fbpx
Сьогодні
15:57 12 Кві 2025

Відновлення костелу Святого Миколая у Києві: Точицький розповів про перспективи

Столичний костел Святого Миколая потребує повноцінної реставрації: для цього необхідно зібрати кошти, що потребує часу.

Про це розповів міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький в інтерв'ю Укрінформу.

Як зауважив чиновник, це питання дуже важливе, адже костел Святого Миколая має величезне значення для збереження нашої культурної спадщини.

"Проблеми костелу не можуть бути вирішені виключно фінансуванням з боку ЮНЕСКО. У цьому питанні має бути комплексний підхід, ми повинні все відреставрувати.

Для повноцінної реставрації потрібно зібрати кошти, що потребує часу. Ми спілкуємося з міжнародними партнерами, і не лише з ЮНЕСКО, щоб внести цей об'єкт до Фонду української спадщини з метою його подальшого відновлення", підкреслив Точицький.

Міністр зауважив, що цей об'єкт є пріоритетом для повноцінного відновлення, і щоб римо-католицька громада могла ним користуватися. З іншого боку, як зауважив міністр, слід пам'ятати, що в Україні на сьогодні 5483 об'єкти культури та туристичної інфраструктури, які повністю або частково знищені.

Точицький повідомив, що за підрахунками українського уряду, Світового банку та ООН Росія завдала збитків українському культурному сектору на суму 3,5 мільярда доларів.

"Жодна країна світу не була б у змозі відразу все відреставрувати. На це потрібен певний час", резюмував глава МКСК.

Як повідомляла Рубрика, частину історичних та культурних пам'яток руйнують росіяни, інші руйнуються з плином часу. Але в умовах повномасштабної війни у нас немає можливостей повноцінно відновити їх. Проте ми можемо законсервувати їх та поставити руйнацію на паузу. "Рубрика" поспілкувалась з експерткою та розповідає про різницю між консервацією та реставрацією і що з цього може нам допомогти.

Що відомо про костел Святого Миколая

Костел Святого Миколая – один з двох римсько-католицьких костелів у Києві, побудованих до 1917 року. Він розташований у центрі міста на Великій Васильківській вулиці. Храм зведений у 1899-1909 роках в неоготичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким. 

3 вересня 2021 року у столичному Костелі святого Миколая сталась масштабна пожежа. Основною причиною пожежі стало коротке замикання всередині дерев'яного органу, який був візитівкою костелу. На відновлення неоготичної архітектурної пам'ятки відгукнувся український бізнес, силами якого зібрали 18 мільйонів гривень. У квітні частину зібраних коштів – 5,6 млн гривень, передали на потреби ЗСУ, оскільки протиаварійні роботи в костелі після пожежі закінчились ще в січні.

Окрім того, влітку 2023 року парафіяни костелу св. Миколая офіційно звернулися до Зеленського для повернення будівлі храму у власність громаді.

Київ обстріл

Та 20 грудня 2024 року внаслідок російського удару ракетами по столиці, знову постраждав костел св. Миколая. Навколо храму у вежах повилітали шибки, посипалися деякі вітражі.

У січні 2025 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яке зобов'язує Міністерство культури та стратегічних комунікацій України передати будівлю костелу Святого Миколая в Києві релігійній громаді Римсько-католицької церкви (РКЦ).

Варто додати, що процес тривав так довго через юридичні моменти: указ президента від 1995 року забороняє органам виконавчої влади передавати закріплене за національними закладами України майно, яке перебуває у власності держави, іншим організаціям. До того ж Міністерство культури та інформаційної політики та місто мають надати Будинку музики іншу рівноцінну споруду, однак вони досі не знайшли відповідне приміщення. Серед імовірних будівель йшлося про Жовтневий палац, але там відсутній орган.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: