fbpx
Сьогодні
Фото 11:57 10 Кві 2025

На Миколаївщині відновили лісову смугу, яка була пошкоджена бойовими діями

English version here

Фото: WWF-Ukraine

Всесвітній фонд природи WWF-Україна та The HALO Trust в Україні напрацьовують підходи, щоб сприяти екологічній сталості операцій з розмінування. Наприкінці березня вони разом зі Снігурівською громадою в Миколаївській області відновили пошкоджену війною лісосмугу. 

Про це пише "Рубрика" з посиланням на WWF-Україна. 

Над пілотним проєктом у межах ініціативи "Лісосмуги: відновлення та стійкість"  партнери працюють з 2024 року. Для Миколаївщини експерти врахували особливості регіону та підібрали відповідні види рослин. У майбутньому лісосмуга стане стійким насадженням, яке захистить агроугіддя від пилових бур, суховіїв, сприятиме підвищенню врожайності та слугуватиме екокоридорами для флори й фауни.

"Цей пілотний проєкт — важливий крок, однак попереду ще напрацювання правових алгоритмів з відновлення порушених війною екосистем. Лісові смуги — це надійний захист та сучасна практика агролісівництва, але вони недостатньо захищені й врегульовані законодавством", — пояснює Ганна Лобченко, проєктний менеджер напряму "Ліси" WWF-Україна та за сумісництвом доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБіП України.

Лісосмуги критично важливі для Миколаївської області

Понад 80% регіону зайнято агроугіддями, а рівень розораності подекуди сягає 85%, тоді як в Європі цей показник становить 25%. Активні бойові дії та тривала окупація територій загострили проблему. За даними нещодавніх досліджень, лісосмуги поблизу лінії фронту втратили свою функціональність майже на 57% — це суттєво знижує сільськогосподарські спроможності регіону. Особливо у такому вододефіцитному регіоні лісові смуги здатні зменшувати випаровування, що безпосередньо позначиться на підвищенні врожайності.

Лісосмуги Миколаївщини. Фото: Олександр Соваков

"Сьогодні майже кожна друга розмінована ділянка в Миколаївській області містить залишки лісосмуг, які були пошкоджені внаслідок воєнних дій та пожеж. Деякі ділянки ще до повномасштабного вторгнення потерпали від незаконних рубок. Наша спільна з WWF-Україна ініціатива з відновлення лісосмуг має на меті привернути увагу законотворців до цієї проблеми та допомогти розробити механізми фінансування такої діяльності. Цей проєкт є вагомим доповненням до системної роботи місцевої влади, землевласників, фермерів, без якої масштабне післявоєнне "зелене" відновлення України буде неможливим", — коментує Сергій Щербак, експерт-еколог The HALO Trust в Україні.

Фото: WWF-Ukraine

Відновлення лісосмуг — тривалий та складний процес, що потребує наукового підходу

Восени 2024 року фахівці обстежили ділянки розмінування поблизу села Тамарине Снігурівської громади, відібрали зразки ґрунту та розпочали розробку плану відновлення. Для наукового супроводу було залучено Олександра Совакова, доцента кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБіП України. 

"Ця лісосмуга стане науковим об'єктом кафедри, а ми забезпечимо її науковий супровід. Степові умови є складними для вирощування насаджень. Хоч досвід минулих поколінь є цінним, проте за останні десятиліття кліматичні умови значно змінилися, що необхідно враховувати під час відновлення. Тож ця жива лабораторія стане джерелом наукових знань і основою для прийняття рішень щодо майбутнього відновлення лісосмуг у регіоні", — говорить Олександр Соваков.

Нещодавно на ділянці майбутньої лісосмуги висіяли жолуді дуба звичайного і висадили саджанці плодових дерев. Жолуді зібрали восени минулого року небайдужі жителі Миколаївщини. Частину з них також передали сімейному господарству, щоб виростити сіянці для доповнення цієї лісової смуги та відновлення нових. Поєднання дуба звичайного з плодовими деревами та кущами сприятиме формуванню довговічного, біологічно стійкого насадження. Плодові дерева відіграють додаткову роль — вони захищатимуть дубки та приваблюють птахів і комах-запилювачів. Однак висадка рослин — лише перший етап. Для відновлення лісосмуги необхідний постійний догляд: ручне прополювання, обкошування, полив. Також лишаються ризики — від розорювання до пожеж.

Фото: The HALO Trust

"Миколаївщина — це степовий регіон, де лісів обмаль. Проте створення нових лісів має відбуватися обдумано, щоб не шкодити цінним степовим і лучним екосистемам. Лісосмуги — приклад інтеграції дерев у агроландшафт, який потребує такого захисту", — коментує Марина Романенко, головний спеціаліст управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної військової адміністрації.

До висадки долучилися жителі громади, м. Миколаєва та експерти, які за менш ніж 5 годин та у 10 пар рук висіяли понад 1000 жолудів та висадили понад 100 плодових рослин. Перший крок до відновлення лісосмуги став можливим завдяки підтримці Снігурівської міської ради та фінансуванню Міністерства закордонних справ Великого Герцогства Люксембург. 

Фото: The HALO Trust

Як повідомлялось, подальший розвиток ринку лісової біомаси в Україні можливий лише за умови інтенсивного заліснення та відновлення лісів.

Також "Рубрика" розповідала, що 50-70% заготівлі лісової та деревної біомаси українці здійснюють самостійно або нелегально, говорить дослідження WWF-Україна. Втім, цю проблему можна вирішити.

Нагадаємо, 80% лісових насаджень національного парку "Святі Гори", що на півночі Донеччини знищено через повномасштабне вторгнення рф. Шкоду довкіллю нацпарку попередньо оцінили у близько 16 млрд гривень.

Рубрика:
Екологія

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: