Зеленський вважає, що путін не вміє говорити мовою дипломатії

Фото: Офіс Президента
Очільник кремля володимир путін не вміє говорити мовою дипломатії: російський диктатор використовує її лише як інструмент маніпуляції, а насправді діє за принципом ультиматумів.
Так вважає президент України Володимир Зеленський, сказавши про це в інтерв'ю для журналу Time.
Як зауважив Зеленський, будь-які спроби вести переговори з кремлем наштовхуються на один і той самий бар'єр – небажання путіна йти на справжні компроміси.
"Ми говоримо про припинення вогню і розуміємо, з ким маємо справу. Це як у тій історії, коли терорист захоплює банк, а люди розуміють, що не можуть йому відразу сказати: "Забирайся звідти! Відпусти усіх людей, залиш гроші". Професіонали розуміють, як починати таку розмову. Йдеться про компроміси заради людей. І тут те саме. Це заради людей, людей, які на фронті. І заради всіх людей, коли все сказано і зроблено", сказав Глава держави.
Президент підкреслив, що світ вже зробив великий історичний компроміс, дозволивши повернення путіна на міжнародну арену. Фактично, політична ізоляція російського диктатора була знята, і його знову почали розглядати як учасника перемовин.
"Зняття політичної ізоляції путіна – це великий компроміс. Уявіть собі звільнення Гітлера з політичної ізоляції. Напевно, це було б неможливо", наголосив Зеленський.
Проте, як підкреслив Глава держави, навіть цей величезний компроміс не зміг змусити путіна сісти за стіл переговорів без ультиматумів.
"Ми хочемо використовувати з ним мову дипломатії, але він так і не вивчив цю мову. Він говорить іншою мовою. Не тому, що він не знайомий з дипломатією. Він розуміє це як інструмент. Але він проти діалогу. Він не людина діалогу. Він людина ультиматумів", – пояснив Зеленський.
Також Президент вважає, що більш рішучі дії з боку американської адміністрації могли б змінити ситуацію і змусити росію реагувати швидше.
"Якби американська адміністрація вжила більш рішучих кроків, то путін мав би кращу реакцію. Росіяни відповіли б швидше. Думаю, щойно Трамп повернувся на посаду президента, темп його реакції був дуже швидким і несподіваним. Його риторика, його заяви.
Я думаю, що в той момент росіяни дуже злякалися. Коли він почав говорити про санкції, про інші свої кроки. Його рухи для них дуже несподівані. І для них все несподіване викликає тривогу", – сказав Зеленський.
Глава держави вважає, що нині Україні бракує саме швидких та рішучих кроків від партнерів. Він переконаний, що повільна реакція Заходу дає путіну час адаптуватися й вибудовувати нові стратегії агресії.
"У довгій грі росіяни досить сильні. У них авторитарна система. В умовах авторитаризму все бюрократично. Він може рухатися повільно, але він рухається. Але оперативні дії – це інша історія. Тому я відчуваю, що у нас недостатньо сильних, швидких дій", – резюмував український лідер.
Нагадаємо, що 24 березня у столиці Саудівської Аравії, в Ер-Ріяді, після того, як напередодні представники США зустрічалися з представниками України, проходили нові перемовини між американською та російською делегаціями. Вони тривали понад 12 годин.
За підсумками переговорів США з українськими та російськими у Саудівській Аравії домовились працювати над перемирʼям у Чорному морі та забороною ударів по енергетичній інфраструктурі.
Водночас росія оприлюднила свою підсумкову заяву після зустрічі з американськими чиновниками в Саудівській Аравії. У ній, зокрема, йдеться про те, що США пообіцяли сприяти відновленню російського експорту сільськогосподарської продукції та добрив в інші країни, зниженню вартості страхування морських перевезень, а також розширенню доступу до портів і платіжних систем для проведення таких транзакцій шляхом зняття санкцій.
Варто зауважити, що Білий дім оприлюднив свою підсумкову заяву після переговорів між американськими та російськими посадовцями в Саудівській Аравії. Вона дещо відрізняється від тієї, яку опублікували росіяни. Зокрема, у Білому домі нічого не згадували про зняття санкцій з Росії задля перемир'я в Чорному морі.