У Києві запрацював екологічний хаб від українського Greenpeace: як працюватиме це рішення

Відкриття “Зеленого Валу” 21 лютого 2025. Фото: Катерина Гузар
Greenpeace Україна відкрила екопростір "Зелений Вал" у Києві задля розвитку співпраці молоді та локальних ініціатив щодо зеленого відновлення й подолання екологічних та кліматичних проблем. "Рубрика" дізналася, як працюватиме новий хаб.
У чому проблема?
Як відомо, за перші 1000 днів повномасштабного вторгнення екосистеми України зазнали збитків на близько 71 мільярд доларів. Як зазначає міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, обсяг викидів парникових газів, спричинених війною, становить 180 млн тонн. А забруднена вибухонебезпечними предметами територія України становить 139 000 кв. км.
Для подолання екологічних наслідків війни та загалом для впровадження екологічних рішень українці створюють різні ініціативи. Про них, до слова, регулярно пише "Рубрика". Як каже координаторка з розвитку спільноти Greenpeace Україна Євгенія Кравченко, українське суспільство завжди було горизонтальним — українці створюють сильні локальні ініціативи. Але часто їм бракує зв'язків, ресурсів і можливості впливати на рішення. Повномасштабне вторгнення росії в Україну загострило ці виклики, зробивши співпрацю ще більш необхідною.
Водночас, розповідає Кравченко, нині також важливо надихати молодь брати на себе лідерство у процесах зеленого відновлення України.
Яке рішення?
Для того, щоб молоді люди та місцеві ініціативи могли знаходити однодумців, розвивати лідерські навички, реалізовувати власні ідеї, Greenpeace Україна 21 лютого відкрила у центрі Києва екопростір "Зелений Вал".
Євгенія Кравченко зазначає, що "Зелений Вал" — це не просто місце для роботи чи подій. Цей простір заохочує співпрацю, інновації та навчання на практиці для подолання нагальних кліматичних та екологічних проблем.
Тут відвідувачі зможуть:
- Брати участь у подіях: лекціях, тренінгах, майстер-класах про захист довкілля, кліматичну політику, сталий розвиток та активізм.
- Отримувати менторську підтримку від досвідчених активістів для розвитку своїх проєктів.
- Обмінюватися ресурсами: матеріалами, знаннями, досвідом.
- Співпрацювати з іншими ініціативами для створення масштабних і впливових проєктів.
- Організовувати власні заходи: хаб відкритий для тих, хто хоче діяти.
- Долучатися до міжнародного кліматичного руху: брати участь у міжнародних обмінах, навчальних поїздках, акціях разом з європейськими екоспільнотами.

Підготовка простору до відкриття. Фото: Facebook / Greenpeace Ukraine
Як це працює?
Відвідування "Зеленого Валу" та участь у подіях — безплатні. Так само безплатно можна організувати свою подію, якщо вони відповідають цінностям хабу — об'єднують людей навколо збереження довкілля.
"Ми заохочуємо молодь використовувати простір як платформу для експериментів, навчання та реалізації власних ініціатив — і готові підтримувати їх на цьому шляху. У 2025-му для цього ми маємо невеликі стипендії для найактивніших ініціатив та молодіжних лідерів і лідерок. Також плануємо запровадити можливість фінансової підтримки хабу для всіх, хто має бажання та можливість зробити свій внесок у розвиток простору", — каже координаторка з розвитку спільноти Greenpeace Україна.
Нині у "Зеленому Валу" тестують експериментальний графік роботи:
- Понеділок і середа: 10:00 – 18:00.
- Інші дні — за домовленістю. Наразі для цього потрібно написати Greenpeace Україна Ані Талаш, на електронну адресу [email protected] або в телеграм @annochk_a.
Графік може змінюватися залежно від потреб спільноти та подальшого розвитку простору. У квітні повноцінно має запрацювати вебсторінка простору, де можна буде забронювати хаб у зручний час, зареєструватися на події чи подати свою ідею для події й реалізувати її за підтримки "Зеленого Валу".
У створенні хабу в Greenpeace Україна надихалися успішними кейсами подібних просторів у Європі. Так, українська команда отримує менторську підтримку від Bolygó (Угорщина) та адаптує їхній досвід для "Зеленого Валу". Bolygó — це відкритий простір для молоді в Будапешті, метою якого є розширення можливостей, розбудова та підтримка молодіжних спільнот, а також створення платформи для нових мереж і партнерства. У Greenpeace Україна прагнуть створити схожий успішний формат в Україні, але з локальними особливостями та фокусом на потреби української спільноти.
До того ж "Зелений Вал" уже є частиною неформальної мережі просторів Planet One. Ця мережа — глобальна спільнота молодіжних центрів, присвячених кліматичним діям і захисту навколишнього середовища.
Нагадаємо, що Greenpeace Центральної та Східної Європи 10 вересня офіційно відкрила новий офіс у Києві. Greenpeace офіційно розширили свій офіс, щоб посилити роботу над зеленим відновленням України та розслідуванням екологічних воєнних злочинів, спричинених російським вторгненням. Команда також поставила за мету продовжити стежити за ризиками для ядерної безпеки навколо українських атомних електростанцій.