Голлівудські технології в смартфоні: як українці створили вірусний додаток, обігнавши TikTok і Netflix
Співзасновник компанії, яка розробила додаток, який побив світові рекорди за завантаженнями, розповів про те, як технологія для голлівудського продакшну стала продуктом, і поділився порадами з молодими стартаперами
Нове слово в англомовному бізнес-сленгу: pivot. Дослівно воно перекладається як розворот або віраж, але зараз з іменника воно перетворилося на дієслово. Pivot your business — означає кардинально змінити напрямок свого проекту, не змінюючи його основну технологію. Це зміна фокусу з того, що було головним у продукті, на те, що спочатку було другорядним, але може принести більше користі і подобається користувачам.
Технічний інвестор і співзасновник технологічного стартапу Діма Швець у своїй колонці medium розповів, як технологія заміни облич, розроблена для голлівудських компаній, зробила pivot і в результаті цього з'явився мобільний додаток для заміни облич Reface, який зараз б'є всі рекорди по скачуванням в AppStore і Google Play. Ним скористалися світові знаменитості, включаючи Ілона Маска і Снуп Дога, а недавно він став найпопулярнішим додатком у 18 країнах світу, його завантажили більше 50 мільйонів разів, а за популярністю він обігнало TikTok і Netflix. Який шлях довелося пройти розробникам з України, перш ніж очолити верхівки хіт-парадів?
Шлях від технології до вірусного додатка
Компанія RefaceAI почала працювати з машинним навчанням у 2011 році, і про заміну облич тоді ще не йшлося: створювалися різні технології для перетворення візуального медіа контенту, наприклад, трансформація 2D в 3D або навіть візуалізація фрагментів Вікіпедії за допомогою штучного інтелекту.
Yeah, I lift a little … pic.twitter.com/UAJdv8qSw1
— Elon Musk (@elonmusk) March 6, 2019
Розробники намагалися задовольнити запити індустрії розваг і співпрацювали з голлівудськими пост-продакшн компаніями.
Справа в тому, що раніше тільки великі акули цього ринку могли дозволити собі використовувати deepface (технологія заміни облич на фотографіях і відео) у своїх мультимедійних продуктів, витрачаючи багато грошей і зусиль на створення контенту і пост-продакшн. У якийсь момент технологією заміни облич зацікавилися і більш дрібні гравці, які, природно, шукали дешевший аналог.
Це стало поштовхом до того, щоб почати розробляти прогресивнішу технологію заміни облич. В результаті була створена перша сучасна технологія заміни облич, Reface Studio, яка була в 30 разів дешевше і в 10 тисяч разів швидше, ніж технології, що були доступні раніше. Але як би круто це не звучало, це була всього лише технологія, а не продукт, готовий до продажу. Виявивши, що на технологію немає стабільного попиту, творці зрозуміли, що ні у них, ні у потенційних користувачів немає чіткого уявлення про неї і про те, як її можна інтегрувати в інші технології. Тоді Діма приступив до взаємодії між продуктом і бізнес-клієнтами, почав збирати відгуки про створений продукт.
Це був час для pivot. Цю стратегію застосувало вже багато компаній, чий продукт тепер є світовим. Наприклад, Slack, який був, по суті, побічним продуктом гри Tiny Speck. Приблизно через рік після запуску гри Glitch у 2011 році вона була відключена. А месенджер для внутрішнього зв'язку між офісами в США і Канаді перетворився в один із нинішніх золотих стандартів ділового спілкування. Після офіційного запуску в 2015 році Slack як окремий продукт вже коштував 2,8 мільярда доларів. Інший приклад, Atlassian, успішно перетворився з сервісної компанії на продуктову, створивши і популяризувавши інструменти відстеження завдань і проблем, почавши з агресивного безкоштовного розповсюдження своїх програмних продуктів. Так технологія знайшла свою форму:
"Ми почали з веб-інтерфейсу обробки фотографій, потім перейшли до веб-додатку Reflect.tech для зміни обличчя для статичних зображень і після подальшого вдосконалення базової технології — "зламали Інтернет" з вірусним Reface", — пише Діма Швець.
Який урок можна винести?
