"Слугам народу" найняли американських лобістів для налагодження відносин зі США та ЄС, - "Схеми"
Лобісти американської компанії "Finsbury Glover Hering" у 2021 році надаватимуть консультації та підтримку партії "Слуга народу" за 50 тисяч доларів на місяць.
Про це повідомили журналісти програми "Схеми" з посиланням на сайт Міністерства юстиції США, на якому оприлюднені відповідні документи.
Громадська організація "Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу", засновниками якої є помічники двох нардепів із фракції "Слуга народу", у лютому підписала контракт із американською компанією "Finsbury Glover Hering".
"Finsbury Glover Hering" має "забезпечити урядові відносини" та надавати "стратегічне консультування і підтримку громадській організації та політичній партії "Слуга народу" для сприяння діалогу, обміну та іншим взаємодіям між членами українського парламенту та їхніми колегами та іншими посадовцями в США та міжнародними організаціями".
Громадська організація бере на себе всі позапланові витрати, пов'язані з транспортом, харчуванням, проживанням, організацією конференц-зв'язку тощо.
Вартість послуг лобістів, згідно з контрактом, становить 50 тисяч доларів на місяць, а сама угода діятиме до кінця року – і в разі її повного виконання сумарно складатиме 550 тисяч доларів (понад 15 мільйонів гривень).
Контракт діятиме до 31 грудня 2021 року і може бути продовжений за згодою сторін.
ГО "Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу" створена за місяць до підписання контракту з американськими лобістами – наприкінці грудня минулого року.
Як вказано у договорі, оприлюдненому на сайті Мінюсту США, вона фінансується "українськими приватними особами та комерційними структурами".
Засновники ГО – Павло Великоречанін та Станіслав Костюченко. Це – помічники народних депутатів від "Слуги народу", відповідно – Олександра Ткаченка та Івана Шинкаренка, які є членами парламентського комітету з питань антикорупційної політики.
Організація зареєстрована в Києві, на вулиці Круглоуніверситетській, 7. Ще однією адресою організації у документах Мінфіну США вказано конгресно-виставковий центр "Парковий" у Києві, який є офісом партії "Слуга народу".
Компанія "Finsbury Glover Hering" утворилася в результаті злиття трьох компаній. Одну з них, "Glover Park Group", у 2007 році наймав "Блок Юлії Тимошенко" (послуги лобістів коштували БЮТ щонайменше 30 тисяч доларів), а у 2009 році – Грузія для налагодження контактів із конгресменами США й допомоги з позиціонуванням у ЗМІ, зокрема, Міхеїла Саакашвілі.
Журналісти звернулись до народних депутатів Ткаченка та Шинкаренка з проханням уточнити, хто профінансував залучення американських лобістів для партії "Слуга народу".
Ткаченко коментаря поки не дав, а Шинкаренко знає лише, що Костюченко очолює ГО, а чим організація займається і хто її фінансує – нібито не знає, бо це не його справа.
Після публікації помічник депутата Станіслав Костюченко надіслав "Схемам" такий коментар: «Громадська організація «Центр трансатлантичного взаємодії та діалогу» є неприбутковою організацією, яка прагне покращити відносини України з Сполученими Штатами, Європейським Союзом та іншими демократичними країнами. У цей критичний момент для України, Громадська організація «Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу» залучила FGH Holdings з метою адвокації важливих питань, пов'язаних з територіальною цілісністю України та економічної незалежності. Громадська організація «Центр трансатлантичного взаємодії та діалогу» буде збирати кошти з приватних джерел для здійснення поточної діяльності. Наші послідовники та партнери – це не байдужі українці, які готові підтримати нашу діяльність та країну на шляху євроінтеграції. Ми не плануємо залучати гроші від великого бізнесу, олігархів та транснаціональних компаній».
«Оплатити послуги лобістів офіційно можна у два способи. Перший – партія з власного рахунку платить за конкретні послуги й декларує скільки заплатила, коли, кому тощо. У фінансовому звіті ми будемо бачити, хто фінансував партію, а отже, і за чий кошт здійснювалися витрати. Другий спосіб – за такі послуги може заплатити стороння фізична чи юридична особа. У такому випадку партія так само має декларувати такі витрати, оскільки закон це трактує як спонсорський внесок у вигляді товарів, робіт та послуг. У такому випадку має бути у звіті вказано, хто платив, кому, скільки і за що», – розповів аналітик громадського руху «Чесно» Ігор Фещенко.
Звіт партії "Слуга народу" за четвертий квартал 2020 року, коли була створена ГО, на сайті НАЗК досі не опублікований на підставі того, що в країні діє карантин.