Відтворюють образи жінок із родини Лесі Українки: на Житомирщині відкрили виставку ляльок-мотанок

У Звягелі на Житомирщині в Літературно-меморіальному музеї Лесі Українки відкрили виставку "Косачівни: історія в узорах і ляльках", на якій представлені ляльки-мотанки, які відтворюють образи жінок із родини Лесі Українки.

Про це музей повідомив у Фейсбуці, передає Рубрика.

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки є не лише місцем збереження пам'яті про видатну поетесу, а й важливим культурним майданчиком, що сприяє популяризації її творчості та розвитку сучасного мистецтва. 

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Завдяки літературним вечорам, виставкам, мистецьким заходам і дискусіям він об'єднує дослідників, митців та шанувальників української культури. Тут відбувається діалог між традицією і сучасністю, а також формується простір для осмислення української ідентичності. 

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

"12 лютого  у музеї відбулося відкриття мистецької виставка "Косачівни: історія в узорах і ляльках". Проєкт, створений українськими майстринями зі всіх куточків України та зарубіжжя, став важливим культурним внеском у збереження народного мистецтва та популяризацію спадщини видатної поетеси.

Майстрині, використовуючи техніку вузлової ляльки, відтворили образи жінок родини Лесі Українки", – йдеться у повідомленні.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Зазначається, що виготовлення таких ляльок вимагало від майстринь дослідження:

  • стилю,
  • традицій,
  • етнографічних особливостей того часу.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

До проєкту "Косачівни: історія в узорах і ляльках" долучилися понад 20 майстринь з Німеччини та України.

Особливу роль у реалізації виставки відіграла співорганізаторка Ніна Хаґен – майстриня з виготовлення ляльки-мотанки, яка надихнула майстринь на створення проєкту "Косачівни: історії в узорах та ляльках", живе й працює в Осло (Норвегія). Вона не лише зберігає та розвиває декоративно-ужиткове мистецтво за кордоном, а й активно популяризує його в Україні.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

А Олена Михальчук, луцька майстриня та кураторка виставки "Князівни та княгині", активно досліджує та відтворює народні традиції. Один із її проєктів – серія волинських писанок, для створення яких вона використала візерунки, зібрані Ольгою Косач-Драгомановою (Оленою Пчілкою) та представлені в альбомі "Український народний орнамент".

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

На знак шани до культурної спадщини родини Косачів Олена Михальчук не лише відтворила ці унікальні орнаменти, а й подарувала свої писанки музею. Окрім того, вона подарувала силянку – репліку давньої прикраси, яку свого часу носили жінки з родини Косачів.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Під час презентації наукові співробітники музею розповіли, як Олена Пчілка, Леся Українка та її сестри свідомо підтримували українську традицію в одязі. Вони не лише носили народне вбрання, а й майстерно поєднували його елементи з класичним європейським стилем.

Навіть під час навчання в гімназії дівчата Косачі зберігали українську ідентичність – їхні сукні доповнювали вишиті комірці та бісерні силянки. Леся Українка, мандруючи Європою, купувала модні блузи та капелюшки. Її стиль був не лише проявом смаку, а й способом підкреслити національну самобутність.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Окрім мистецької та просвітницької мети, проєкт "Косачівни: історія в узорах і ляльках" має важливу волонтерську місію.

Багато майстринь, які долучилися до виставки, створюють та продають свої ляльки, а виручені кошти передають на підтримку Збройних Сил України.

Це питання надзвичайно важливе, адже сьогоднішня реальність вимагає активної громадянської позиції, взаємопідтримки та готовності допомагати.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Під час заходу Юлія Лавринович поділилася своїми думками про силу волонтерства та його здатність змінювати не лише окремі долі, а й суспільство в цілому. Таким чином мистецтво стає не лише символом культурного відродження, а й дієвим способом допомоги нашим захисникам.  

Виставку приурочили до 154-річчя від дня народження Лесі України.

Фото: Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Довідка

Українська письменниця, перекладачка, фольклористка, культурна діячка Леся Українка (справжнє ім'я – Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871 року у Звягелі.

У місті функціонують літературно-меморіальний музей Лесі Українки та Музей родини Косачів-Драгоманових.

Нагадаємо, з нагоди дня народження Лесі Українки бренд Ptashatam розробив лляну колекцію текстилю під назвою Contra spem spero!

Дизайнери презентували колекцію за мотивами квіткової поезії Лесі Українки спеціально до 25 лютого. За словами творців колекції, у її основу ліг однойменний вірш Contra spem spero! ("Без надії сподіваюсь!"), у якому "барвисті квітки" символізують нескореність, силу духу та життєствердність.

Також повідомлялось, що "Лісова пісня" (Il canto della foresta) Лесі Українки вийшла італійською мовою. У найбільшому італійському видавництві Mondadori книжка вийшла друком в серії Oscar Classici.

Свіжі дописи

  • Новини

Фінляндія планує вийти з конвенції про заборону протипіхотних мін

Фінляндія почне підготовку до виходу з Оттавської конвенції, яка забороняє застосування, накопичення запасів, виробництво і… Читати більше

Tuesday April 1st, 2025
  • Новини

У Львові відкрили дитячий опіковий центр: тут лікують найважчі термічні травми

У дитячій лікарні святого Миколая Першого медоб’єднання Львова запрацював оновлений опіковий центр – єдиний спеціалізований… Читати більше

Tuesday April 1st, 2025
  • Новини

Зеленський: Ми передали американській стороні всю інформацію про російські порушення щодо енергетики

Україна надає США повну інформацію про порушення росією часткового припинення вогню, що включає заборону ударів… Читати більше

Tuesday April 1st, 2025
  • Новини

Нацбанк України скасував обмеження у розмірі 150 000 грн на місяць для переказів “з карти на карту”

Національний банк України не продовжив дію ліміту в 150 тисяч гривень на місяць для переказів… Читати більше

Tuesday April 1st, 2025
  • Новини

Зеленський обговорив із міністром закордонних справ Литви підтримку України

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з міністром закордонних справ Литовської Республіки Кястутісом Будрісом. Про це… Читати більше

Tuesday April 1st, 2025
  • Новини

Ворог втричі збільшив кількість бойових зіткнень на півдні України, – військові

На півдні України різко зросла інтенсивність бойових дій. У лютому російські війська провели 118 боєзіткнень,… Читати більше

Tuesday April 1st, 2025