Сьогодні 34 роки від дня Чорнобильської катастрофи
34 роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції. О пів на другу ночі 26 квітня 1986 року на четвертому реакторі ЧАЕС сталися два теплові вибухи. Енергоблок був повністю зруйнований.
Сумарна радіація ізотопів, які потрапили в повітря, становила 50 мільйонів кюрі, що у 40 разів більше, ніж під час вибуху бомби в Хіросімі 1945-го року.
Окрім України, радіоактивна хмара пронеслася десятками країн. Підвищення рівня радіації зафіксували у Європі та у Сполучених Штатах Америки. Лише у перші місяці після трагедії померла 31 людина.
Загалом ліквідовували наслідки катастрофи 600 тис. осіб. Серйозного опромінення зазнали вісім з половиною мільйонів жителів України, Білорусі та Росії.
Серед імовірних причин аварії — помилка персоналу, прорахунки під час будівництва або ж диверсія. Тодішня влада СРСР намагалася приховати масштаби трагедії. Першими про підвищення радіації написали у Швеції, за два дні після вибуху.
Навколо станції утворили 30-кілометрову Зону відчуження. Із забруднених районів вивезли близько 200 тис. мешканців. Щоб запобігти викидам радіації, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС накрили спеціальним "саркофагом". Його будували сотні тисяч добровольців і мобілізованих солдатів.
У 2012 році розпочали будівництво нового укриття. Роботи велися упродовж 4-х років, і 29 листопада 2016 року рухома конструкція — конфаймент — накрила четвертий блок Чорнобильської АЕС.
Сьогодні, у 2020 році, на тлі дня пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу, у Чорнобильскій зоні горять ліси та тліють залишки деревини. Станом на ранок 26 квітня вогнеборці сконцентровані на локалізації 2 основних осередків. Пожежі тривають з 4 квітня.
Читайте також:
Відкладена небезпека. Як впоратися з наслідками Чорнобильських пожеж?
"Часто в звітах все є, а насправді немає". Як волонтери допомагають рятувати Чорнобиль від вогню