Листи з глибин Південного океану: українські полярники отримали перші дані від аргобуїв

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр
Українські науковці зробили важливий крок у вивченні Південного океану. Вони отримали перші дані від інноваційного обладнання для підводних вимірювань – аргобуїв, запущених у березні цього року з борту науково-дослідного судна "Ноосфера".
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі, пише Рубрика.
Як раніше ми писали, вперше українські полярники з борту науково-дослідного корабля "Ноосфера" запустили океанографічні буї, які стануть частиною світової системи моніторингу Південного океану. Тоді вчені пояснили, що аргобуї – це інноваційне автономне обладнання для підводних вимірювань, яке не має двигуна і рухається за течією.

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр
На шляху з антарктичної станції "Академік Вернадський" до Чилі вчені провели додаткові океанографічні вимірювання. У трьох точках маршруту запуску буїв вони використали спеціальний зонд CTD (conductivity, temperature, depth).

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр
"Вони визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Потім через супутник разом з GPS-координатами передають ці дані у світову базу", зазначають в НАНЦ.
Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр
"Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані", пояснила океанографиня Наталя Шепель.
Зі слів біологів, це також дало змогу з допомогою зонду побудувати три вертикальні профілі води на глибину до 1000 метрів.
"Кожен профіль має інформацію про провідність, температуру та солоність на різних глибинах. Також були виміряні такі показники, як розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценція для фітопланктону та каламутність", уточнили полярники.
До того ж як уточнюють в НАНЦ, це було перше випробовування повної комплектації CTD, що є базою будь-яких океанографічних досліджень з наукових суден.
Зауважимо, що ці дослідження є частиною міжнародного проєкту OCEAN ICE у межах програми ЄС "Горизонт Європа".
Нагадаємо, нещодавно на станцію "Академік Вернадський" прибув науково-дослідний корабель "Ноосфера" із командою 30-ї Української антарктичної експедиції на борту. Директор НАНЦ Євген Дикий відзначив, що у складі 30-ї антарктичної експедиції, як і в попередній, рекордна кількість представниць жіночої статі – четверо.
Також український полярник Юрій Лишенко, попри тяжке поранення на фронті та ампутацію, навчився ходити на протезі й цьогоріч також вирушив у сезонну експедицію на станцію "Академік Вернадський".