В Україні діятимуть нові правила оплати лікарняних: що змінеться

Фото: Depositphotos
Застраховані громадяни України з 4 квітня матимуть право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах не тільки за основним місцем роботи, а й за сумісництвом.
Про це повідомив Пенсійний фонд України, передає Рубрика.
Відповідні зміни, ухвалені Законом України від 18 грудня 2024 року №4158-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування", набувають чинності з 4 квітня 2025 року.
Так, внесені зміни до абзацу другого частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якими передбачено надання застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах як за основним місцем роботи (діяльності), так і за місцем роботи за сумісництвом.
Обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом застрахованих осіб, за якими вони мають право отримати страхові виплати, не передбачено.
Наголошується, що зазначена норма застосовуватиметься до страхових випадків, які настануть з 4 квітня 2025 року.
Якщо людина втратила працездатність через нещасний випадок і при цьому перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником (за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок), такий страхувальник оплачує потерпілому перші 5 днів тимчасової непрацездатності за власні кошти у розмірі 100% середньої зарплати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу працівника.
З шостого дня тимчасової непрацездатності фінансування лікарняних здійснюється Пенсійним фондом України.
Довідка
Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування. Основні зміни в законі передбачають:
- звільнення релігійніх організацій від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування,
- заміну особистого страхування для посадових осіб природно-заповідного фонду на загальнообов'язкове соціальне страхування,
- надання право на допомогу з тимчасової непрацездатності та вагітності не тільки за основним місцем роботи, але й за сумісництвом,
- створення можливості отримання страхових виплат у паперовій чи електронній формі в умовах форс-мажору тощо.
Як повідомлялось, Міністерство охорони здоров'я запустило сайт проєкту Medevac — програми, яка спрямована на допомогу постраждалим від війни українським військовим та цивільним. Medevac дає можливість пацієнтам пройти високоякісне лікування за кордоном, яке в Україні не завжди можливо реалізувати внаслідок складності травм, завантаженості лікарень чи руйнування росією медичної інфраструктури.
Також повідомлялось, що Міністерство охорони здоров'я України додало нову причину для встановлення інвалідності – позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.