fbpx
Сьогодні
08:30 07 Кві 2025

Україна цього тижня відправить делегацію до Вашингтона для переговорів щодо угоди про надра, – Свириденко

English version here

Українська делегація цього тижня вирушить до Вашингтона для технічних переговорів щодо нового проєкту угоди щодо критичних мінеральних ресурсів між Україною та Сполученими Штатами.

Про це перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла в інтерв'ю агентству Associated Press, передає Рубрика.

Як зазначила Свириденко, завданням поїздки стане початок переговорів щодо нового проєкту угоди, яку запропонували Сполучені Штати.

До складу української делегації увійдуть представники міністерств :

  • економіки,
  • закордонних справ,
  • юстиції,
  • фінансів.

"Новий проєкт угоди з боку США показує, що намір створити фонд або спільно інвестувати залишається", – сказала Свириденко.

У матеріалі AP зазначається, що українські посадовці обережно коментують зміст проєкту, наголошуючи на тому, що наразі він відображає позицію лише однієї сторони.

"Наразі ми маємо документ, який відображає позицію юридичної команди Міністерства фінансів США", – сказала Свириденко. "Це не остаточна версія, це не спільна позиція", – додала міністерка.

За її словами, зараз завдання України:

  • зібрати технічну команду для переговорів,
  • визначити "червоні лінії" та основні принципи.

І вже цього тижня відправити делегацію до Вашингтона на технічні переговори.

"Зрозуміло, що всі параметри цієї угоди не можуть бути обговорені в режимі онлайн. Нам потрібно сісти з командами і продовжити розмову особисто", – наголосила Свириденко.

За її словами, наразі триває відбір юридичних, інвестиційних та фінансових радників.

"Це знаменує новий етап у відносинах зі Сполученими Штатами, який вимагає досвіду в різних сферах. Зрештою, все буде вирішено в ході переговорів", – зауважила Свириденко.

Свириденко відмовилася публічно розповісти про офіційну оцінку нового проєкту з боку України, але зазначила, що наразі існує більш детальний документ, який описує створення фонду. І якщо початковий проєкт зосереджувався насамперед на намірі заснувати фонд, то в останній версії, за словами Свириденко, викладено те, як американські радники бачать його структуру та роботу.

"Залишається незрозумілим, яку роль відіграватиме Україна в управлінні фондом згідно з новим проєктом, запропонованим США. Однак аналітики, які ознайомилися з витоком документа, вважають, що участь Києва буде мінімальною, і саме це Україна сподівається оскаржити на майбутніх переговорах, спираючись на попередньо узгоджену рамкову угоду", – зазначила міністерка.

Свириденко також наголосила, що Україна дуже зосереджена на тому, щоб остаточний проєкт угоди після переговорів повністю відповідав стратегічним інтересам нашої країни:

"Я вважаю, що робота над попереднім меморандумом показала, що обидві команди здатні досягти цих цілей і домовитися про умови, прийнятні для обох сторін", – зауважила вона.

Що відомо про Угоду щодо рідкісноземів України

Ще 26 лютого, зі слів прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Україна та Сполучені Штати Америки фактично відпрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкісноземельних копалин. Станом на сьогодні ця угода називається "Угодою про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України".

Проте 28 лютого президент Володимир Зеленський України та президент США Дональд Трамп не змогли підписати угоду про надра. Це мав бути рамковий документ, надалі країни зобов'язувалися працювати над договором про створення Інвестиційного фонду відбудови, який потребуватиме ратифікації з боку Верховної Ради.

Згодом Сполучені Штати Америки запропонували Україні тепер нову вже не рамкову, а велику угоду щодо рідкісноземельних металів. 

За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями.

Проте президент України Володимир Зеленський заявив, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.

А  28 березня міністерка економіки Юлія Свириденко підтвердила, що Україна отримала від Сполучених Штатів новий варіант угоди про корисні копалини. Міністерка запевнила: щойно буде досягнутий консенсус, урядовці вийдуть з публічною позицією до депутатів Верховної Ради. А також, якщо буде необхідність, відбудуться консультації з парламентом щодо угоди.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що угода – про створення спільного інвестиційного фонду розвитку та відбудови України зі Сполученими Штатами Америки – не міститиме жодних боргів перед США.

Водночас президент США Дональд Трамп  заявив, що глава української держави Володимир Зеленський хоче вийти з угоди щодо видобутку рідкісноземельних корисних копалин, і попередив його про "великі проблеми", якщо він це зробить.

А 5 квітня стало відомо, що президент Володимир Зеленський доручив Службі безпеки України розслідувати витік інформації про останню пропозицію США щодо отримання прибутку від українських активів.

Рубрика:
Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: