Органічні відходи: як зробити компостер?
Третина всієї їжі, вирощеної у світі, іде на смітник. Щоб зменшити вплив на довкілля, органіку варто компостувати.
- Категорія: відходи
- Проблема: переповнені сміттєзвалища, забруднення грунтів
- Рішення: Компостер
Компостери — конструкції призначені для накопичення та переробки харчових і садових відходів у органічне добриво.
5 кроків:
- Оберіть підходяще місце: на рівній поверхні зораного ґрунту, щоб рідина всотувалася в землю й не витікала за його межі;
- Підберіть підходящий матеріал, компостер може бути дерев'яним, пластиковим, чи навіть сплетеним з гілля, можна використати вживані матеріали (наприклад, піддони);
- Для попередження проблем з гризунами обтягніть контейнер зсередини дрібною сіткою;
- Дно компостера вистеліть шаром садових відходів, орієнтовно 20-30 см;
- Наповнюйте компостер дотримуючись пропорції 1:3 — на одну частину садових відходів має йти до трьох частин відходів з кухні.
Детальніше:
Третина всієї їжі, вирощеної у світі, іде на смітник. Це близько 1,3 мільярда тонн харчових продуктів щороку. Коли органічні відходи потрапляють на сміттєзвалище, вони гниють і виділяють метан — парниковий газ, що пришвидшує глобальне потепління та спричиняє пожежі на звалищах. Щоб зменшити вплив на довкілля, органіку варто компостувати.
Компостування можливе в умовах приватного чи багатоквартирного будинку, вулиці та навіть квартири. В залежності від обставин, обсягів "сировини" та фізичних умов обирається відповідний компостер.
Швидкість процесу компостування залежить від правильної пропорції та розміру органічних решток. Пришвидшити цей процес можна за допомогою хробаків. Популярними видами, які застосовуються в Україні є "каліфорнійський" та "старатель". Пересаджувати хробаків треба разом із субстратом, з яким вони були придбані. Для цього потрібно зробити невелике заглиблення на відстані близько 10-15 см від стінки та викласти їх туди разом із субстратом. Якісний догляд за черв'яками передбачає утеплення компостера на зиму.
Джерело: ГО "ПЛАТО"