fbpx
Сьогодні
Фото 15:30 08 Кві 2025

Знайшов понад 100 мін: у Книзі рекордів Гіннеса відзначили сапера-щура

Фото: Книга рекордів Гіннеса

Африканський гігантський щур на прізвисько Ронін встановив новий світовий рекорд за кількістю виявлених наземних мін, знайшовши у Камбоджі в період з серпня 2021-го до лютого 2025 року 109 протипіхотних мін і 15 інших боєприпасів.

Про це повідомляють у Книзі рекордів Гіннеса, пише Рубрика.

Понад чверть століття бельгійська некомерційна організація APOPO змінює світ, рятуючи життя там, де колись точилися війни. І у цьому їм допомагають щури. Але не прості – це HeroRATs, справжні чотирилапі сапери, що довели свою ефективність на полях бою у країнах з мінною небезпекою.

Щур-сапер

Фото: Книга рекордів Гіннеса

Одним із таких героїв є Ронін — африканський гігантський щур (Cricetomys ansorgei), якого навчили знаходити вибухівку. Він народився і виріс у Сільськогосподарському університеті Сокуне в Танзанії, де APOPO навчає спеціальних гризунів для виявлення мін і навіть туберкульозу.

Ронін випередив легендарного щура Магаву, який до 2021 року виявив 71 міну та 38 боєприпасів, що не вибухнули. За кілька років служби у Камбоджі він виявив 109 мін і ще 15 боєприпасів, що не вибухнули (НВБ). Це робить його рекордсменом серед щурів-саперів.

Щур-сапер

Фото: Книга рекордів Гіннеса

Щур-сапер

Фото: Книга рекордів Гіннеса

Маленькі, легкі та надзвичайно кмітливі, ці гризуни ідеально підходять для складної та небезпечної роботи, яку зазвичай виконують люди, ризикуючи життям. 

"Завдяки своїм невеликим розмірам (ці тварини надто легкі, щоб активувати вибухівку), високому інтелекту та потужному нюху сумчасті щури ідеально підходять для цієї роботи. Попри небезпеку для людей, організація підкреслює, що серед щурів не було жодного випадку загибелі під час служби", кажуть у Книзі рекордів Гіннеса.

Роніну наразі п'ять років, і його описують як "працьовитого, приязного та спокійного" щура.

Щур-сапер

Фото: Книга рекордів Гіннеса

"Успіх Роніна, ймовірно, зумовлений його здатністю концентруватися і любов'ю до розв'язання завдань. Його інтелект і природна допитливість допомагають йому залишатися залученим. Пошук мін для нього – це наче весела гра, де жоден день не схожий на інший", пояснила Лілі Шаллом з APOPO.

Попри небезпечну роботу, жоден щур за всю історію програми не загинув у процесі розмінування.

Організація серйозно ставиться до добробуту своїх підопічних: після робочого дня Ронін відпочиває, грається, долає смуги перешкод і ласує улюбленим частуванням — авокадо, бананами та арахісом.

З моменту свого заснування у 1997 році APOPO очистила понад 169 тисяч мін та вибухонебезпечних предметів у Африці, Європі та Південно-Східній Азії. І все це — силами багатовидової команди: щурів, собак і людей.

Зауважимо, що у системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) функціонує 13 кінологічних підрозділів, у яких працює 66 спеціально підготовлених собак: вони шукають людей під завалами, допомагають у розмінуванні територій і навіть беруть участь у реабілітаційних програмах.

Нагадаємо, що 4 квітня – Міжнародний День Просвіти з Мінної Безпеки. Напередодні, представники уряду, міжнародного бізнесу, громадянського суспільства та експертів з гуманітарного розмінування об'єдналися задля змістовного діалогу про державно-приватне партнерство у сфері гуманітарного розмінування та спільну мету – Україна Без Мін. У рамках заходу офіційно відкрили перший сервісний центр GCS Ukraine, що є частиною локалізації компанії  та представили мобільний воркшоп, який допоможе операторам протимінної діяльності, лагодити машини для розмінування GCS прямо в полі.

Рубрика раніше писала, що на сьогодні в України близько 139 000 квадратних кілометрів території є потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами. Аби прискорити гуманітарне розмінування, Міністерство оборони ініціює створення екосистеми полігонів для тестування новітніх технологій розмінування. Це дасть змогу прискорити впровадження інноваційних рішень у цій сфері.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: