fbpx
Сьогодні
Важливо 09:01 23 Кві 2021

Чому діти помирають від коронавірусу: як захистити свою дитину

У Бразилії різко зросла смертність дітей від коронавірусу — розповідаємо про причини, чого чекати в Україні, які симптоми хвороби можуть бути у дітей і чому коронавірус можна сплутати з іншим захворюванням

English version here

Фото Reuters

У Бразилії піднявся рівень смертності від коронавірусу серед дітей. Всупереч поширеній раніше думці, що діти не такі вразливі перед цим вірусом, число жертв вже наблизилося до 2 тисяч осіб.

Є думка, що зростання дитячої смертності в Бразилії пов'язане з появою ще більш агресивного штаму коронавірусу. Експерти ж кажуть, що величезна кількість випадків Covid серед дітей в країні — пов'язана із загальною кількістю випадків захворювань — Бразилія зараз займає друге за величиною число у світі:

«Звичайно, чим більше у нас хворих і, як наслідок, чим більше госпіталізацій, тим більше число смертей у всіх вікових групах, включаючи дітей. Але якби пандемія була під контролем, цей сценарій, очевидно, можна було б звести до мінімуму», — говорить Ренато Кфурі, президент наукового відділу імунізації Бразильської педіатричної спільноти. Такий високий рівень інфікування вразив всю систему охорони здоров'я Бразилії. По всій країні виснажуються запаси кисню, відчувається нестача основних ліків, а в багатьох відділеннях інтенсивної терапії просто більше немає ліжок.

І хоча в Україні, за словами міністра охорони здоров'я України, пік захворюваності пройдений, а кількість нових хворих вже в понеділок 19 квітня в порівнянні з минулим тижнем скоротилося на 14 тисяч і продовжує скорочуватися, не варто втрачати пильність — високе вірусне навантаження може призвести до зростання захворюваності дітей і в Україні.

коронавірус і діти

Фото BBC

Немає реакції — немає небезпеки?

У дослідженнях, опублікованих в журналі Оксфорда Clinical Infectious Diseases в травні минулого року, і оновлених в листопаді, є дані про протікання респіраторного захворювання у дітей. Там сказано, що серед дітей зареєстровано менше випадків захворювань, ніж у дорослих, проте це пов'язано більшою мірою з тим, що в ранньому віці хвороба переноситься легше, у дітей не спостерігається симптомів або вони занадто слабо інфіковані, щоб привернути увагу лікарів, пройти обстеження і потрапити в статистику спостережуваних випадків зараження COVID-19. 

Інші дослідження доктора Петри Зіммерман, яка досліджує педіатричні інфекційні захворювання, говорять про те, що у 35% дітей захворювання протікає без будь-яких симптомів. 

Вчені вивчили дані великих епідеміологічних досліджень і прийшли до висновку, що діти меншою мірою схильні до впливу COVID-19, ніж дорослі. Це підтверджують й інші дослідження, в яких йдеться про те, що випадки захворювання на коронавірус серед дітей діагностуються рідше, ніж в 5% випадків всіх захворювань SARS-CoV-2. Дані, доступні на момент огляду, припускають, що у дітей менше ймовірність розвитку важкої пневмонії або інших ускладнень, пов'язаних з протіканням захворювання, а відповідна реакція на вірус у дітей відрізняється від реакції у дорослих. Однак це зовсім не означає, що вірус не є небезпечним для дітей.

коронавірус і діти

Фото Skynews

Як відрізнити симптоми коронавірусу у дітей?

Лікарі сходяться на думці, що у дітей, які заразилися Covid-19, легше не помітити або неправильно діагностувати симптоми, оскільки хвороба, як правило, проявляється не так, як у дорослих. Наприклад, в лютому минулого року з'явилися повідомлення про спалах хвороби Кавасакі серед італійських дітей, а вже в травні, коли коронавірус встиг поширитися по всій Європі — у британських. В одному зі звітів, опублікованих пізніше, говориться, що у 8 з 10 дітей, у яких були симптоми хвороби Кавасакі, виявили антитіла проти SARS-CoV-2, з чого автори дослідження зробили висновок, що SARS-CoV-2 може викликати особливу імунну відповідь у деяких дітей, що нагадує хворобу Кавасакі. Лікарі називають це новим феноменом, подібним з хворобою Кавасакі. Однак, на відміну від останньої, він вражає не тільки дошкільнят, а й підлітків у віці до 16 років, а в деяких випадках викликає важкі ускладнення.

Хвороба Кавасакі — це запалення стінок кровоносних судин, яке супроводжується: 

  • лихоманкою
  • висипанням на шкірі
  • кон'юнктивітом
  • почервонінням горла і порожнини рота
  • набряком рук і ніг
  • збільшенням лімфатичних вузлів в області шиї

Зазвичай вона виникає у дітей у віці від року до 8 років, проте зареєстровані випадки, коли симптоми хвороби Кавасакі зустрічалися у дітей до 16 років — в цих випадках діти були хворі на коронавірус, тому схожі симптоми можуть бути ознакою захворювання Covid-19 у вашої дитини. 

Але є й інші симптоми. Так, Королівський коледж педіатрії та дитячого здоров'я Великобританії рекомендує батькам терміново звернутися по допомогу, якщо їх дитина:

  • стає блідою, покривається плямами або температура тіла знижена 
  • має нерівне, нерегулярне дихання і хрип, посиніння навколо губ
  • стає надзвичайно пригніченою (невтішно плаче), спантеличена, виглядає дуже млявою 
  • з'являється висип, який не зникає при натисканні (тест Гласса)
  • іноді у хлопчиків-підлітків висип з'являється на яєчках
коронавірус і діти

Фото iStock

Як запобігти коронавірусу у дитини?

Відомий в Україні лікар-педіатр Євген Комаровський, кандидат медичних наук і телеведучий, розповів, що кращою «панацеєю» в запобіганні хвороби, крім дотримання карантинних обмежень, ретельного миття рук і носіння масок є хороша вентиляція приміщення. Заразитися респіраторним захворюванням можна тільки у разі тісного контакту з зараженою людиною, вважає лікар. На відкритому повітрі шансів підхопити інфекцію набагато менше, а значить, якщо ви перебуваєте в приміщенні, перше правило, якого необхідно дотримуватися — це провітрювання: «Найкраща, найкорисніша таблетка від коронавірусу називається простим словом — протяг», — заявив лікар. 

Комаровський також наполягає на тому, що батьки повинні знати, як надавати долікарську допомогу своїй дитині, а також знати кордони першої допомоги — тобто коли, в який момент необхідно припинити самолікування. Наприклад, проблеми з легенями можна визначити за рівнем сатурації — насичення крові киснем. Робиться це за допомогою спеціального приладу — пульсоксиметра. У разі COVID-19 викликати лікаря рекомендують, коли сатурація знижується до 94%. Сатурація 92% і нижче зазвичай вважається критичною. Людині з таким низьким показником кисню в крові потрібне термінове медичне втручання.

Педіатр також наполягає на тому, що безконтрольно пити ліки без узгодження лікування з лікарем не можна. Особливо це стосується антибіотиків, які можуть тільки нашкодити організму. 

Хороше харчування є одним з головним умов підтримки імунітету, на цьому наполягають бразильські лікарі. Тому харчування, особливо під час карантину, має бути правильно збалансованим, а раціон складений так, щоб дитина (та й дорослі теж) отримували всі необхідні організму вітаміни та мікроелементи. 

14794

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: