Усе, що треба знати про краватку: як правильно зав'язати, куди вдягнути і як носити жінці
81% населення Землі не вміє зав'язувати краватку. З нагоди Дня цього предмету гардеробу зібрали все найкорисніше і найцікавіше в одному матеріалі
Дехто, можливо, скаже: а не дуже й хотілося, кому це архаїчне вміння взагалі потрібне, в моді зараз стрит-стайл, а питаннями етикету не переймаються навіть у вищих ешелонах влади.
Але як би всім не подобалися зручненькі худі і шорти, а костюм, який майже неможливо уявити без такого аксесуару як краватка, у своєму житті хоч раз вдягає чи не кожна людина.
Сучасні норми етикету, що стосуються краваток, дійсно дуже поблажливі. Кілька років тому навіть членам Палати громад Парламенту Великобританії було дозволено приходити на засідання без цього предмету гардеробу. Чи означає це, що краватка, яка тривалий час була обов'язковим предметом для всіх чоловіків, доживає останні дні?
Колись ця частина одягу була важливим маркером соціального статусу. Краватки військових частин, клубів, престижних приватних шкіл і університетів служили символами влади і приналежності до певної групи. Одно-два десятиліття тому носіння краватки на роботі було показником того, що ви досягли певного положення в житті.
Тепер лише третина співробітників офісів приходить на роботу при "повному параді". У багатьох установах "неформальна п'ятниця" — правило про те, що по п'ятницях не обов'язково дотримуватися дрес-коду, поширилося на всі інші дні тижня. За сьогоднішніми офісними нормами багато чоловіків, які досягли вершини успіху, не тільки терпляче ставляться до підлеглих в цьому питанні, а й не прагнуть виглядати офіційно самі. Наприклад, повсякденні сорочки і штани керівників всесвітньо відомих компаній покликані демонструвати підлеглим, що одягнені в них люди всього досягли своїми талантами і не мають наміру пов'язувати себе якимись старорежимними правилами.
Але остаточно ставити хрест на аксесуарі, який успішно тримався на гребні моди багато віків, зарано. Той же Марк Цукерберг, володар багатомільярдної компанії Facebook, ніколи не нехтує носінням костюму з краваткою на урочистих або статусних заходах. Краватка неодмінно знадобиться і вам у таких випадках:
- Ви працюєте в офісі, де панує суворий і не дуже дрес-код
- Ви повинні добре виглядати на офіційному заході
- Ви — одна з головних дійових осіб урочистостого заходу
- Вас запросили на свято
- Ви хочете продемонструвати належність до певної спільноти
- Ви хочете зберегти індивідуальний стиль — правильно підібрана краватка дозволяє зробити і це
Декілька порад, якщо ви все ж такі згодні з тим, що класичні краватки мають бути присутні в гардеробі не тільки англійських лордів
Декілька порад, якщо ви все ж такі згодні з тим, що класичні краватки мають бути присутні в гардеробі не тільки англійських лордів
📌 Скільки треба мати краваток?
Залежить від того, як часто ви їх плануєте носити. Якщо п'ять разів на тиждень, то логічно мати 5-8 моделей. Якщо тільки у свята — можна обмежитися 2-3. Це можуть бути однотонні краватки або з дрібним візерунком. Не варто одразу ж приділяти увагу складним абстрактним принтам — такі краватки точно не входять в програму мінімум.
📌 Якої довжини та ширини має бути краватка?
З довжиною краще не експериментувати — краватка повинна доходити до середини пряжки ременя. По ширині прийнято вибирати краватку, орієнтуючись на ширину лацканів, так образ виходить більш гармонійним. Вузькі лацкани — вузька краватка, і навпаки. Але є і стандартна середня ширина — 7-7,5 см. Такі краватки підходять усім.
📌 Як поєднувати краватку і сорочку?
Під краватку підбирається сорочка з довгими рукавами, колір краватки для офіційних зустрічей і робочої атмосфери частіше буває однотонним. Щоб не промахнутися з поєднанням кольорів, підбирайте краватку на кілька тонів темніше за сорочку. Чорна сорочка чудово поєднується з чорним, сріблястим або червоним кольором краватки.
Краватки з чудернацькими принтами у вигляді велосипедів, ананасів чи гарненьких цуценят підійдуть для неформальних вечірок, але жодним чином не для офіційних зустрічей чи урочистостей.
📌 Як поєднувати краватку і піджак?
Щоб не виникало сумнівів — шовкова краватка виручить вас у будь-якій ситуації. В'язана добре підійде до літнього льняного костюму — такий образ вийде неформальним. З щільними костюмами з вовни буде поєднуватися вовняна краватка. Другий і третій варіанти не підходять для дуже суворого дрес-коду, але ж в житті є багато прекрасного, крім business best.
📌 Чи потрібен затискач для краватки?
