fbpx
Сьогодні
10:32 20 Лют 2025

Сьогодні в Україні вшановують пам'ять Героїв Небесної Сотні

English version here

Фото: Микола Тимченко

20 лютого, згідно з Указом президента від 11 лютого 2015 року "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні", в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні

Про це повідомляє Рубрика.

11 років тому цього дня відбулися зламні події, що визначили підсумок революції й змусили президента-диктатора Віктора Януковича втекти.

11 років тому відбулися масові розстріли майданівців на вулиці Інститутській у Києві. У цей день загинуло 48 людей, які разом з тисячами інших протестувальників відстоювали європейське майбутнє України.

Нагадаємо, що 21 листопада 2013 року Кабінет Міністрів на чолі з тодішнім прем'єром Миколою Азаровим ухвалив рішення призупинити підготовку до укладання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю України з Євросоюзом. Водночас влада на чолі з експрезидентом Януковичем продовжувала зміцнювати зв'язки з росією.

Увечері того ж дня на Майдан Незалежності у Києві з мирним протестом вийшли декілька сотень українців. Через кілька днів, 24 листопада, на головній вулиці столиці вже зібралося понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.

Майже одразу спецпризначенці почали розганяти протестувальників: відбувалися сутички біля будівлі Кабінету Міністрів, штурм наметового містечка на Європейській площі.

Коли 29 листопада Янукович остаточно відмовився підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, опозиція почала вимагати відставки уряду та дострокових виборів.

30 листопада вночі бійці спецпідрозділу МВС "Беркут" жорстоко побили кілька сотень мітингарів біля монумента Незалежності. Цим закінчився Євромайдан і розпочалася Революція Гідності.

Жорстокість силовиків породжувала спротив, тому 1 грудня колонами до майдану Незалежності рушили вже від 500 тисяч до мільйона людей. Учасники Революції почали брати під контроль державні будівлі й паралельно відбиватися від "Беркуту".

16 січня депутати ухвалили пакет "диктаторських" законів, які суттєво обмежували права громадян на протест. Через обурення учасники Революції Гідності вирушили до Верховної Ради. Тодішня "міліція" застосувала проти майданівців світло-шумові гранати, помпові рушниці та водомети, а вони захищалися "коктейлями Молотова" й металевими щитами.

Найбільше людей загинуло саме 20 лютого 2014 року. Свої життя віддали 48 учасників протесту.

З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло 78 осіб, після 20 лютого – ще 20.

Загалом у списках Героїв Небесної Сотні 107 осіб – три жінки й 104 чоловіки.

У День Гідності та Свободи Зеленський вшанував пам'ять Героїв Небесної Сотні

21 лютого 2014 року на Майдані Незалежності прощалися із загиблими напередодні революціонерами.

Драматизм церемонії підштовхнув двох українських поетес, Людмилу Максимлюк і Тетяну Домашенко, до написання віршів, в яких вперше згадано словосполучення "небесна сотня". Домашенко прочитала свій твір зі сцени Майдану.

Фото: Микола Тимченко
Фото: Микола Тимченко
Фото: Микола Тимченко

Назва виникла за аналогією з основними структурними одиницями Майдану — сотнями. Цей вислів відразу почали активно використовувати ЗМІ; він з'явився в офіційних документах, що стосувалися подій Революції Гідності.

У тому ж 2014 році був заснований Орден Героїв Небесної Сотні; вулиці в десятках українських міст були перейменовані на честь полеглих.

небесна сотня

Частина вулиці Інститутської в Києві, де 20 лютого 2014 року стався масовий розстріл протестувальників, тепер називається Алеєю Героїв Небесної Сотні.

У листопаді 2014 року звання Героя України надали 98 загиблим учасникам революції. Зараз Небесна сотня становить вже 107 осіб, четверо з них загинули на Донбасі в перші дні інспірованого Росією сепаратистського заколоту.

Визнано, що смерть першого Героя Небесної Сотні, Павла Мазуренка, настала 22 грудня 2013 року. Його до смерті побили в Києві люди, одягнені в тоді ще міліцейську форму.

Останній герой, Віктор Орленко, помер 3 червня 2015 року від наслідків поранення, отриманого 18 лютого 2014 року в районі Будинку Профспілок.

марш до Дня гідності та свободи рбк2Фото Facebook/Олексій Панич

Наймолодшому з героїв Назарію Войтовичу було 17 років, найстаршому, Івану Наконечному, 82 роки.

20 лютого 2015 року на Майдані вперше пройшла акція-реквієм "Хвилина мовчання — нескінченність пам'яті". У центрі столиці одночасно запалили десятки променів прожекторів, встановлених у місцях загибелі демонстрантів.

небесна сотня

104-м Героям Небесної Сотні п'ятий президент України Петро Порошенко посмертно надав звання Героїв України.

А троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція та Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: