Українці вважають куріння однією з найбільших соціальних проблем, однак 8,2 мільйони все ще курять, – дослідження
JUUL Labs представила результати дослідження, про куріння в Україні й те, як українці сприймають куріння.
Дослідження JUUL Labs виконане провідним соціологічним агентством Kantar у травні 2019 року. Респондентами стали 1203 курці та колишні курці з 7 великих міст України. Їх запитали про досвід куріння, ставлення до куріння та проблеми зі здоров'ям, пов'язані з активним та пасивним курінням.
74% опитаних впевнені, що звичайне куріння є однією з найбільших соціальних проблем в Україні та негативно впливає на їхнє здоров'я. 72% курців зізналися, що ніколи б не почали курити, якби мали шанс повернутися у своє минуле. 47% курців визнали, що куріння змушує почувати себе некомфортно в соціальному середовищі. Особливо це пов'язано з громадським курінням — 52% курців почувають себе погано, коли курять у публічних місцях.
Однією з причин того, що сприйняття куріння, можливо, змінюється, пов'язане з державними ініціативами та зусиллями Міністерства охорони здоров'я. Зокрема, це підвищення ставки акцизу на тютюнові вироби, повна заборона куріння в кафе, барах, ресторанах, закладах охорони здоров'я та освіти, а також заборона реклами тютюну, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів.
В Україні 8,2 мільйони дорослих курців. Дослідження показало, що в той самий час, 86% курців намагалися позбавитися цієї шкідливої звички щонайменше тричі. 48% респондентів заявили, що хочуть спробувати альтернативу традиційним сигаретам, які можуть допомогти їм кинути палити.
Серед основних причин переходу на вейп-продукції (електронні сигарети) курці відзначали: зменшення шкоди у порівнянні з традиційними сигаретами (63%), менше запаху (61%) та менше впливу на навколишнє середовище (55%).
Українців закликають підтримати петицію про заборону продажу електронних сигарет дітям
Кожна п'ята смерть від раку спричинена курінням, - експерти
Водночас, ставлення до електронних сигарет в Україні, згідно з дослідженням, неоднозначне. Так, 99% курців чули про електронні сигарети, але тільки 15% намагалися скористатися ними, щоб кинути. Серед причин, які зупиняють курців перейти на вейпінг: занепокоєння тим, що вейпінг не може повноцінно замінити куріння табака.
Курці визнали, що не знають медичних досліджень, які показують ефективність зменшення шкоди для здоров'я при переході на електронні сигарети й, таким чином, їм не довіряють. Показово, що 61% курців кинули куріння, або суттєво знизили частоту куріння. З них 6% використовували електронні сигарети для досягнення цієї мети. Близько 40% курців зазнали невдачу у спробах кинути курити. Це означає, що майже половина не може зменшити споживання тютюну. Багато міжнародних органів охорони здоров'я підтримують електронні сигарети як менш шкідливу альтернативу традиційним. Так, Міністерство охорони здоров'я Нової Зеландії, Французьке Sante Health, Американське онкологічне товариство і Королівський коледж лікарів Великобританії підтримують потенціал електронних сигарет як альтернативу для «переходу», а Служба громадського здоров'я Англії, яка є частиною Міністерства охорони здоров'я Великобританії стверджує, що вейпінг принаймні на 95% безпечніший, ніж тютюнове куріння.
«Дослідження показали, що українці стали більш усвідомленими щодо свого здоров'я та впливу на навколишнє середовище. Багато в чому це пов'язано з успішними правовими ініціативами МОЗ, спрямованими на зменшення споживання тютюну та шкоди здоров'ю від тютюнових сигарет. Але наразі Україна ще на ранній стадії пізнання електронних сигарет. Майже 40% респондентів у дослідженні не змогли виключити або зменшити вживання тютюну. Саме тому, попри позитивну зміну громадського сприйняття та успішні ініціативи МОЗ, проблема куріння все ще значна в Україні. Ми сподіваємось, що зможемо покращити життя мільярда дорослих курців у всьому світі та, зрештою, звести традиційні сигарети», — заявив Іван Дарков, генеральний менеджер JUUL Labs в Україні.
Довідка
- 72% курців ніколи б не почали курити, якби мали шанс повернутися у часи "до куріння".
- 70% курців хочуть кинути курити, а 86% курців намагалися кинути щонайменше 3 рази.
- 48% курців хотіли б спробувати альтернативу традиційним сигаретам, але тільки 15% з них спробували для цього електронні сигарети.
- Негативні наслідки для здоров'я викликають найбільше занепокоєння як у курців, так і у їх близьких.
- Згідно Global Adult Tobacco Survey, в Україні 8.2 мільйони дорослих курців. Щороку понад 85 000 українців помирають від захворювань, пов`язаних із курінням.
- 35% українських чоловіків й 24% жінок, які живуть у великих містах, курять тютюнові сигарети.
- Куріння більше поширене серед аудиторії у віці 21-34 рр. Понад 34% цієї аудиторії — курці. 29% курців старше 29 років.