fbpx
Сьогодні
08:42 03 Кві 2025

ОП: угода про копалини не передбачає безпекових гарантій з боку Сполучених Штатів

English version here

Заступник керівника Офісу Президента Ігор Брусил повідомив, що в угоді про рідкісноземельні метали, яку мають укласти Україна та США, не йдеться про безпекові гарантії для нашої держави з боку партнерів.

Про це він розповів у телеефірі, передає Рубрика.

"Україна отримала (угоду про корисні копалини – ред.) дипломатичними каналами. Зараз відбуваються внутрішні державні процедури погодження цього документа, оскільки він відрізняється від того, який був на столі раніше", – зазначив він.

За словами заступника керівника Офісу Президента, це вже не рамкова угода, станом на сьогодні документ став трохи більшим.

При цьому українській стороні хотілося б мати думку кожного із зацікавлених органів виконавчої влади, міністерства і відомств.

"Цей процес досить трудомісткий, він займе певний час та потребує вивчення юридичної та політичної сторін", – зазначив посадовець.

Він наголосив, що угода має:

  • відповідати національним інтересам України,
  • не суперечити Конституції та законам нашої держави,
  • "і найголовніше – вона не має перешкоджати нашому руху до Європейського Союзу".

"Тому робота… займе певний час", – додав Брусило.

Окрім того, заступник керівника ОП зазначив, що в документі не йдеться про певні безпекові гарантії з боку США.

"Ця угода розглядається як, скажімо, економічний або фінансовий документ", – резюмував він.

Що відомо про Угоду щодо рідкісноземів України

Ще 26 лютого, зі слів прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Україна та Сполучені Штати Америки фактично відпрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкісноземельних копалин. Станом на сьогодні ця угода називається "Угодою про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України".

Проте 28 лютого президент Володимир Зеленський України та президент США Дональд Трамп не змогли підписати угоду про надра. Це мав бути рамковий документ, надалі країни зобов'язувалися працювати над договором про створення Інвестиційного фонду відбудови, який потребуватиме ратифікації з боку Верховної Ради.

Згодом Сполучені Штати Америки запропонували Україні тепер нову вже не рамкову, а велику угоду щодо рідкісноземельних металів. 

За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями.

Проте президент України Володимир Зеленський заявив, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.

А  28 березня міністерка економіки Юлія Свириденко підтвердила, що Україна отримала від Сполучених Штатів новий варіант угоди про корисні копалини. Міністерка запевнила: щойно буде досягнутий консенсус, урядовці вийдуть з публічною позицією до депутатів Верховної Ради. А також, якщо буде необхідність, відбудуться консультації з парламентом щодо угоди.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що угода – про створення спільного інвестиційного фонду розвитку та відбудови України зі Сполученими Штатами Америки – не міститиме жодних боргів перед США.

Водночас президент США Дональд Трамп  заявив, що глава української держави Володимир Зеленський хоче вийти з угоди щодо видобутку рідкісноземельних корисних копалин, і попередив його про "великі проблеми", якщо він це зробить.

Рубрика:
Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: