fbpx
Сьогодні
18:21 09 Кві 2025

У 2025 році православні та католики святкують Великдень в один день: пояснюємо чому

Фото: УГКЦ

У 2025 році православні та католики відзначатимуть Великдень разом – 20 квітня. Це стало можливим через рідкісний збіг календарних розрахунків.

Чому так сталося і чи може це стати передумовою до єдиного святкування Великодня в майбутньому, читайте у матеріалі "Рубрики".

Зазвичай православні та католики святкують Великдень у різні дні. Проте у 2025 році Великдень припадає на 20 квітня, і ця дата є спільною як для православних, так і для католиків.

Це явище трапляється рідко, оскільки кожна з конфесій визначає дату Великодня за своїми розрахунками. Наприклад, востаннє подібна ситуація була у 2017 році, а наступного разу очікується у 2028 році.

Як рахують Великдень і чому у релігіях його святкують у різні дні?

Варто зазначити, що Великдень – перехідне свято. Тобто його дата змінюється щороку і її визначення ґрунтується на астрономічних явищах – весняному рівноденні та першому повному місяці після нього.

Попри той факт, що з 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ відмовились від старого Юліанського календаря та святкують Різдво 25 грудня, з Великоднем, як і з низкою інших так званих рухомих свят, зовсім інша ситуація.

Відмінності у визначенні дати Великодня між римо-католиками та православними виникають через різні календарі та традиції, які використовуються обома гілками християнства. 

І хоча обидва християнські віросповідання використовують однакову основу для визначення дати Великодня – першу неділю після першого повного місяця, що настає на або після весняного рівнодення – вони роблять це по-різному. Католики використовують астрономічні розрахунки за григоріанським календарем, тоді як православні церкви базуються на юліанському календарі і традиційних методах розрахунку.

Через цю календарну розбіжність Великдень у православних часто відзначається пізніше, ніж у католиків, іноді навіть на кілька тижнів.

Однак у 2025 році календарні розрахунки збігаються, що й призводить до єдиного святкування.

Чому Великдень у 2025 році збігається?

Збіг дати Великодня у 2025 році пояснюється особливостями розрахунку святкового дня. Як у юліанському, так і у григоріанському календарях весняне рівнодення припадає на 20 березня. Пасхальний повний місяць настає 13 квітня, а наступна неділя після нього, яка й визначає дату Великодня, випадає на 20 квітня. Саме тому у 2025 році православні та католики святкуватимуть разом.

Традиції святкування у православних і католиків

Хоча дата Великодня цього року спільна, традиції його святкування у православних і католиків мають свої особливості.

Спільні традиції:

  •       Освячення пасок, яєць, м'яса та інших продуктів у храмах.
  •       Символічне значення червоного яйця як символу воскресіння Христа.
  •       Святкові богослужіння та хресні ходи.

Відмінності:

  •       У католиків Великодній піст триває 40 днів і починається з Попільної середи, а в православних – 48 днів, включаючи Страсний тиждень.
  •       Католики більше наголошують на Великодній Тридіум – три останні дні перед святом.
  •       У православних важливим є нічне богослужіння, яке супроводжується хресним ходом.

Чи може збіг Великодня 2025 стати нормою?

Питання єдиної дати Великодня періодично порушується релігійними лідерами, проте поки що консенсусу не досягнуто. Дехто вбачає у таких збігах можливість для впровадження спільного календаря святкування у майбутньому.

Варто зазначити, що під час проповіді 25 січня 2025 року Папа Римський Франциск звернувся до християн усього світу із закликом встановити єдину дату святкування Великодня.

"Відкриймо заново спільне коріння віри. Збережімо єдність!" – зазначив глава католицької церкви.

Цьогорічне звернення Папи має особливе значення, оскільки у 2025 році відзначається 1700 років з Нікейського собору – першого з великих Вселенських соборів, під час якого прийняли Нікейський символ віри в єдиносущого Бога-Сина: він став основою для багатьох християнських церков.

Франциск підкреслив, що цей символ є "загальним визнанням віри, яке перевершує всі поділи, які роздирали тіло Христа протягом століть".

Понтифік наголосив, що річниця Нікейського собору – це "можливість для християн, які визнають символ віри та вірять у того ж Бога" зробити "рішучий крок уперед" і об'єднати дату святкування Великодня.

Щобільше, зі слів Папи Римського, цього року свято Воскресіння Ісуса Христа за юліанським і григоріанським календарями припадає на одну дату, що є символічним знаком для подальшого діалогу між церквами.

Папа Франциск зазначив, що об'єднання у визначенні єдиної дати Великодня є не лише практичним питанням, але й духовним символом єдності християн.

"Сто великодніх кошиків": як долучитися до ініціативи підтримки літніх людей, ВПО та військових, розповідає "Рубрика".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: