Уряд розширив можливості професійного розвитку вчителів предмета "Захист України"

Фото: УНІАН
Кабінет Міністрів України затвердив зміни до розподілу освітньої субвенції, які розширюють можливості професійного розвитку вчителів предмета «Захист України».
Про це пише Рубрика, посилаючись на Міністерство освіти і науки України.
Згідно з рішенням Уряду, відтепер інститути післядипломної освіти можуть спрямовувати кошти субвенції на послуги супервізії для вчителів, які викладають за новою модельною навчальною програмою «Захист України. Інтегрований курс».
Ідеться про 100 млн грн на професійний розвиток учителів «Захисту України», які Уряд виділив наприкінці 2023 року. Згідно зі змінами ці кошти можна спрямовувати не лише на підготовку тренерів-педагогів і підвищення кваліфікації вчителів, а й на надання послуг супервізії.
Для чого потрібна супервізія
Супервізія — це добровільна професійна підтримка й допомога вчителям, яка сприяє підвищенню ефективності їхньої роботи.
Супервізор допомагає педагогам рефлексувати щодо своєї роботи, розвивати професійні вміння та знаходити ефективні рішення у складних ситуаціях. Сприяє створенню довірчої атмосфери, де вчителі можуть ділитися викликами без страху й осуду. Також супервізія є інструментом боротьби з емоційним вигоранням, адже допомагає зберігати мотивацію та натхнення в роботі.
Супервізія — це не контроль і перевірка, а можливість для професійного розвитку та підтримки вчителів.
Нині триває добір кандидатів у першу когорту супервізорів, до якого залучені представники ІППО, УІРО та команда, яка створювала модельну навчальну програму.
Уже навесні орієнтовно 80 кандидатів пройдуть централізоване навчання і після вдалого завершення зможуть розпочати супервізію в осередках.
Про оновлене викладання предмета
Оновлена програма «Захист України» є частиною масштабного проекту з модернізації військово-патріотичного виховання у школах. Передусім навчання орієнтовано на практичне застосування знань. З 2027 року предмет викладатимуть в усіх старших класах України, що сприятиме формуванню в молоді навичок із захисту себе та держави.
Що вивчають в оновленому «Захисті України»:
- 10 клас: зміст присвячено питанням національної безпеки й оборони України, ознайомленню з основами управління та планування, озброєнню та військовій техніці, стрілецькій підготовці, орієнтуванню на місцевості, інженерній фортифікації, домедичній допомозі.
- 11 клас: більше уваги військовим технологіям, інформаційній війні, домедичній допомозі, захисту цивільного населення в кризових умовах і плануванню майбутнього.
Оновлений курс "Захист України"
У травні стало відомо, що Міністерство освіти і науки ґрунтовно переглядає шкільну дисципліну "Захист України". Відомство вже повністю переписало освітню програму, змінило рекомендований перелік обладнання для класів, розробило методику, в який спосіб організувати освітній простір та процес навчання.
З вересня 2024 року учні 10 та 11 класів почали вивчати захист України по-новому. Уроки відбуваються не раз на тиждень, а раз на місяць у форматі тренінгів. Школярів знайомлять з основами національної безпеки, управління дронами, домедичної допомоги та іншим.
У Міністерстві освіти й науки вже підготували понад сто тренерів, які мають навчати вчителів. Значна частина серед них — це люди з військовим досвідом.
На уроках захисту України дівчата та хлопці навчатимуться тепер разом. Десятикласників і одинадцятикласників ділитимуть на групи по 8–15 осіб для ефективнішого засвоєння базових навичок довійськової підготовки.
Головне завдання цього курсу — щоб діти усвідомили себе громадянами України, щоб вони на практиці побачили зв'язок особистості та країни й були мотивовані міняти суспільство на краще, а також брати участь в обороні країни.