fbpx
Сьогодні
14:20 03 Бер 2025

Відтворює смаки їжі у віртуальній реальності: науковці розробили пристрій e-Taste

Учені розробили пристрій e-Taste, який передає смаки їжі та напоїв на відстані та дозволяє ділитися ними за лічені секунди.

Як інформує Рубрика, про це йдеться у науковому дослідженні, опублікованому в науковому журналі Science Advances, пише The Guardian.

У чому проблема?

Багато людей мріють відчути смак вишуканих страв на фото в інтернеті.

Яке рішення?

Науковці розробили пристрій, який передає смаки їжі та напоїв на відстані, а також дозволяє ділитися ними за лічені секунди.

Свій новий пристрій американські вчені назвали e-Taste.

Пристрій e-Taste. Фото: Shulin Chen et al

Як це працює?

Пристрій складається з двох ключових компонентів:

  • "електронного язика" – він фіксує дані про концентрацію п'яти різних смакових хімічних речовин у рідкому зразку їжі чи напою і надсилає цю інформацію бездротовим зв'язком;
  • пристрою, який за допомогою невеликих електромагнітних помп проштовхує рідини через шар гелю із п'ятьма їстівними смаковими хімічними речовинами та доставляє їх у ротову порожнину.

Смакові хімічні речовини можна змішувати перед подачею. Вони відповідають тим, що містяться в оригінальному продукті:

  • глюкоза – солодкий смак;
  • лимонна кислота – кислий;
  • хлорид натрію (сіль) – солоний;
  • хлорид магнію – гіркий;
    глутамат – пікантний.

Система також дозволяє доставляти ароматизатори до певних ділянок язика. За словами вчених, це потенційно можна використати для дослідження смакового сприйняття.

Команда провела низку тестів своєї системи. В одному з них 10 добровольців попросили визначити різний рівень кислоти у згенерованих рідинах. Учасники змогли зробити це із точністю до 70%.

В іншому експерименті шість добровольців спробувати різні комбінації рідин з ароматизаторами. Їх розробили на позначення п'яти різних страв і напоїв: лимонаду, торта, яєчні, кави та рибного супу.

Потім учасники скуштували рідину, згенеровану системою. Вони зіставили смаки та продукти з точністю майже 87%.

Вчені кажуть, що e-Taste може бути корисним для покращення систем віртуальної та доповненої реальності завдяки посиленню ефекту занурення. Також його потенційно можна використовувати для біомедичних досліджень або навіть "віртуальних кулінарних пригод".

Однак команда зазначає, що система потребує подальшого розвитку. Адже повністю відтворити гостроту та жирність їм поки не вдалося.

Раніше повідомлялось, що вчені припускають, що один з поширених складників пластику – бісфенол А або BPA – що часто використовують для виготовлення контейнерів для зберігання їжі, може підвищувати ризик діабету.

А дослідники у джунглях Перу провели експедицію та виявили 27 нових видів ссавців, риб, земноводних та метеликів. Пошуки відбувалися у віддаленому густонаселеному регіоні, де вчені не очікували знайти значного біорізноманіття.

Нагадаємо, Європейська комісія ухвалила втричі збільшити фонд підтримки для науковців України та спрямувати 4,5 мільйона євро на продовження наукових проєктів за їхньою участю.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: