У Конгресі Сполучених Штатів пропонують відновити лендліз для України
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2021/01/2021-01-06T195320Z_1898040297_RC2J2L9W7BX5_RTRMADP_3_USA-ELECTION-CONGRESS-scaled-840x441-c-1.jpg)
Фото: Reuters
Член Палати представників Сполучених Штатів Америки від Республіканської партії Джо Вілсон оголосив, що ініціює законопроєкт про надання Дональду Трампу повноважень надавати Україні зброю через лендліз.
Про це він повідомив у соцмережі Х.
Американський урядовець заявив, що внесе до Конгресу Акт про лендліз "Свобода насамперед", який надасть Трампу "гнучкі повноваження для відправлення переможної зброї нашим партнерам, зокрема Україні".
"Це допоможе стримати воєнного злочинця путіна, як це мав би зробити Байден уже давно. Примусьте росію сісти за стіл переговорів за допомогою американської сили", заявив Вілсон.
Today, I will introduce the FREEDOM FIRST LEND-LEASE ACT to give President Trump flexible authorities to send war-winning weapons to our partners including Ukraine to deter War Criminal Putin as Biden should have done long ago. Bring Russia to the table through American Strength!
— Joe Wilson (@RepJoeWilson) February 10, 2025
Що відомо про лендліз для України
Як писала "Рубрика", у травні 2022 року, після прийняття обома палатами Конгресу президент США Джо Байден підписав законопроєкт, метою якого було дозволити швидше передавати техніку та обладнання Україні.
Такий документ дає змогу значно прискорити постачання озброєння, транспорту, продовольства та іншої допомоги в оренду чи безоплатно зі США в Україну. Завдяки такій програмі Білому дому не доведеться чекати на спеціальне виділення коштів для цього Конгресом.
На сьогодні цей механізм, фактично, не запрацював. Чому так сталося й чи досі можна вважати прийняття "ленд-лізу" позитивною тенденцією для України — розбираємося разом. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Чому для України добре, що досі не запрацював американський ленд-ліз".
Своєю чергою колишній речник МЗС України пояснював механізм ленд-лізу. Він полягає в тому, що Сполучені Штати Америки можуть передавати Україні наявні в них оборонні вироби в оренду чи на умовах лізингу.
Він сказав: "Перевага цього інструмента – швидкість ухвалення Адміністрацією США рішень за спрощеною процедурою без зайвої бюрократії та необхідності голосувань щодо кожного пакету допомоги Україні в Конгресі США. Недолік – обсяги постачань американської зброї в межах ленд-лізу напряму залежать від фінансових можливостей України".
Як відомо, востаннє програму лендлізу використовували під час Другої світової війни. Тоді США постачали союзникам боєприпаси, техніку й іншу необхідну сировину та продовольство для боротьби з нацистською Німеччиною.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/Lazerna-zbroya-Tryzub-150x85.png)
Командувач Сил безпілотних систем розповів про випробування нової лазерної зброї "Тризуб": може пропалювати метал
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2022/10/zenitno-raketni-kompleksy-IRIS-T-150x85.jpg)
Військові вперше показали IRIS-T SLS, які були поставлені в Україну ще у 2022 році
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/thumb_226860_820_360_0_0_auto-150x85.png)
Довгострокові контракти повинні стати нормою для виробників зброї у 2025 році: уряд опрацьовує механізм
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/12/general-lejtenant-Ivan-Gavrylyuk-150x85.jpg)
Міноборони: 70% зброї, яку застосовують ЗСУ, – це міжнародна допомога, наразі Україна нарощує виробництво зброї
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/01/5-150x85.png)