fbpx
Сьогодні
12:58 06 Кві 2025

Після війни відновлення українських лісів займе 70 років, – екологи

Стан лісосмуги в районі, постраждалому від війни. Фото: Сергій Луценко

Відновлення українських екосистем після війни потребуватиме десятки років. Зокрема, ліси відновлюватимуться щонайменше 70 років, оскільки зазнали нищівного впливу.

Про це в матеріалі РБК-Україна розповів еколог та геоботанік Яків Дідух.

Як зауважив науковець, відновлення довкілля після війни – це надзвичайно складний процес, який потребує не лише часу, а й значних зусиль для відновлення екосистем, що зазнали руйнувань.

За оцінками еколога, різні компоненти екосистеми потребують різного часу для відновлення, і багато з них можуть ніколи не повернутись до свого попереднього стану.

Дідух підкреслив, що трав'яні екосистеми мають вищу відновну здатність: їхнє відновлення можливе протягом 10–50 років. Але не всі природні утворення піддаються відновленню.

Зруйновані ґрунти чи знищені геологічні структури, такі як скелі, можуть залишитися мертвими зонами, де життя більше не відродиться. Вони втрачають здатність підтримувати біорізноманіття, а разом із цим — і екологічну цінність.

А от для лісових масивів, за оптимістичними прогнозами, знадобиться не менше 70 років для повного відновлення.

Це наочно демонструє навіть приклад Чорнобильської зони. Там, де рівень радіації дозволяє людям перебувати, природа поступово відновлюється, але є й території, де рівень радіації настільки високий, що навіть зараз вони залишаються непридатними для життя.

Війна в Україні залишає за собою безліч видів руйнацій, а різні екосистеми мають різну чутливість та опірність до цих впливів. Негативні наслідки війни будуть проявлятися на різних етапах і у різних формах, причому деякі екосистеми можуть втратити свою цінність через незворотні зміни.

Не менш важливим є також опосередкований вплив. Зараз значні території в Україні заміновані, і процес розмінування може тривати десятки років. Протягом цього часу величезні площі сільськогосподарських угідь залишатимуться непридатними для використання.

Як писала раніше "Рубрика", за даними Державного агентства лісових ресурсів України, наданими UWEC Work Group, станом на червень 2024 року через російську агресію в Україні постраждало 708,9 тисячі гектарів лісів. Повністю знищеними визнано 893,9 гектара.

Війна безпосередньо вплинула і на лісосмуги, які й до повномасштабного вторгнення перебували у критичному стані. На лінії фронту лісосмуги перетворюються на згарища, а ті, що знаходяться далеко від бойових дій, продовжують зникати через відсутність фахового догляду, природне старіння дерев та безконтрольне вирубування.

Ще у 2019 році Благодійний фонд Peli can live започаткував ініціативу з відновлення та створення нових лісосмуг. Сьогодні проєкт "Лісосмуги Життя" є ще більш актуальним — необхідно не лише рятувати деградовані насадження, але й відновлювати ті, що постраждали від війни. Це шанс не просто зберегти Україну зеленою, а й зміцнити економічну спроможність країни. Читайте про це у нашому матеріалі: "Лісосмуги Життя": як працює проєкт, що допомагає громадам відродити лісосмуги".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: