Сметанін: цього року для розвитку ОПК має запрацювати програма фінансового лізингу

Фото: Герман Сметанін/Телеграм
Цього року до фінансових програм сприяння розвитку вітчизняного оборонно-промислового комплексу має додатися механізм лізингу.
Про це під час брифінгу "Українська зброя 2024" розповів міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін, пише Укрінформ.
"На сьогодні у нас впроваджена програма пільгового кредитування під 5% річних, також ми днями спільно з Мінекономіки запустили грантову програму "Зроблено для перемоги".
Наразі у роботі ще програма лізингу. Я сподіваюсь, що найближчими місяцями ми завершимо її підготовку. Таким чином, у нас буде три інструменти, які допоможуть збільшувати виробництво кратно щороку. Це те, чого не вистачало галузі багато років", пояснив Сметанін.
Очільник відомства нагадав, що за програмою пільгового кредитування вже укладено 9 угод з виробниками військової техніки, 7 з яких – з початку 2025 року. Ця програма передбачає надання виробнику кредиту:
- до 100 млн грн на оборотний капітал до 3 років під 5% річних,
- до 500 млн грн – на інвестиційні проєкти строком до 5 років.
Станом на квітень подали вже 50 заявок на участь у цій програмі.
"Програма працює лише четвертий місяць. Деякі механізми трішки складні для наших виробників, ми їх чуємо, ми працюємо над спрощенням цих процедур. Але при цьому вже 20% заявників отримали кошти. Перші угоди завжди довго оформлюються, далі, я думаю, наші виробники будуть швидше проходити усі погодження", підкреслив Сметанін.
Як повідомляла Рубрика, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України спільно з Міністерством економіки України запустили програму підтримки українських виробників комплектуючих для виробів озброєння та військової техніки – на 1 млрд гривень.
Підприємства можуть отримати до 8 мільйонів гривень для закупівлі обладнання на умовах співфінансування — 50% покриває держава, а 50% — виробники. Загалом на програму з державного бюджету буде спрямовано 1 млрд грн. Грант можна використати на придбання, доставку, монтаж та запуск виробничого обладнання, включно з впровадженням нового програмного забезпечення.
Окрім того, для операторів протимінної діяльності в Україні зʼявилися нові можливості – відтепер вони можуть взяти в оренду або лізинг спеціалізовані машини розмінування.
Що відомо про вітчизняне виробництво зброї
Окрім вже відомих розробок, таких як крилата ракета "Паляниця", про яку стало відомо на День Незалежності, та ракета-дрон "Пекло", офіційно представлена 6 грудня, цього року з'явилися новини про ще одну високотехнологічну розробку – ракету "Рута". Її успішно випробували, вона може розвивати швидкість до 500-800 км/год.
Також протягом 2024 року Міністерство стратегічної промисловості збільшило виробництво крилатих ракет у 8 разів, в порівнянні із 2023 роком. Україна щомісяця застосовує власні балістичні та крилаті ракети.
Окрім того, на базі одного з державних підприємств Міністерство оборони України запустило ліцензоване виробництво FPV-дронів.
Загалом з початку російського вторгнення Україна значно збільшила виробництво дронів та авіаційних комплексів. Мова не лише про коптери та ударні безпілотники, а й про морські дрони. Як повідомив Володимир Зеленський, Україна кожного року здатна виробляти загалом 4 мільйони дронів. На сьогодні вже понад 1,5 мільйона БпЛА законтрактовано.
Варто додати, що в Україні запрацювала "Бібліотека комплектуючих" – цифрова база виробників українських компонентів для компаній оборонного сектору.