fbpx
Сьогодні
14:39 16 Лют 2025

Міністр охорони здоров'я анонсував створення національного каталогу цін на лікарські засоби: навіщо це рішення

Фото: facebook / Міністерство охорони здоров'я України

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко зазначив, що в ухваленому законі щодо державної реєстрації лікарських засобів передбачено створення національного каталогу цін.

Про це очільник відомства сказав в етері телемаратону "Єдині Новини".

У чому проблема?

За підсумками 2024 року Держстат зафіксував таке зростання цін в Україні:

  • Антибіотики вітчизняні – 20%,
  • Антибіотики імпортні – 26%,
  • Судинорозширювальні засоби вітчизняні – 13%,
  • Судинорозширювальні засоби імпортні – 13%,
  • Жарознижувальні та знеболювальні препарати вітчизняні – 22%,
  • Жарознижувальні та знеболювальні препарати імпортні -16%.

Своєю чергою президент Зеленський вважає, що ціни на ліки в Україні "абсолютно неадекватні". На його думку, аптечні мережі та виробники мають надати комфортніші умови покупцям.

Яке рішення?

13 лютого Глава держави ввів в дію рішення Ради національної безпеки й оборони України від 12 лютого щодо забезпечення доступності лікарських засобів для громадян України. Націнка на ліки буде обмежена на рівні 10-35%.

Ляшко ж зазначив, що в ухваленому законі щодо державної реєстрації лікарських засобів передбачено створення національного каталогу цін.

Як це працює?

"Національний каталог цін передбачає, що кожен виробник або імпортер має прийти до регулятора і зареєструвати відпускну ціну.

Ми її прореферуємо, що відбувається у країнах східної Європи. Порівняємо за цінами, які там, і не дозволимо його реєструвати в Україні за ціною, дорожче, ніж у 4-5 країнах, з якими порівнюємо", — сказав Ляшко.

Також міністерство планує розширення програми реімбурсації й посилення контролю НСЗУ наявності лікарських засобів у закладах охорони здоров'я, які працюють за програмою медичних гарантій.

За словами Ляшка, аналіз показав, що люди часто купують в аптеках препарати, які зазвичай використовують при стаціонарному лікуванні. Це може свідчити про те, що лікарня, яка бере кошти з цієї програми медгарантій, не має ліків і перекладає це на пацієнта.

Варто додати, що з 1 березня українські виробники ліків знизять ціни на 100 найбільш популярних ліків на 30%. Також учасниками фармацевтичного ринку підписали декларацію про зниження ціни на інші лікарські засоби на 20%.

"Ми провели багато консультацій з усіма учасниками ринку та державними інституціями і спільно розробили та узгодили комплекс заходів, які дозволять змінити ситуацію. Впровадження деяких з них потребує часу, деякі ж є більш швидкими. Ми зацікавлені в тому, аби люди якнайшвидше могли відчути ці зміни — купити необхідні ліки дешевше.

І вже з 1 березня це буде можливо завдяки таким рішенням: українські виробники знизять відпускні ціни на 30% на 100 найбільш популярних ліків. Щодо решти ліків, то українські виробники разом з іншими учасниками фармацевтичного ринку підпиcали декларацію про зниження ціни на лікарські засоби кінцевому споживачу на 20%", – написав Ляшко.

Зауважимо, що громадська спілка "Аптечна професійна асоціація України" (АПАУ), яка об'єднує понад 75% ринку роздрібної фармації, 10 лютого першою підписала та направила Декларацію про взаємодію щодо зниження вартості лікарських засобів до Міністерства охорони здоровʼя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: