Історичне рішення Трампа: оборонний бюджет США сягне $1 трильйона

Фото: REUTERS/Leah Millis
Уперше в історії Сполучених Штатів Америки планують виділити 1 трильйон доларів на оборону: це стане рекордною сумою для США.
Такий анонс зробив президент Сполучених Штатів Дональд Трамп, пише Bloomberg.
Глава Білого дому заявив, що його адміністрація затвердила оборонний бюджет в "районі" 1 трильйона доларів.
"Ми дуже уважно ставимося до витрат, але армія – це те, що ми повинні будувати, і ми повинні бути сильними, тому що у вас зараз багато поганих сил", – сказав Трамп у понеділок в Білому домі під час зустрічі з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу.
Трамп додав, що його адміністрація затвердить бюджет, який буде "найбільшим, який ми коли-небудь робили для військових".
Адміністрація Трампа ще не оприлюднила бюджетний запит на 2026 фінансовий рік, оскільки уряд працює в умовах тимчасового фінансування на цей рік. Очікується, що проєкт бюджету не буде оприлюднений до кінця весни цього року.
Зауважують у виданні, що колишній міністр оборони Ллойд Остін рекомендував уряду США збільшити витрати на оборону приблизно на 50 мільярдів доларів більше, ніж прогнозувалося у 2026 фінансовому році, і це збільшення призведе до того, що бюджет Пентагону перевищить 1 трильйон доларів у найближчі роки.
Своєю чергою міністр оборони Піт Хеггет опублікував пост на платформі соціальних мереж X:
"Незабаром: перший трильйонний бюджет @DeptofDefense. Президент відновлює нашу армію – і швидко".
Сам Гегсет активно підтримує ініціативи щодо скорочення державних витрат, які реалізує Департамент ефективності уряду, пов'язаний з Ілоном Маском. Попри це, саме Пентагон залишається найбільшою урядовою інституцією США, з річним бюджетом у 850 мільярдів доларів та штатом у майже 2 мільйони працівників.
У лютому Гегсет ініціював 8-відсоткове скорочення деяких другорядних статей витрат оборонного відомства, спрямувавши вивільнені кошти на пріоритетні напрями, зокрема на розвиток систем протиракетної оборони.
Що відомо про зростання витрат на оборону серед країн НАТО
Нагадаємо, що у липні 2024 року чинний тоді генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про нарощування співробітництва з Україною. Зокрема йдеться про нарощування здатності України самостійно виробляти снаряди та зброю, але й не тільки.
Тоді керівник НАТО нагадав, що 10 років тому під час саміту в Уельсі, коли союзники ухвалили рішення про збільшення оборонних витрат, лише три країни витрачали 2% ВВП на оборону. Нині вже 23 країни досягли цього показника, а деякі – й перевершили. Решта країн Альянсу зобов'язалися довести оборонні видатки до 2% ВВП невдовзі, оскільки це вже розглядається як мінімальний поріг.
Також Європа починає змінювати свій підхід щодо підтримки України. Оскільки ЄС не в змозі поставити всю необхідну зброю та боєприпаси, блок переходить до інвестицій у військову промисловість нашої країни.
Окрім того, міністр Міноборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що питання підвищення витрат на оборону до 5% ВВП для країни НАТО наразі не стоїть на порядку денному. При цьому, попри вимогу Трампа, самі американці до цього "ще дуже-дуже далекі".
4 березня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн представила план переозброєння Європи із п'яти частин, який може мобілізувати близько 800 мільярдів євро на оборонні витрати.