Космічна капсула з 4 туристами повернулася з першого в історії космічного польоту навколо земних полюсів

Космічна капсула Fram2. Фото: SpaceX / X
Космічна капсула Fram2 від компанії SpaceX з чотирма туристами на борту, для яких це був перший політ у космос, успішно приводнилася 4 квітня поблизу узбережжя Каліфорнії.
Про це повідомляють SpaceX та CNN.
Зазначають, що місія Fram2 стала першою комерційною подорожжю в орбіті, що пролягала безпосередньо над Північним і Південним полюсами Землі. Її профінансував китайсько-американський криптомільярдер Чун Ван, який одночасно був і командиром екіпажу.
Разом із Ваном у політ вирушили:
- Янніке Міккельсен — норвезька режисерка,
- Рабеа Рогге — дослідниця робототехніки з Німеччини,
- Ерік Філпс — досвідчений полярник з Австралії.
Усі учасники мали досвід або зв'язки лише з полярними експедиціями.
Під час місії, що тривала чотири дні, екіпаж:
- спостерігав північне та південне полярне сяйво з орбіти;
- фіксував фізіологічні реакції організму в умовах мікрогравітації,
- вів щоденники самопочуття,
- робив високоякісні фото та відео Землі з незвичних ракурсів.
Чун Ван у соцмережі X зізнався, що перші години в невагомості були не з приємних.

Чун Ван під час польоту у капсулі працює з ноутбуком
Фото: Chun / X
"Перші кілька годин у мікрогравітації були не зовсім комфортними. Космічна хвороба вразила нас усіх — нас нудило і кілька разів ми блювали. Відчуття відрізнялися від заколисування в машині чи на морі. Але навіть невеликий ковток води може роздражнити ваш шлунок і викликати блювоту", написав він.
Втім, вже наступного ранку екіпаж почувався краще і міг повноцінно насолоджуватися польотом.
Deorbit, Draco style. pic.twitter.com/Rv3lKomOqB
— Chun (@satofishi) April 4, 2025
Капсула приводнилася о 9:19 ранку за тихоокеанським часом (19:19 за Києвом). Це стало першою посадкою пілотованої капсули на західному узбережжі США за всю п'ятирічну історію пілотованих місій SpaceX.

Космічна капсула Fram2. Фото: SpaceX / X

Корабель з працівниками SpaceX. Фото: SpaceX / X

Фото: SpaceX / X

Космічна капсула Fram2. Фото: SpaceX / X
Дослідники зробили багато світлин та відео, на яких було видно різні ділянки Землі, над якими вони пролітали.
Flying over our launch site. pic.twitter.com/eHatUsOJ20
— Chun (@satofishi) April 3, 2025
Нагадаємо, що 1 квітня місію Fram2 відправила на полярну орбіту ракета-носій Falcon 9 зі стартового комплексу в Космічному центрі Кеннеді NASA у Флориді (США) 31 березня о 21:46 за тихоокеанським часом.
Як пише CNN, це перший в історії комерційний політ такого типу, що починає нову еру в космічному туризмі. Місія отримала назву Fram2 на честь норвезького корабля, який здійснював ключові експедиції до Північного та Південного полюсів.
Під час своєї кількаденної місії члени екіпажу досліджували Землю з полярної орбіти та вперше пролетіли над полярними регіонами Землі. Вони також мали взяти участь у 22 дослідженнях для розвитку можливостей людства щодо тривалого вивчення космосу та розуміння здоров'я людини в космосі.
Протягом усього часу перебування Fram2 на орбіті екіпаж планував зробити перший рентгенівський знімок у космосі, мав виконувати вправи для підтримки м'язової та скелетної маси та вирощувати гриби в умовах мікрогравітації.
Крім того, після безпечного повернення на Землю екіпаж планував вийти з космічного корабля Dragon без додаткової медичної та оперативної допомоги, допомагаючи дослідникам схарактеризувати здатність астронавтів виконувати функціональні завдання без сторонньої допомоги після короткого та тривалого перебування в космосі.