Greenpeace: у 2024 році викиди від виробництва ШІ-чипів зросли вчетверо

Фото: mezha.media
Викиди парникових газів у 2024 році, пов'язані з виробництвом напівпровідників для штучного інтелекту, зросли більш ніж у чотири рази.
Про це пише Bloomberg, посилаючись на звіт екологічної організації Greenpeace.
Як зауважують, організація базує свої висновки на відкритих даних та звітах провідних компаній галузі.
Згідно з даними, виробництво ШІ-чипів, які використовуються в системах штучного інтелекту, зокрема у графічних процесорах і модулях пам'яті, призвело до збільшення викидів на 357% лише за один рік. Енергоспоживання в цій сфері зросло на 351%. Такі темпи зростання викликають серйозне занепокоєння щодо впливу технологій майбутнього на клімат.
Основними виробниками компонентів для ШІ є компанії TSMC, SK Hynix, Samsung та Micron. Їхні заводи розміщені переважно у Південній Кореї, Японії та на Тайвані — регіонах, енергетика яких значною мірою залежить від викопного палива:
- на Тайвані понад 83% електроенергії виробляється з викопних джерел;
- У Японії цей показник становить 68,6%;
- У Південній Кореї — 58,5%.
Попри гучні обіцянки про декарбонізацію, уряди цих країн планують розширювати інфраструктуру, що ще більше збільшить викиди. Наприклад, Південна Корея будує нові електростанції на зрідженому природному газі, а Тайвань планує запуск нового термінала для його імпорту.
У той час як ІТ-гіганти на кшталт NVIDIA та Microsoft декларують зниження екологічного сліду, факти свідчать про зворотне. Компанія TSMC заявила, що знижує викиди на одиницю продукції, а NVIDIA вказує у своєму звіті про сталий розвиток, що працює з постачальниками для зменшення викидів у межах ланцюга постачання. У Samsung не змогли оперативно прокоментувати ситуацію, а SK Hynix і Micron не відповіли на запити журналістів.
Виходячи з цього, в екоорганізації зауважують, що екологічний баланс у галузі залишається вкрай несприятливим.
У Samsung не змогли оперативно прокоментувати ситуацію, а SK Hynix і Micron не відповіли на запити журналістів.
Звіт Greenpeace також ставить під сумнів думку про те, що штучний інтелект допоможе у боротьбі зі зміною клімату. Хоча такі технології потенційно можуть сприяти підвищенню енергоефективності у довгостроковій перспективі, сьогодні вони самі стають джерелом екологічної загрози.
Greenpeace закликає країни Східної Азії прискорити перехід на відновлювані джерела енергії. Інакше, з урахуванням буму в розвитку штучного інтелекту, ризики для глобального клімату лише зростатимуть.
Нагадаємо, що за допомогою супутникових даних наукові дослідники з Японії виявили, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері Землі минулого року відзначилася найбільшим зростанням порівняно з попереднім роком за всю історію спостережень.
Також за останні 30 років клімат в Україні, через значне підвищення середньої температури повітря на Землі, суттєво змінився. А значить варто бути готовими до появи нових кліматичних явищ і навіть стихійних лих.
Як писала Рубрика, станом на 5 березня до столиці прийшла метеорологічна весна, а нинішня зима у Києві була найкоротшою.