Китайський військовополонений заявив, що не хоче повертатися до росії

Військовополонений громадянин Китаю Чанг Ренбо. Фото: СБУ
Військовополонений китаєць Чанг Ренбо, який воював на боці російської федерації, погодився, що в українському полоні до нього ставляться краще, ніж у військах рф.
Про це йдеться у відео його допиту, яке президент Володимир Зеленський опублікував 10 квітня.
"Тут, в Україні, мене годують краще, ніж у росії. До нас ставляться краще. І тут безпечніше", йдеться в перекладі слів Ренбо.
Також у нього запитали, чи хоче він бути обміняним. Китаєць сказав, що не хоче повертатися до росії. На уточнення, щоби він вибрав — залишатися в Україні, чи повернутися до Китаю, — він зазначив, що хоче повернутися до КНР.
З розповіді громадянина Китаю під час допиту випливає, що на батьківщині полонений працював рятувальником. З його слів, він лише раз відправляв відео батькам, але не сказав, що перебуває в росії та став солдатом, аби ті не турбувалися.
Раніше Служба безпеки України повідомила, що один із полонених китайців віком 34 роки є безробітним і був завербований представником рф безпосередньо в Китаї. У лютому 2025 року прибув до Москви й підписав контракт.
Інший, 27-річний громадянин Китаю, приїхав до рф у грудні 2024 року нібито з туристичною метою. За його словами, потім, бувши в росії, він подав заявку на підписання контракту, відгукнувшись на оголошення в інтернеті про набір на службу і виплату 2 млн рублів.
Що відомо про військовополонених з Китаю
Нагадаємо, що 9 квітня президент Володимир Зеленський на зустрічі із журналістами заявив, що відомо про 155 громадян Китаю, які воюють на боці росії. Відомі їхні паспортні дані та місця служби. Він також зазначив, що українським відповідним службам зрозуміла схема, як вони їх вербують.
Нагадаємо, що під час бою в Донецькій області українські захисники взяли в полон двох китайських військових, які воювали у складі російської армії. Україна має їхні документи, банківські картки та особисті дані.
Міністерство закордонних справ уже викликало тимчасового повіреного у справах Китаю в Україні, щоб отримати пояснення. Сибіга наголосив, що китайці, які воюють у складі російської армії, ставлять під сумнів проголошену позицію КНР щодо миру та підривають авторитет Пекіна як постійного члена Ради Безпеки ООН.
Своєю чергою Китай розпочав перевірку інформації про можливу участь двох своїх громадян у війні проти України на боці російської армії в Донецькій області.