242 дні оборони. 16 січня – День пам'яті кіборгів
16 січня в Україні вшановують захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року.
"Кіборги" вистояли, не встояв бетон", – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців.
"Кіборгами" захисників аеропорту прозвали самі проросійські бойовики, які були вражені стійкістю та мужністю наших військових.
Бої за стратегічний об'єкт точилися 242 дні, з 26 травня 2014 по 22 січня 2015 року. Українська армія та добровольці утримували оборону будівель летовища, а також контролювали навколишні села.
Війна за Донецький аеропорт почалась 26 травня 2014 року, коли проросійські терористи та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька.
15 січня 2015 року почалася нова фаза оборони Донецького аеропорту. Терористи перед приїздом представників місії ОБСЄ обстрілювали новий термінал аеропорту та впритул підійшли до українських позицій. Вони планували почати з нового терміналу обстрілювати міжнародну місію, щоб звинуватити в цьому українських військових.
Того дня під час боїв за аеропорт загинули двоє українських військових. При штурмі аеропорту ворожою стороною, псковські десантники втратили понад 130 осіб.
16 січня терористи відійшли в район Спартака й відновлювали свою боєздатність, отримували підкріплення. Опівночі бойовики обстріляли метеовежу з РСЗВ "Град" і після цього до самого ранку не відкривали вогонь.
Протягом ночі з 16 на 17 січня терористи обстрілювали аеропорт зі стрілецької зброї, мінометів та артилерії.
18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників -"кіборгів". 21 січня 2015 року прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об'єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.
За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули більше 200 військових.
7 грудня 2017 року у прокат вийшов український фільм "Кіборги" про захисників Донецького аеропорту. За три вікенди його переглянули майже 264 тис. глядачів. Фільм знімали в Києві і на Чернігівщині. Бюджет картини становить 48 млн грн. Фільм став абсолютним українським рекордсменом вітчизняного кінематографа за весь період незалежності України.
Цікаво, що серед акторів був і справжній кіборг, який пройшов бої за аеропорт – кіборг "Богема", Андрій Шараскін.
З нагоди всеукраїнського дня пам'яті "Кіборгів" міністр оборони України Андрій Загороднюк написав на своїй сторінці у Facebook: "Кіборги. Символ нескореного духу. Ми пам'ятаємо усіх, хто боронив Донецький аеропорт".
Кіборги. Символ нескореного духу. Ми пам'ятаємо усіх, хто боронив Донецький аеропорт.
Posted by Андрій Загороднюк on Wednesday, January 15, 2020
Також, МВС України опублікувало у Twitter відео, присвячене Дню пам'яті Кіборгів.
"Україно, схили голову – сьогодні День пам'яті Кіборгів… Наші Кіборги дійсно надлюди, з плоті і крові, але з залізним духом і неймовірно мужніми серцями! Ви навчили нас не здаватися, ви нагадали нам, що таке гордість за військо, за державу", – йдеться у повідомленні.
Україно, схили голову – сьогодні День пам'яті Кіборгів..
Наші Кіборги дійсно надлюди, з плоті і крові, але з залізним духом і неймовірно мужніми серцями! Ви навчили нас не здаватися, ви нагадали нам, що таке гордість за військо, за державу. pic.twitter.com/sS8tq78Kdh
— МВС України (@MVS_UA) January 16, 2020
Героїчна оборона Донецького аеропорту стала символом незламності та мужності українських військових.У нашій історії…
Posted by Слуга Народу on Wednesday, January 15, 2020