Головнокомандувач розповів, чому зазнав невдачі наступ ЗСУ під Бахмутом у 2023 році

Фото ілюстративне: Генштаб ЗСУ
Головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський дав пояснення щодо бойових дій у районі Бахмута у 2023 році та спростував твердження видання The New York Times про те, що саме він наполіг на зміні стратегічного вектора з Мелітополя на Бахмут, що нібито спричинило провал українського контрнаступу.
Про це йдеться в інтерв'ю головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського для Lb.ua.
Раніше The New York Times написало, що план контрнаступу на Мелітополь був ключовим для України, але генерал Олександр Сирський наполіг на поверненні Бахмута, що змінило стратегію і призвело до невдачі на обох напрямках.
Головком назвав публікацію американського видання такою, що "не відповідає дійсності".
"Кожен наш офіцер, генерал, який брав участь у бойових діях, знає, що це (стаття NYT – ред.) взагалі не відповідає дійсності.
Так, ми провели наступ південніше Бахмута. Але ж ми проводили наступальні дії двома бригадами зі складу угруповання. Якби ми мали п'ять бригад, думаю, що і Бахмут, і Соледар були б звільнені", наголосив Сирський.
За словами генерала, ще на етапі планування цих дій було розуміння, що сил недостатньо, оскільки в наявності було лише 2 бригади без додаткових боєприпасів.
"Але ми розраховували на несподіванку, на те, що ми такими, не те щоб авантюристичними, але сміливими діями проб'ємо оборону противника з урахуванням того, що вона не була готова, не була така, як, наприклад, на Запоріжжі. Там всі укріплення були у звичайному полі.
І от ми розраховували на те, що ми зможемо просунутися, перерізати дорогу між Бахмутом та Горлівкою. Раз", розповів головнокомандувач.
Друга дорога, каже Сирський, яку військові хотіли перерізати з одного боку, це дорога між Бахмутом і Дебальцевим.
"Це основна траса, якою здійснювалося логістичне забезпечення. А від неї відходила дорога на Попасну. Це ще одна дорога, яка виходила на основну магістраль", – пояснив Головнокомандувач.
Він зазначив, що це три дороги, якими здійснювалося логістичне забезпечення угруповання, яке нараховувало 20 тисяч.
"Якби нам вдалося перерізати ці шляхи, ворог був би вимушений відступати. Інакше потрапив би до пастки", – вважає Сирський.
Однак, за його словами, цей план військові не змогли реалізувати.
"У нас просто банально не вистачило сил і засобів", – сказав Сирський.
Нагадаємо, що за даними The New York Times тодішній головком Валерій Залужний та британці підтримували варіант, що контрнаступ має бути спрямований на Мелітополь, оскільки цей маневр перекриє сухопутні маршрути постачання російських сил у Криму, хоча це й було амбітно.
Видання описує Ставку, на якій Сирський заявив, що хоче відійти від плану й провести повномасштабний наступ, щоб вибити росіян із Бахмута. Потім він просунеться на схід до Луганської області. Звісно, йому знадобляться додаткові люди й боєприпаси.
Американцям не повідомили про результати засідання. Але потім розвідка США помітила, що українські війська й боєприпаси "рухаються в напрямках, які не відповідали узгодженому плану".
Невдовзі, на терміново скликаній зустрічі на польському кордоні, Залужний зізнався американцям, що "українці вирішили наступати в трьох напрямках одночасно".
Ситуація на фронті
27 березня президент Володимир Зеленський заявив, що російські війська готують наступ на Сумську та Харківську області, який запланований на весну. Раніше Глава держави також розповідав, що навпроти Сумської області росія сформувала нове скупчення військ, щоб завдавати ударів по Сумській, Харківській і Запорізькій області.
Також голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко заявив, що передусім росіяни намагаються зайняти Донеччину, водночас розуміючи, що це не вдасться зробити швидко. Загарбники сподіваються поновити контроль над тими територіями України, з яких їх вибили війська Сил оборони.
За словами військового, збільшилася кількість наступів противника на Лиманському напрямку. Окрім цього, на Краматорському напрямку, зокрема в районі Торецька, росіяни намагаються прорвати українську оборону.
Також Покровськ. Там, зі слів Тимочка, на даному етапі найбільша кількість боєзіткнень. Противник намагається прорвати Новопавлівський напрямок, росіяни ніяк не можуть виконати завдання російського командування в плані виходу в Костянтинопіль і взяття під контроль траси М-15.
В ISW вказують, що російські війська активізували наступальні дії з кількох напрямків, намагаючись охопити місто Покровськ зі сходу та заходу, а також натиснути на Костянтинівку.