fbpx
Сьогодні
17:29 14 Лют 2025

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові: що відомо та як потрапити

Фото з репетиції театру “Гафта”: Олександр Осіпов

Харківський альтернативний незалежний театр "Нафта" уже 20 та 21 лютого презентує нову виставу, яка обговорюватиме тему екоциду в Україні в контексті російсько-української війни. "Рубрика" розкриває деталі.

У чому проблема?

Воєнні дії, які вже три роки веде росія на території України, супроводжуються систематичним руйнуванням довкілля: від горіння лісів і забруднення річок до спустошення родючих земель та природних резерватів. Ці наслідки будуть відчутні протягом багатьох поколінь. 

Яке рішення?

Звернути увагу на проблему екоциду, який здійснює росія у війні проти України, вирішили в харківському театрі "Нафта". У новій виставі команда досліджує навмисну шкоду, спричинену рф довкіллю: горіння лісів, замінування території, підрив Каховської ГЕС тощо. 

Як це працює?

Театр "Нафта" — альтернативний незалежний театр, створений у 2018 році. Сьогодні це одна з небагатьох театральних установ, які, попри нестабільну безпекову ситуацію у місті, працюють у Харкові. 

Замість звичних історій із лінійним сюжетом тут — актуальні теми та інтерактивність, замість традиційних театральних прийомів — переосмислення, дослідження та діалог із глядачами, проживання спільного досвіду та спонукання людей ставити питання та отримувати знання.

З початку повномасштабного вторгнення жодна вистава "Нафти" не обходиться без теми війни. За словами команди театру, в кожному із своїх проєктів вони хочуть розширити розуміння наслідків війни, адже руйнування розповсюджуються на світ, більший за людину.

"Зброя однаково пронизує бетон будівель, стебла рослин, плоть тварин і людей"

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові

Експедиція команди театру "Нафта" в Ізюмщину. Фото: Ігор Корчевський

Екосвідомість є однією з основних цінностей діяльності "Нафти". Ще у 2021 році в театрі  зробили виставу про екологічну катастрофу "Альтернатива".

Готуючи нову виставу, яка отримала назву "ОРГІЯ КІБОРГІВ", команда театру провела ціле дослідження на тему екоциду: зверталися до наукових текстів, консультувалися з фахівцями — дослідниками, екологами та рятувальниками, виїжджали за місто, щоб особисто засвідчити трагедії для екосистеми.

"В цій роботі нам було важливо звернути погляд на ті руйнування і ті наслідки для війни, які не є очевидними з людиноцентричного погляду на війну. Ми хотіли дослідити шкоду, якої зазнають не-людські істоти, а також її наслідки для нас. Причому як людей в Україні так і в світі, адже забруднене повітря і отруєні води не знають кордонів: рівень викидів вуглецю зростає, хімічні речовини з ракет, якими обстрілюють територію України, випадають дощами над країнами Європи та досягають берегів інших країн з водою річок і морів", — говорить Люба Ільницька, драматургиня вистави "ОРГІЯ КІБОРГІВ".

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові

В процесі репетицій. Фото: Олександр Осіпов

У цій виставі, усвідомлюючи масштаб і складність проблеми екоциду, колектив театру закликає звернути увагу на знищення довкілля та думати про інших жертв війни, якими є нелюдські агенти — ландшафти, річки і ліси, тварини та рослини.

Вже 20 та 21 лютого театр "Нафта" запрошує на прем'єру. 

  • Продаж квитків вже відкрито
  • Для учасників/иць бойових дій вхід на вистави — вільний. Щоб забронювати квиток, напишіть на сторінки театру у соцмережах (фейсбук, інстаграм) або зателефонуйте: +38 050 509 34 35.

А це точно спрацює?

"Масштаби катастрофи важко передати словами, але ми постараємось"

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові

З репетиції вистави "ОРГІЯ КІБОРГІВ". Фото: Олександр Осіпов

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові

З репетиції вистави "ОРГІЯ КІБОРГІВ". Фото: Олександр Осіпов

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові

З репетиції вистави "ОРГІЯ КІБОРГІВ". Фото: Олександр Осіпов

Незмірні, в буквальному сенсі, втрати тривають.  У театрі зізнаються, що не знають, що з цим робити. Тому роблять те, що вміють — виходять на сцену з театральним шоу, щоб назвати злочини, оплакати їхніх жертв і свідчити про лихо, що розростається та вимагає відповіді. 

"Для мене ця робота є маніфестацією нашої агентності, здатності до критичного колективного мислення та можливості ясно бачити реальність, в якій ми опинилися. Вражає повсюдність та глобальність впливу військової діяльності на довкілля. Це масштаб, який наразі неможливо обʼєктивно дослідити, обрахувати або хоча б уявити. Також не вкладається в голові, як на такі цинічні злочини проти довкілля, як наприклад підрив Каховської ГЕС, міжнародна спільнота не дає адекватної відповіді. Злочин екоциду наразі не є криміналізованим в міжнародній правовій системі, отже ми маємо наголошувати на необхідності визнання екоциду злочином та враховувати всі жертви, включаючи зниклі види тварин, рослин, забруднені ґрунти, розстріляні поля, спалені ліси", — говорить Ніна Хижна, режисерка вистави "ОРГІЯ КІБОРГІВ".

Доаматургиня Люба Ільницька зазначає, дуже важливо, що команді театру вдалося увійти в справді спільний процес девайзингу — колективного творення. 

"Контекст, з яким ми працюємо, змушує розбиратись з приватними позиціями і емоціями щодо того, що значить життя в цьому середовищі і часі, з певним історичним багажем і постійно прогресуючим спустошенням, а також переглядати можливості театрального інструментарію. Тому в роботі над «Оргією кіборгів» виникає багато викликів, що стають справді трансформаційними", — каже Люба Ільницька.

Ще більше корисних рішень!

Премʼєра вистави про екоцид у Харкові

З фотосесії для афіші вистави "ОРГІЯ КІБОРГІВ". Фото: Ігор Корчевський

Після премʼєри "ОРГІЇ КІБОРГІВ" у Харкові команда театру "обережно" планує покази вистави у Києві, а також декілька міжнародних показів, деталі яких поки не розголошуються. 

Допомогти театру "Нафта" реалізувати ці плани, а отже дати можливість театру розказати про екоцид не тільки українцям, а й іноземцям, може кожний із нас:

Найпростіший спосіб — відвідати вистави театру. Аби це зробити, не обов'язково бути в Харкові:

  • слідкуйте за сторінками "Нафти" в соцмережах та анонсами гастролей, показів в інших містах. Театр часто гастролює Україною та інколи за кордон.
  • аудіовиставу "Тунелі Уяви" можна слухати будь-де і будь коли;
  • дивіться та слухайте записи архівних вистав — їх можна отримати за донат волонтерському штабу "Культурний шок". Тут хайлайтс з детальною інформацією та переліком вистав. 
Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: