В Антарктиці полярники вперше провели одночасне радіозондування атмосфери з "Вернадського" та"Ноосфери"

Фото: Фейсбук / Національний антарктичний науковий центр / Скриншот з відео
Українські метеорологи здійснили унікальний експеримент в Антарктиді: вони вперше одночасно запустили радіозонди зі станції "Академік Вернадський" та науково-дослідного судна "Ноосфера".
Про це у Фейсбуці повідомив Національний антарктичний науковий центр та оприлюднив відео запуску радіозондів, пише Рубрика.
Як нагадали науковці, радіозонд – це пристрій, який піднімається в повітря на гелієвій кульці, фіксуючи важливі метеорологічні показники:
- температуру,
- вологість,
- атмосферний тиск тощо.
Зібрані дані передаються в режимі реального часу, допомагаючи науковцям вивчати зміни погоди.
"Таке "сканування" на висоті до 20 км дає найточнішу інформацію, щоб вивчати різні процеси в атмосфері та прогнозувати погоду. Адже приповерхневий моніторинг (до 2 метрів) дозволяє побачити лише частину того, що відбувається в атмосфері", зауважили полярники.
Науковці розповідають, що одночасні запуски зондів з "Вернадського" та "Ноосфери" проводилися два дні поспіль. Судно на той момент вже перебувало за 200 км від станції. Це дозволило отримати унікальні паралельні дані про атмосферу над різними ділянками океану.
"Це дасть змогу науковцям більше дізнатися про те, як утворюються хмари й опади в цьому районі, а також як це впливає на океан, морський лід і танення льодовиків", пояснюють метеорологи зі станції.
Загалом було здійснено чотири запуски. З "Вернадського" це робили науковці 30-ї експедиції, а з "Ноосфери" — учасники 29-ї УАЕ та сезонного загону.
Науковці очікують, що результати допоможуть краще зрозуміти, як формуються погодні явища в цьому регіоні, зокрема хмарність, опади та циклонічні вихори. Це, своєю чергою, сприятиме моделюванню кліматичних змін і покращенню прогнозів погоди.
"Такі паралельні запуски важливі під час зміни погоди, а також коли відбуваються процеси, цікаві з погляду утворення хмар та опадів. Зокрема, циклонічні вихори та атмосферні фронти. За допомогою радіозондування ми можемо краще зрозуміти ці процеси та відповідно — змоделювати їх на майбутнє", зауважила авторка дослідження, метеорологиня Анастасія Чигарева.
Також полярники показали відео, як відбувався скоординований запуск радіозондів.
Нагадаємо, що команда 30-ї Української антарктичної експедиції стала повноправним господарем на станції "Академік Вернадський", а попередня завершила свою річну місію та вирушила додому. 23 березня криголам "Ноосфера" з учасниками 29-ї УАЕ та сезонної експедиції вирушив з Антарктиди до чилійського порту Пунта-Аренас.
Як розповіли науковці, дні зміни експедицій були наповнені інтенсивною роботою. Через сильний вітер і складну льодову ситуацію доставка річного запасу продуктів, матеріалів і пального тривала повільніше, ніж зазвичай.
Також уперше українські полярники з борту науково-дослідного корабля "Ноосфера" запустили океанографічні буї, які стануть частиною світової системи моніторингу Південного океану.

Український полярник, який воював на сході країни, повертається після протезування в Антарктику

Українські полярники оприлюднили захопливе відео, як 9-метровий горбатий кит грався з човном дослідників
