У Вікіпедії стартує марафон із написання текстів про українську культуру

Вікіпедія. Фото: Pixabay
Український інститут, Міністерство закордонних справ та громадська організація "Вікімедіа Україна" з 14 квітня по 16 травня проведуть щорічну інформаційну кампанію "Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії". Ініціатива спрямована на розширення та покращення статей про Україну й українську культуру різними мовами світу.
Про це повідомляє Український інститут, передає Рубрика.
Цього року кампанія проходитиме вже вп'яте, а за час її існування у Вікіпедії з'явилися понад 7 тисяч унікальних статей про українську культуру іноземними мовами, зокрема арабською, баскською, валлійською, індонезійською, берберською, урду, тагальською, гуджараті та багатьма іншими.
"З 2021 року ініціатива "Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії" об'єднує дописувачів Вікіпедії з усього світу, збільшуючи інтерес до України та її культурної спадщини.
В умовах повномасштабної війни Росії проти України, яка супроводжується російською дезінформацією, вкрай важливо захищати правду та забезпечувати поширення перевірених, заснованих на фактах наративів", – зазначила заступниця міністра закордонних справ Мар'яна Беца.
За її словами, така культурна ініціатива суттєво допомагає утверджувати український голос у світі та протидіяти інформаційним загрозам.
Уже другий рік поспіль однією з провідних тем проєкту залишається деколонізація української культури.
Як зазначається, повномасштабне вторгнення росії в Україну привернуло світову увагу до української культурної спадщини, яка все ще залишається малодослідженою. Водночас сформувався дедалі більший запит на правдиву інформацію про Україну.
"Деколонізація культури – це не лише про відновлення справедливості, а й про право націй на власний голос у світовій історії. Україна довгий час була об'єктом культурної експансії Росії, яка привласнювала наші досягнення та намагалася знищити нашу ідентичність.
Сьогодні наше завдання – не лише повернути свою спадщину, а й зробити її видимою для світу", – зазначив генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко.
Як підкреслив голова правління ГО "Вікімедіа Україна" Ілля Корнійко, "за п'ять років "Місяць культурної дипломатії у Вікіпедії" об'єднав навколо себе чимало людей з усього світу, які допомагають розповідати про Україну різними мовами. І продовжує об'єднувати — зараз це важливо як ніколи".
За його словами, до минулорічної кампанії долучилися 200 учасників із усього світу, які:
- створили понад 1200 статей,
- а також досягли рекордного результату – написали та покращили статті у 66 мовних розділах Вікіпедії.
"Наша мета – залучити ще більше вікімедійців, готових долучитися до ініціативи та покрити нові теми. Кожен написаний рядок — це ще один крок, щоб Україну краще знали та розуміли у світі", – додав Корнійко.
Своєю чергою організатори проєкту зауважили, що Вікіпедія є найбільшим і найдоступнішим джерелом інформації у світі, тому важливо, щоб матеріали про Україну були представлені різними мовами.
"Кампанія заохочує авторів з усього світу створювати та доповнювати статті власними мовами, розширюючи горизонти знання про Україну та її культурну спадщину. Проєкт містить конкурсну частину, активні дописувачі Вікіпедії отримують призи", – ідеться в повідомленні.
Організатори запрошують долучитися до проєкту усіх охочих. Інформація про конкурс, перелік запропонованих статей та умови участі доступні за посиланням.
Як повідомлялось, протягом 2024 року російська Вікіпедія втратила значну частину аудиторії в Україні. У грудні її перегляди склали 77 мільйонів, що на 15 мільйонів менше, ніж у грудні 2023 року, коли їх було 92 мільйони.
Нагадаємо, що до 10 січня 2025 року проходить онлайн-марафон "(Не)відомі жінки у Вікіпедії". Його мета — підкреслити досягнення жінок та їхню роль в історії, створюючи чи поліпшуючи статті про видатних діячок.
Також адміністраторка української Вікіпедії Віра Моторко отримала престижну серед онлайн-енциклопедистів нагороду Wikimedian of the Year 2024 у номінації Functionary of the Year на щорічній міжнародній конференції "Вікіманія 2024".