Затискач для краватки винайшли не тільки для краси, у нього є реальна функція: утримувати краватку на тому місці, де ій і належить перебувати. Вибирайте лаконічні затискачі без вигадливого дизайну. Розташовуватися затискач повинен на рівні нагрудної кишені.
📌 Скільки потрібно знати вузлів для зав'язування краватки? І чи можна іі зав'язати раз і назавжди?
У 2014 році міжнародна група математиків вирахувала, що існує 177 тисяч можливих конфігурацій краваткових вузлів. До цього було відомо "лише" 85. Навряд чи хтось користується хоча б половиною з відомих способів, але принаймні один з них, найпростіший, варто знати чоловікам, у яких є бодай одна краватка. Чому? Тому що зберігати зав'язаною краватку не рекомендується — шовкова тканина швидко псується від деформацій і ій потрібен відпочинок. Тож для того, щоб краватка виглядала ошатно, прийдеться зав'язувати її по новій кожного ранку.
📌 А чи не простіше скористатися краваткою-метеликом?
Якщо раніше метелик одягали винятково з фраком чи смокінгом, що передбачало носіння тільки білої сорочки, то зараз метелик можна носити з сорочкою будь–якого кольору, як з костюмом і піджаком, так і без них. Але, по-перше, треба пам'ятати, що наявність краватки-метелика — це завжди певний епатаж, претензія на стильність і незвичайність. Тому витримувати в тому ж стилі доведеться весь образ. А по-друге, краватку у вигляді метелика теж потрібно… зав'язувати. Варіанти метеликів на гумці або застібках варто залишити для дітей.
📌 Краватки і гендерна рівність. Як зав'язати краватку жінці?
Здається несправедливим, що день краваток, який відзначається 18 жовтня, присвячується здебільшого чоловікам. Адже цей аксесуар давно вже перейшов і до жіночого арсеналу.
Прогресивна жінка — впевнена в собі особистість, вона не боїться бути в авангарді, вміє підкреслювати свої переваги, поєднувати стилі і речі. Найбільшу популярність краватки здобули серед француженок — саме вони почали активно впроваджувати цю екстравагантну деталь у дамський гардероб.
Перша ікона стилю унісекс, американська актриса Марлен Дітріх, носила свої знамениті трійки з краватками не тільки на екрані, але і в житті — багато в чому саме їй, нарівні з Коко Шанель, жінки зобов'язані появою не тільки суто чоловічих речей в гардеробі, а і певних свобод та рівності.
Через майже сто років Меланія Трамп практично повністю відтворила сміливий і досі актуальний look Марлен Дітріх.
Сучасні жінки носять краватки з класичними костюмами, спідницями-олівцями, сукнями-футлярами, жакетами і піджаками — все те, з чим так органічно виглядає даний аксесуар. А ще з вечірнім вбранням, легкими сукнями і "круїзним" одягом, з розслабленими кежуал-речами — поєднувати краватку можна навіть з затишним светром oversize, головне — знати, як її зав'язувати дівчині:
- накинути краватку на шию, зробити звичайний одинарний вузлик спереду
- виконати кілька не тугих оборотів, кінці матерії затягнути в "розпатланий бант"
- зав'язати краватку класичним вузлом на чоловічий манер, або значно послабити його, надавши образу вишуканої недбалості
Кілька цікавих фактів про краватки:
- Місцем, де вперше з'явилася шийна хустка, або крават, вважається Хорватія. Оксфордський словник стверджує, що "хорват" (Croat) і "краваті" (cravatte) — це варіації одного і того ж слова. В українську мову слово увійшло як "краватка".
- Приблизно 10% населення планети носять краватку.
- Близько 300 років тому англійці винайшли краватку з льону, яка була такою товстою, що могла захистити від удару мечем.
- Зазвичай смуги на американських краватках йдуть від правого верхнього кута до лівого нижнього, тоді як на британських краватках навпаки — з верхнього лівого до правого нижнього.
- Колекціонер краваток зветься грабатологіст.
- На одну шовкову краватку гарної якості потрібно приблизно 130-150 коконів шовкопряда.
- Один з найбільших світових виробників краваток знаходиться в Китаї в місті Чженчжоу. Там виробляється близько 200 мільйонів краваток щорічно.
- Найдорожча на сьогоднішній день у світі краватка коштує 220 тисяч доларів. Вона прикрашена 271 діамантом загальною вагою у 77 каратів, крім того, виріб доповнено 150 грамами золота.
- Існує краватка, яка являє собою шкіряний переплетений шнур, закріплений у шиї — так звана "ковбойська" краватка-боло. Боло — офіційна краватка штату Арізона в США. Як не дивно, вона добре поєднується з краваткою-метеликом.
- У США люди купують близько 100 мільйонів краваток щорічно на суму 1 мільярд доларів.
- В Ірані вам не дозволять продавати краватки, адже вони є поганим символом, але ви спокійно можете їх носити.
- Існує спеціальна куленепробивна краватка, яка може зупинити кулю розміром 9 мм.