На Полтавщині жіноча ГО ініціювала моніторинг відбудови: як працює це рішення?

Керівниця проєкту Ганна Демʼяненко біля одного з обʼєктів відбудови - ПТУ 26, м. Кременчук. Фото з архіву ГО “Інша жінка”
"Рубрика" розповідає про моніторингову ініціативу ГО "Інша Жінка".
У чому проблема?
Сьогодні в Україні триває відбудова та реконструкція об'єктів, в тому числі соціальної інфраструктури, пошкоджених або зруйнованих ворогом. Але наскільки вона ефективна? Чи відповідають проєкти реальним потребам громад? Чи якісно виконуються роботи? Чи витрачаються кошти прозоро?
Яке рішення?
Відповіді на ці питання покликаний дати проєкт "Наша відповідальність: Моніторинг відбудови в Полтавській області", який ініціювала та розпочала реалізувати на Полтавщині ГО "Інша Жінка". В організації наголошують: відбудова країни — це не лише будівельні матеріали, нові вікна та стіни. Це відповідальність, довіра та прозорість.
Як це працює?
"Якісна відбудова — це наша спільна справа"

Кременчуцький фаховий коледж після пошкодження вибуховою хвилею. Фото з архіву ГО "Інша жінка"
В рамках проєкту громадська організація "Інша Жінка" перевірятиме хід відбудови 10 освітніх закладів Полтавської області, які стали жертвами бойових дій. Пʼять із них розташовані у Кременчуці, три — у Полтаві, ще два — у Полтавському районі. Серед них: фаховий коледж, професійно-технічне училище, гімназія, заклади дошкільної освіти.
Основна мета проєкту — забезпечити прозорість процесу відбудови та налагодити ефективний зворотний зв'язок з місцевими громадами. Незалежний моніторинг дозволить оцінити якість виконаних робіт, своєчасність їх завершення та врахування потреб місцевих жителів при відновленні навчальних закладів.
"Наш полтавський офіс розпочав проєкт моніторингу відбудови, аби принцип build back better дійсно мав місце. Важливо, що з цим проєктом ми опиняємось по іншу сторону процесу: не створюємо та реалізуємо, а оцінюємо та моніторимо. Тому з повним розумінням відповідальності та зусиль, які вкладаються для відбудови на рівні регіону, наша команда розпочинає свою роботу", — говорить голова ГО "Інша Жінка" Юлія Цибульська.

Голова ГО, керівниця проєкту, юристка та бухгалтерка презентують проєкт на ІРТ. Фото з архіву ГО "Інша жінка"
Що передбачає проєкт?
- Опитування користувачів відновлених об'єктів щодо якості та відповідності їхнім потребам.
- Залучення експертів для оцінки виконаних робіт.
- Заповнення інформації на Big Recovery Portal для забезпечення прозорості (паспорти та картки про об'єкти відбудови)
- Круглий стіл та презентації результатів моніторингу.
Важливим складником проєкту буде й інформаційна кампанія, яка супроводжуватиме цей процес та має на меті сприяти широкому висвітленню результатів моніторингу та налаштуванню діалогу між місцевою владою, громадськістю та користувачами відновлених об'єктів.
Експертками проєкту стали членкині ГО "Інша Жінка", які мають відповідну освіту та досвід у ключових сферах, необхідних для ефективного контролю відбудови. Серед експерток — фахівчиня з бухгалтерського обліку та аудиту, юристка, спеціалістка з державних закупівель, яка має практичний досвід роботи на платформі Prozorro. Крім того, до команди увійшли експертки, які мають досвід і освіту у сфері контрольно-ревізійної діяльності. В організації переконані, що їхній професійний бекграунд дозволить не лише здійснювати детальний аналіз використання бюджетних коштів, а й оцінювати правові аспекти процесу відбудови, виявляти можливі порушення та сприяти підвищенню прозорості.
"Коли немає нагляду, з'являється простір для недбалості, корупції та зловживань. Ми прагнемо зробити так, щоб кожна гривня була використана за призначенням, а кожен відновлений об'єкт був безпечним і якісним", — говорить бухгалтерка проєкту та членкиня ГО "Інша Жінка" Крістіна Демидова.
А керівниця та авторка проєкту, керівниця регіонального осередку ГО "Інша Жінка" в м. Полтава Ганна Дем'яненко, зазначає:
"Ми не просто спостерігаємо та робимо моніторингові перевірки — ми формуємо культуру відповідальності. Якщо сьогодні ми навчимося контролювати процес відбудови, завтра це стане нормою для всієї країни. І тоді відбудова буде не лише швидкою, а й справедливою".
А це точно спрацює?

Укриття в яслах-садку №5, Кременчук. Фото з архіву ГО "Інша жінка"
Проєкт буде тривати чотири місяці: з березня по червень 2025 року.
"Наш проєкт — це не просто моніторинговий контроль. Це створення тренду", — кажуть в організації. Тренду на активну громадянську позицію, прозорість та відповідальність у відбудові. Громадський контроль має стати не лише інструментом, а й важливим етапом для розвитку демократичного суспільства.

Круглий стіл. Фото з архіву ГО "Інша жінка"
Наразі в рамках проєкту вже провели круглий стіл "Методологія та практика моніторингу об'єктів відновлення" та ведуть моніторинг 3-х об'єктів в м. Кременчук:
- Професійно-технічне училище № 26;
- Кременчуцький фаховий коледж транспортної інфраструктури та технологій;
- Кременчуцький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 5).
Стежити за ходом проєкту та діяльністю ГО "Інша Жінка" можна на сайті організації та сторінці ГО у Facebook.
Довідка
Ініціативу реалізують в рамках проєкту "Наша відповідальність: Моніторинг відбудови в Полтавській області", що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту "Контроль витрат на відновлення", який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт "Контроль витрат на відновлення" впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО "Технології прогресу".

"Місто на хвилі": Як Миколаїв перевтілюється завдяки "блакитній" економіці

Подорож, а не пункт призначення: яка модель здатна змінити українські міста

Українські компанії зможуть представити свій бізнес у Римі на URC2025
