Зеленський анонсував проведення технічної зустрічі щодо угоди про надра у Вашингтоні

Президент України Володимир Зеленський на конференції після переговорів із прем’єр-міністром країни Йонасом Гар Стере 20 березня 2025 року. Фото: Скриншот з відео
Про це на зустрічі із журналістами сказав Президент Зеленський, пише Рубрика, посилаючись на Суспільне.
За словами Зеленського, це буде перша зустріч технічних команд, яка має на меті виробити головні засади угоди. Одна з умов угоди, яку буде відстоювати технічна група в обговоренні з американськими посадовцями — це паритетність в управлінні фондом.
"Повинен бути паритет. Не важливо, звідки ти береш гроші. І якщо ти партнер у фонді, в якому все повинно бути 50/50 – не можна просто забрати те, що було. Можна розраховувати на модернізацію, видобуток майбутній", — говорить Зеленський.
Раніше Зеленський наголошував: українська сторона не буде підписувати угоду, якщо вона передбачатиме будь-який борг України перед США за надану раніше військову допомогу.
Що відомо про Угоду щодо рідкісноземів України
Ще 26 лютого, зі слів прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Україна та Сполучені Штати Америки фактично відпрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкісноземельних копалин. Станом на сьогодні ця угода називається "Угодою про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України".
Проте 28 лютого президент Володимир Зеленський України та президент США Дональд Трамп не змогли підписати угоду про надра. Це мав бути рамковий документ, надалі країни зобов'язувалися працювати над договором про створення Інвестиційного фонду відбудови, який потребуватиме ратифікації з боку Верховної Ради.
Згодом Сполучені Штати Америки запропонували Україні тепер нову вже не рамкову, а велику угоду щодо рідкісноземельних металів. Проте президент України Володимир Зеленський заявив, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.
А 28 березня міністерка економіки Юлія Свириденко підтвердила, що Україна отримала від Сполучених Штатів новий варіант угоди про корисні копалини. Міністерка запевнила: щойно буде досягнутий консенсус, урядовці вийдуть з публічною позицією до депутатів Верховної Ради. А також, якщо буде необхідність, відбудуться консультації з парламентом щодо угоди.
7 квітня Свириденко заявила, що українська делегація цього тижня вирушить до Вашингтона для технічних переговорів щодо нового проєкту угоди щодо критичних мінеральних ресурсів між Україною та Сполученими Штатами.