається з вами або вашою близькою людиною. Це розуміння допоможе пройти тяжкий період.
Стан завмирання — це захисний механізм, і на його роботу теж потрібна енергія. Тому у сфері діяльності може з'явитися нездатність концентруватися, розсіяність уваги та загальне зниження результатів на роботі та у навчанні.
Не сваріть себе, якщо ваша ефективність впала. Краще зверніться за підтримкою або допомогою, якщо цього потребуєте. Деякі люди навпаки починають працювати більше — "занурюватися" у роботу, навчання. Це також один із методів пережити ситуацію та відволіктися. Обидві реакції є абсолютно природними.
Фінанси можуть сильно страждати, якщо людина перебуває в стані завмирання, особливо якщо цей стан впливає на рівень продуктивності.
Важливо пам'ятати, що це — також прямий вплив війни, стресу та завмирання, тож не картайте себе. Дайте собі час, шукайте зверніться по допомогу до сім'ї, друзів чи психологів. Використовуйте свої ресурси не на страждання, а на стратегію. Складіть план, хай маленький, але план, і це обов'язково допоможе вийти зі складного стану.
Зниження імунітету, апетиту, збиття режиму сну, м'язові затиски, затиски щелепи, погана робота травної системи, закрепи — це є також цілком природна реакція на стан заціпеніння, бо він є біологічною реакцією і розповсюджується також на тіло та тілесні прояви.
Якщо ви відчуваєте, що ваш фізичний стан погіршується, не нехтуйте цим: допоможіть собі та зверніться до сімейного лікаря. Якщо ви відчуваєте, що вам емоційно тяжко і самостійно ви вже не справляєтеся, зверніться до професіоналів — психолога чи психотерапевта.
Цей матеріал створено онлайн-виданням "Рубрика" в межах програми "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю онлайн-видання "Рубрика" і не обов'язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.