Штати знизили суму наданої допомоги Україні втричі: що змінилося в перемовинах щодо угоди

Фото: Офіс Президента
Сполучені Штати Америки, ймовірно, пом'якшили свої вимоги до України. Йдеться про повернення допомоги під час перемовин щодо економічної угоди між країнами.
Про це повідомляє Bloomberg, цитує РБК-Україна. пише Рубрика.
"Після раунду переговорів у Вашингтоні минулого тижня адміністрація президента США Дональда Трампа знизила оцінку допомоги, яку США надали Києву з початку повномасштабного вторгнення росії, з 300 млрд доларів до приблизно 100 млрд доларів", пишуть журналісти з посиланням на джерела.
Це вже, як зазначається, більш близько до суми оцінки самої України – в більш ніж 90 млрд доларів. Уряд України відмовився коментувати, поки не буде підписано угоду.
Переговори між технічними групами в п'ятницю та суботу, 11 та 12 квітня, були конструктивними, сказало одне з джерел, з яким переговорило видання.
"Але США все ще розглядають угоду як можливість відшкодувати витрати в Україні за рахунок прибутку з фонду, розмір якого в останньому проєкті все ще не вказано.
Адміністрація Трампа, як і раніше, неохоче обіцяє майбутні інвестиції у фонд – ключовий інтерес Києва в будь-якій такій угоді – і відкладає це питання для обговорення", – продовжує Bloomberg.
Замість цього Білий дім продовжує наполягати на тому, що військові витрати США на Україну слід розглядати як внесок Вашингтона до фонду, заявили чиновники, близькі до обговорення питання, говорячи на умовах анонімності, оскільки переговори є приватними.
За словами джерел, українським учасникам переговорів ледве вдалося відрадити своїх американських колег від такого підходу, який ліг в основу кількох найбільш драконівських вимог Вашингтона.
"Адміністрація Трампа тисне на Київ, вимагаючи угоди про розподіл прибутку від майбутніх українських інвестиційних проєктів, зокрема у сфері корисних копалин та інфраструктури. Вашингтон розглядає це як компенсацію за десятки мільярдів доларів у вигляді зброї та іншої допомоги, наданої країні за попереднього президента Джо Байдена", уточнюється в статті.
Як вважають автори, угода про партнерство надасть США право першої вимоги за прибутком, переведеним у спеціальний інвестиційний фонд реконструкції, який буде контролюватися Вашингтоном.
"Київ домагається кращих умов і відмовляється визнавати минулу допомогу США як борг", – резюмується в статті.
Що відомо про надання Україні допомоги від США з початку повномасштабного вторгнення рф
Нагадаємо, що глава Білого дому неодноразово у лютому повторював заяву про те, що Сполучені Штати витратили 350 мільярдів доларів на війну в Україні. Міністерство оборони США спростувало цю заяву. Це не відповідає фактичним даним і реальна сума є в рази меншою.
З них Пентагон підтвердив, що США надіслали Україні військової допомоги на суму:
- 65,9 мільярда доларів;
- ще 3,9 мільярда доларів, які Конгрес санкціонував у вигляді військової допомоги Києву, залишаються невитраченими.
Як зазначає "Голос Америки", близько 58 мільярдів доларів зі 183 мільярдів загальної допомоги Україні було витрачено у США. Ці кошти спрямували безпосередньо на розвиток американської оборонної промисловості.
Своєю чергою президент Зеленський натомість заявив українським журналістам, що загальна вартість війни з лютого 2022 року склала близько 320 мільярдів доларів:
- з них 120 мільярдів — це ми, народ України, платники податків,
- 200 мільярдів — Сполучені Штати та Європейський Союз.
Кільський інститут світової економіки, німецька некомерційна організація, яка відстежує військову, фінансову та гуманітарну підтримку Україні, каже, що європейські країни — зокрема ЄС, Велика Британія, Ісландія, Норвегія та Швейцарія — виділили близько 140 мільярдів доларів на допомогу Україні, тоді як Сполучені Штати виділили близько 120 мільярдів доларів на загальну допомогу.