fbpx
Сьогодні
Фото, відео 15:15 04 Кві 2025

Робот Ardal врятував з оточення поранених захисників

English version here

Фото: Телеграм / Михайло Федоров

Наземний роботизований комплекс Ardal евакуював трьох поранених воїнів, які місяць перебували в оточенні ворога.

Про це повідомив у Телеграмі віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, цитує Рубрика.

За його словами, робот Ardal пройшов понад 17 кілометрів під обстрілами мінометів та артилерії, щоб евакуювати поранених, яких не вдавалося забрати із сірої зони.

Як зауважив Федоров, наземний роботизований комплекс створила компанія – учасник платформи Brave1 BUREVII.

Розробники брали участь у плануванні операції разом з 92-ю окремою штурмовою та 154-ю окремою механізованою бригадами.

Фото: Телеграм / Михайло Федоров

"Місія була надскладною, вона проходила в одній з найгарячіших ділянок фронту, де постійно літають ворожі дрони та наводять артилерію.

В операції брали участь понад 50 осіб, залучали засоби РЕБ і РЕР, аеророзвідку, а також дрони-бомбери, що відволікали увагу противника", – підкреслив міністр.

Він наголосив, що поранених евакуювали та доставили до шпиталю, а роботизований комплекс Ardal залишився неушкодженим.

Зараз держава, зауважив віцепрем'єр, максимально активно закуповує наземні роботизовані платформи. У планах – перевести всі логістичні завдання на роботів і зберегти максимальну кількість життів військових.

"Компанії-учасники Brave1 активно створюють нові технології, але їх потрібно ще більше", – заявив Федоров.

Він закликав розробників долучитися до Brave1.

Подробиці порятунку воїнів

Про подробиці операції з порятунку поранених бійців в інтерв'ю Укрінформу розповіла її учасниця, керівниця стратегічних комунікацій КБ "Burevii" Ольга Гарбовська. Вона зазначила, що в операції з евакуації поранених бійців наземним дроном з оточеної позиції на Куп'янському напрямку взяли участь понад 50 людей, вона тривала чотири години і відбувалася під постійними обстрілами.

"Бійці на Куп'янському напрямку пішли на завдання, і їх атакували. Всі троє отримали поранення. Були спроби їх евакуювати, але неуспішні, й бійці пробули в сірій зоні аж 32 дні до моменту евакуації. Їм скидали воду, ліки за допомогою дронів. Так вони й протрималися весь цей час", – повідомила Ольга.

Ольга Гарбовська під час підготовки операції. Фото з її архіву

За словами учасниці операції, оточену позицію весь час обстрілювали, зокрема фосфорними бомбами. Пораненим вдавалося переховуватися в різних приміщеннях населеного пункту, де вони мали виконувати завдання. Щоб підтримувати з ними зв'язок по рації, за допомогою FPV-дрона їм надсилали запасні акумулятори для радіостанцій. Військовослужбовець, який мав легші травми і міг рухатися, доглядав важкопоранених побратимів.

"І врешті до нас звернулася волонтерка Ксенія – вона шукала виробників наземних дронів, щоб з їх допомогою спробувати евакуювати хлопців. Більше ніхто за це не взявся. Операцію ми планували з 92-ю ОШБр зо п'ять днів, в ній взяли участь понад 50 людей", – розповіла керівниця стратегічних комунікацій конструкторського бюро.

Для планування евакуації залучили спеціалістів у галузі РЕР, РЕБ, аеророзвідку, пілотів, зокрема НРК (наземних роботизованих комплексів). 92-га бригада виділила власні ресурси і розвідбатальйон, щоб підсилити сусідню 154-ту ОМБр.

"Наше конструкторське бюро та фахівці-волонтери "Інженерного корпусу" підготували кілька наземних дронів, під час планування та реалізації операції буквально ризикували здоров'ям і життям. Ми розуміли, що шансів на успіх небагато", – зізналася Гарбовська.

Як пояснила учасниця спецоперації, складність її реалізації полягала в тому, що місцевість проглядалася ворогом з повітря, а території були заміновані. Для евакуації вирішили застосувати НРК Ardal, до якого на жорсткому зчепленні приєднали причіп, в який мали поміститися бійці.

"В результаті ми один дрон таки втратили вже в ході операції – підірвався на міні. Тож ми оперативно корегували план відповідно до ситуації та місць ведення боїв, що велися на цьому напрямку, дещо змінили маршрут. На щастя, ми мали ще один дрон, і з ним вже все вийшло", – розповіла комунікаційниця.

Фото: надане КБ "BUREVII"

Обраний НРК, за її словами, дуже потужний, з гарними показниками прохідності, досить компактний, і його легко транспортувати. Незважаючи на розміри, розрахований на 250 кг навантаження.

"Нам важливо було, щоб мав велику потужність і швидко їхав: затримуватися в тих місцях не варто, хотіли прослизнути швиденько. І наш дрон із причепом подолав в обидва боки близько 17 км, операція тривала чотири години (під постійними обстрілами) – від старту до повернення", – повідомила Гарбовська.

Довідка

Brave1 – це кластер для розвитку військових технологій в Україні, заснований Міністерством цифрової трансформації, Міністерством оборони, Генеральним штабом Збройних сил України, Радою національної безпеки і оборони, Міністерством стратегічних галузей та Міністерством економіки.

Нагадаємо, універсального робота D-21-11, який обладнаний автоматичною туреллю та може виконувати бойові завдання, створили учасники оборонного кластера Brave1.

Також в Україні стартували тести бойового робота "Лють", який дає змогу виконувати завдання дистанційно, а тому може врятувати життя українських оборонців.

Окрім того, Український кластер для розвитку військових технологій Brave1 створив нового наземного робота-камікадзе Ratel S, що дозволяє вражати ворожі об'єкти з безпечної відстані.

А на виставці Brave1 представили один з прототипів безпілотних підводних торпед, на цей час в Україні розробляються декілька версій таких безпілотників.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: