fbpx
Сьогодні
18:11 23 Чер 2020

Невидимий вбивця проникає в легені і вбиває 6000 українців за рік: в Інституті екології б'ють на сполох

Наскільки небезпечне звичайне повітря, яким ми дихаємо – українці реально почали перейматися навесні, коли Київ накрили пилові бурі і дими від лісових пожеж. Але мало хто знає, що навіть коли наглухо закривати всі вікна від шкідливих домішок з вулиці, це не панацея. У кожному будинку в тій чи іншій концентрації є інший небезпечний забруднювач повітря, невидимий і без запаху – радіоактивний газ радон. Щороку через підвищених концентрацій цього газу в приміщеннях вмирають 6 000 українців.

"Газ радон проникає на поверхню з надр землі, і це відбувається всюди, в будь-якій точці. На відкритому просторі радон швидко розсіюється, а ось в приміщеннях має властивість накопичуватися. Головна небезпека цього газу для людини – в організмі залишаються тверді радіоактивні продукти його розпаду. Їх практично неможливо вивести, вони накопичуються в бронхах (і викликають рак легень), в кістках, опромінюють червоний кістковий мозок, внутрішні органи. Найважчі форми раку легень, лейкемії, при яких потрібна трансплантація кісткового мозку – це радон", – коментує Тетяна Павленко, професор Інституту медичної екології і гігієни ім.О.Марзєєва.

Всесвітня організація охорони здоров'я прийняла резолюцію, якою закликала всі країни світу створити власні національні програми по боротьбі з небезпечним впливом радону. В Євросоюзі законодавчо регулюють допустиму кількість цього газу в житлових і громадських приміщеннях і всі будівлі проходять обов'язкову протирадонову експертизу. Але поки законодавці в Україні навіть не почали над цим працювати. Рішення, яке може вирішити проблему зараз – впровадити спеціальні протирадонові програми на місцевому рівні. Почати з комплексного обстеження громадських будівель, садків і шкіл, виділити кошти на таку програму. І потім розширити її на житловий фонд.

Витрати на лікування онкологічних хвороб українців і втрати від смертей куди масштабніші, ніж вартість обстеження будинків і захист приміщень від газу радону. Через те, що на державному рівні цим ніхто не займався, за останні 20 років померли щонайменше, 120 тисяч українців. А в грошовому обчисленні, прямий збиток держави від радонового впливу становить 230 млн гривень на рік, акцентує професор Павленко. Не кажучи вже про непрямі наслідки – додаткове навантаження на лікарні та поліклініки, величезні витрати українців на онкологічні операції. Ці ризики можна звести до мінімуму, і результат вже доведений в країнах, де це працює.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: