Болгарія вирішила не продавати Україні атомні реактори для Хмельницької АЕС

Фото: З відкритих джерел
Болгарія не продаватиме Україні два російські атомні реактори з болгарської АЕС "Белене", які планували встановити для роботи Хмельницької АЕС.
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на заяву віцепрем'єра Болгарії Атанаса Зафірова, яку цитує Novinite.
Зафіров заявив, що відмова продавати Україні реактори – це колективне рішення правлячої коаліції, яка вважає це обладнання критично важливим для енергетичної безпеки та економічної незалежності Болгарії.
Віцепрем'єр наголосив на стратегічному характері рішення, особливо з огляду на зростання світових цін на енергоносії та триваючу нестабільність у секторі.
На його думку, саме ядерна енергетика є надійним, економічно ефективним і передбачуваним джерелом енергії.
"Болгарія має як інфраструктуру, так і експертизу для розвитку цього сектору національними силами, а продаж реакторів був би серйозною помилкою", – зазначив віцепрем'єр.
Попри підтримку з боку урядової коаліції, остаточне рішення ще має затвердити парламент. Однак Зафіров запевнив, що готовий підтримати відповідне рішення під час голосування у Народних зборах.
Це ставить під сумнів реалізацію ще ключового проєкту для болгарського енергетичного сектору — будівництва двох нових блоків АЕС після укладення контракту з американським консорціумом Westinghouse та південнокорейською компанією Hyundai Engineering & Construction.
Нагадаємо, що Україна розглядає укладання угоди з Болгарією щодо купівлі двох ядерних реакторів російського виробництва та іншого критично важливого енергетичного обладнання.
Що відомо про добудову реакторів на ХАЕС
Міненерго та "Енергоатом" ініціювали низку масштабних енергетичних проєктів, як-от будівництво нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС.
Планується, що:
- два блоки з реакторами базуватимуться на обладнанні російського виробництва, яке Україна хоче імпортувати з Болгарії.
- інші два використовуватимуть західні технології виробника енергетичного обладнання Westinghouse.
Усі чотири реактори побудують на Хмельницькій АЕС, розповів міністр енергетики Герман Галущенко.
Проти добудови енергоблоків виступали екозахисники, інші критики натомість вказували на невчасність цих проєктів під час війни. У квітні 2024 року уряд все ж схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС.
А 11 лютого 2025 року у Верховній Раді підтримали правку щодо закупівлі для добудови блоків Хмельницької АЕС реакторів російського виробництва, які знаходяться у Болгарії. Низка депутатів розкритикували рішення і хочуть його заблокувати.