Використовуючи ці знання, Діма склав список із кращих рекомендацій для стартапів у сфері глибоких технологій, які шукають інвестиції, якими він ділиться з усіма стартаперам. На його думку, творці проекту бувають занадто їм захоплені для того, щоб розглядати його успішність в довгостроковій перспективі. Інвестори ж звертають увагу на здатність проекту приносити стабільний прибуток і надалі. Ось деякі з порад Швеця, які можуть допомогти знайти кошти для розвитку стартапу:
- Будуйте довгострокові довірчі відносини, будьте добрими і заслуговуйте на довіру. Це основний принцип венчурного капіталізму. Як венчурному інвестору вам часто доводиться виконувати різні ролі: від менеджера з персоналу до психолога. Я продемонстрував такі навички, коли приєднався до RefaceAI в якості співзасновника. Турбота про відносини з інвесторами, розвиток бізнесу, стратегії і відносини B2B настільки ж важлива (або навіть більше), як розвиток ваших технологій.
- Пам'ятайте, що мати справу з deep tech складно. Цей ринок знаходиться в стадії розвитку і підприємці, які створили свій IТ-продукт або бізнес з нуля, не розуміють, наскільки складно створити справжній ML-продукт (продукт машинного навчання), на відміну від різних інших технологічних стартапів, таких як автоматизація електронної пошти або базові торгові майданчики, зберігаючи при цьому свою команду.
- Завжди майте план B, план C і всі інші плани резервного копіювання. Унікальність і якість вашої технології мають вирішальне значення. Ринок і інвестиційний ландшафт можуть раптово змінитися, і ви повинні бути готові до цього.
- Нетехнічні знання і навички мають вирішальне значення (вони можуть створити або зіпсувати ваш продукт). Не зосереджуйтесь лише на самій технології; вона не існує у вакуумі. Вам потрібно подбати про "людський" і "маркетинговий" бік речей, які так часто зневажають технічні фахівці.
- Дійте швидко і вибирайте правильні речі, відкидаючи неправильні. Основна перевага, яку дав мені мій досвід венчурного інвестування, полягає в тому, що після того, як я побачив провал стількох проектів, програмне забезпечення в моїй внутрішньої нейронній мережі (також відомій як "мозок") навчилося обчислювати, що відбувається, а що ні. Ви повинні навчитися вибирати правильні варіанти, діяти швидко і продумувати альтернативні витрати.
- Ви не зрозумієте, чи відповідає продукт ринку, сидячи за закритими дверима, налаштовуючи свої технології і ніколи не запускаючи його.
- Запуск стартапу не завжди супроводжується масовими рекламними кампаніями з білбордами на Таймс-сквер. Але це, як і раніше, включає підготовку технології в тій мірі, в якій її можна буде продемонструвати іншим для тестування і оцінки. Для цього не потрібно 50 інженерів на місці і два роки невтомної роботи.
- Після запуску в реальному часі і подальшого аналізу результатів побічний продукт основної технології може стати новим основним напрямком діяльності. Тоді можна зробити поворот, pivot. У цей час варто зосередитися на своїх сильних сторонах, а концентрація уваги на занадто великій кількості речей одночасно відверне вас. Знайдіть один показник, який потрібно покращувати за один раз. Зосередьтеся на чомусь одному, покращуйте це.
- Тестуйте свій продукт на користувачах. Не намагайтеся догодити одразу всім. Хейтери найменш небезпечні для вашого бізнесу, тому що ви з самого початку знаєте, що вам не потрібно намагатися їх задовольнити. Користувачі, яким частково подобається ваша технологія, але які не будуть занадто засмучені, якщо вона зникне, також не є вашою цільовою аудиторією. Знайдіть своїх пристрасних прихильників, людей, які хочуть використовувати ваш продукт. Слухайте їх, робіть їх щасливими; вони — те, що допоможе вам досягти успіху.
- Вірте в людей (які готові триматися з вами). При розробці абсолютно унікальної технології люди справді незамінні.
Що стосується самих розробників Reface, зараз вони допрацьовують продукт і адаптують технологічний портфель до ринків, які активно ростуть або навіть тільки починають розвиватися.
"Занадто легко дозволити успіху закрутити вам голову і подумати, що "ви його досягнули" після того, як привернули кілька великих клієнтів. Але жоден план не переживає контакту з реальним життям, тому вам потрібно підготуватися до диверсифікації і орієнтації на різні ніші, працюючи над однією і тією ж технологією", — пише Діма Швець.