fbpx
Сьогодні
11:39 29 Бер 2025

У Польщі зникла білоруська опозиціонерка Анжеліка Мельникова: що відомо

Фото: "Еўрарадыё"

У Польщі зникла спікерка білоруської Координаційної ради із забезпечення трансферу влади Анжеліка Мельникова.

Про це пише "Еўрарадыё".

Заступник голови Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі Павло Латушко розповів, що з 25 березня опозиціонерка не виходила на звʼязок.  

"Ми сподіваємося на краще, але розуміємо, що провідні діячі демократичних сил Білорусі є пріоритетними цілями спецслужб режимів у Білорусі та росії", заявив він.

Латушко вже написав заяву до польських правоохоронних органів.

За даними "Еўрарадыё", опозиціонери не бачили Мельникову кілька тижнів через те, що вона хворіла на COVID-19, водночас вона залишалася на зв'язку до 21 березня.

Як розповів речник Міністерства внутрішніх справ Польщі Яцек Добжинський, Мельникова вже кілька тижнів не перебуває на території країни.

"Польські спецслужби підтримуватимуть дії спецслужб інших країн і Координаційної ради Білорусі щодо встановлення місцеперебування пані Мельникової", запевнив він.

Спікерка Ради, ймовірно, перебуває і за межами ЄС. За інформацією секретаріату Координаційної ради, її колишній чоловік зараз може бути в Білорусі.

У 2020 році Мельникову двічі затримували під час протестів у Білорусі, через що вона та її родина виїхали з країни. Згодом вона приєдналася до команди Народного антикризового управління як координаторка проєкту. Цю організацію створили для стабілізації системи управління Білоруссю після переходу влади до народу.

Нагадаємо, що 30 січня 2025 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, у якій визнає нелегітимними так звані президентські "вибори" в Білорусі, що відбулися 26 січня 2025 року. Відповідно, Олександр Лукашенко не може вважатися законно обраним президентом країни.

Що відомо про опозицію в Білорусі

Попередні президентські "вибори" 9 серпня 2020 року відзначились наймасовішими протестами за всю історію незалежної Білорусі. "Переможцем" був оголошений Олександр Лукашенко. Проте на переконання багатьох спостерігачів, перемогу у першому турі здобула Світлана Тихановська.

У країні проходили масові протести проти фальсифікації результатів виборів. Влада Білорусі жорстоко придушила ці виступи, проти опозиції застосовувалися репресії, що продовжуються досі.

Світлана Тихановська тоді балотувалася на виборах президента Білорусі 2020 року замість чоловіка Сергія, якого було затримано під час передвиборчої кампанії та в грудні 2021-го засуджено до 18 років ув'язнення.

У серпні Тихановська оголосила про створення "колективного виконавчого органу" – Об'єднаного перехідного кабінету, а також запропонувала Зеленському встановити дипвідносини з ним.

Правозахисники кажуть, що в Білорусі з політичних мотивів затримали понад 50 тисяч людей із початку масових протестів під час виборів 2020 року. Понад 1300 людей вважають політичними в'язнями, хоча насправді їх значно більше, вказує "Еўрарадыё".

Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: