Зупинити потоп: як створити біодренажну систему?
Завдяки біодренажним системам більша частина дощових опадів затримується та очищується локально — на вулицях міста.
- Категорія: грунт
- Проблема: підтоплення
- Рішення: Біодренажні системи
Біодренажні системи — багатошарові канали-рівчаки, призначені для відведення, очищення та збереження в екосистемі стоків дощових опадів.
5 перших кроків:
- Виберіть місце для розміщення біодренажу з урахуванням пропускної здатності ґрунту, ухилу поверхні та рівня ґрунтових вод;
- Переконайтесь, що в межах обраної ділянки немає інженерних комунікацій;
- Перевірте чи є ризик поверхневого забруднених опадів (наявність поруч території промислових об'єктів, АЗС тощо);
- Розмістіть на дні шар піскосуміші або його відповідник, над ним можна вкласти дренажну трубу (за потреби);
- Далі укладіть в дренаж сипучі матеріали великої фракції, а на поверхні залиште шар щебню завтовшки 15 см.
Детальніше:
У розвинених країнах Західної Європи та Північної Америки вже давно помітили недоліки централізованої системи очищення дощової води і близько 40 років тому на противагу їм почали розвивати децентралізовані системи. Такий підхід передбачає, що більша частина дощових опадів затримується та очищується локально — на вулицях міста.
Технічно його реалізувати можна завдяки біодренажним системам. У цьому випадку опади, що потрапляють на непроникні поверхні – дахи, дороги, хідники замість дощеприймачів, перехоплюються у спеціальні рівчаки.
Біодренажну систему зазвичай планують як видовжений канал, до якого зручно збирати опади з вулиць, автостоянок, дахів тощо. На відміну від дощових садків, канав та траншей, біодренажі не тільки поглинають воду, але й можуть транспортувати її. Їх функціонування є вкрай важливими для додаткового підживлення ґрунтових вод. Швидкість просочування води у ґрунт є однією із ключових умов для функціонування такого рішення та обов'язково повинна бути високою.
Джерело: ГО "ПЛАТО"