Мама з донькою під час дзвінка з Морквинкою. Фото: Академія Турботи
У чому проблема?
Наша країна змінюється, і разом із цими змінами змінюються спільноти, у яких ростуть діти. У школах, парках, транспорті, магазинах ми все частіше бачимо людей з інвалідністю. Ветерани повертаються додому з травмами. Цивільні отримують поранення від вибухів. Але водночас ці люди залишаються активною частиною суспільства. І дітям важливо знати, як взаємодіяти, як підтримувати, як висловлювати вдячність, не ретравматизуючи.
"Раніше нам могло здаватися, що тема інклюзії — це щось далеке, що не стосується кожного. Але зараз ми бачимо, що безбар'єрність — це не тільки про пандуси, це про спілкування, про рівне ставлення, про те, як зробити так, щоб у суспільстві було місце для кожного", — говорить Анастасія Свобода, керівниця проєкту підтримки ментального здоровʼя дітей Академія Турботи.
Вона відзначає, багато дорослих зізнаються, що просто не знають, як пояснити дитині, як спілкуватися з людьми, які мають інвалідність:
Яке рішення?
Саме цього вчить Тиждень Турботи, ініційований Академією Турботи.
З 10 по 17 лютого українські діти разом із близькими дорослими мають можливість вирушити в інтерактивну подорож, що допоможе їм зрозуміти, як підтримка та вдячність можуть змінювати життя, як правильно спілкуватися з людьми, які мають інший досвід, і чому повага — це основа дружби та безбар'єрного суспільства.
Як це працює?
Простими словами про складні речі
Тиждень Турботи розпочався минулої зими як проєкт із підтримки родинних традицій. "Чарівний дзвінок" від казкового персонажа Морквинки, за яким "ховався" професійний психолог ("Рубрика" вже писала про цей проєкт) допомагав посіяти в родині звичку турбуватися про ментальне здоров'я.
Результати показали: навіть за одну взаємодію можна запустити важливі процеси — навчити родину чути одне одного, більше говорити про почуття, краще підтримувати дитину в її переживаннях. Тоді Академія Турботи провела три хвилі Тижнів Турботи, залучивши близько 2000 родин.
"Але за цей рік ми зрозуміли: мало говорити лише про емоційне здоров'я. Необхідно закладати ще одну ключову звичку — звичку будувати інклюзивне суспільство, у якому є місце для кожного", — каже Анастасія Свобода.
В основі проєкту — один інтерактивний онлайн-дзвінок у застосунку MaPanda, під час якого дитина та її близький дорослий разом із персонажкою застосунку — Морквинкою будуть вчитися висловлювати вдячність ветеранам, взаємодіяти з різними людьми, будувати рівні стосунки.
Ілюстрація до проєкту: Академія Турботи
За сюжетом в школі Морквинки зʼявляється нова учениця Мишка Марішка. Але є одна річ, яка робить її не схожою на інших: у неї металева лапка, бо свою вона втратила через підступний капкан.
Морквинка щиро хоче подружитися з новою ученицею, але не знає, як це зробити. Їй важливо, щоб Марішка почувалася комфортно, але вона боїться сказати щось невдале або зробити незручним перше знайомство.
Морквинка отримує завдання: знайти три чарівні ключики до дружби. Разом з дитиною вона пройде через:
"Ця історія допомагає дітям краще розуміти людей, які мають унікальний досвід — людей з інвалідністю, військових і ветеранів. Діти вчаться, що справжня підтримка — це не жалість, а рівне ставлення, готовність слухати та бути поруч", — пояснюють в Академії.
Що отримають учасники?
Як долучитися?
А це точно спрацює?
Навчання найкраще закріплюється, коли його підтримують близькі дитини. Фото: Академія Турботи
Навчання найкраще закріплюється, коли його підтримують близькі дитини. Фото: Академія Турботи
В Академії Турботи впевнилися, формат тристоронніх дзвінків має велике значення для дитини, бо позитивний вплив найкраще закріплюється, коли його підтримують ті, хто поруч щодня — батьки, бабусі, дідусі.
"Ми можемо придумати для дитини найцікавіші й найкорисніші речі, але якщо її близьке оточення про них не знає або не підкріплює ці цінності в житті, цей вплив може швидко згаснути", — переконана Анастасія Свобода.
У лютневих Тижнях Турботи Академія Турботи планує набрати 1200 дітей. Наразі зареєстровано вже 70% від загального набору. Є й перші відгуки (з новим персонажем Мишкою Марішкою вже познайомилися деякі діти та батьки, які вже не вперше беруть участь в Тижнях Турботи.
"Важливо, що інвалідність Мишки Марішки в сюжеті подається не як щось, що визначає її, а радше як особливість, яка не робить Мишку менш вартісною. Після дзвіночка Соломійка ще довго розмовляла зі мною про те, якими різними можуть бути люди і як важливо правильно взаємодіяти з кожним. Це чудовий проєкт, особливо зараз, коли через війну людей з інвалідністю стає більше", — ділиться мама Соломії, учасниця "Тижнів турботи".
Сьогодні в житті кожної дитини вже є своя Мишка-Марішка:
"Діти отримують не просто казку, а практичну модель поведінки, яка легко трансформується у реальний життєвий досвід. Вони зможуть не лише усвідомити, як правильно спілкуватися з людьми, які мають певні особливості, а й застосувати це у власному житті", — додає Анастасія Свобода.
Ще більше корисних рішень!
Для підготовки спеціалістів для дзвінків дітям, Академія Турботи залучила студентів 4 курсу ЛНУ, які отримують нові знання та методи позитивного впливу на дитину в рамках виробничої практики. За останні кілька місяців співпраці з Львівським національним університетом імені Івана Франка в Академії Турботи вже залучили близько 140 студентів. Так, наприклад, у листопаді практику у проєкті проходили практику 80 студентів, із яких 11 залишилися працювати й досі.
"Співпраця з молодими спеціалістами для нас — це не просто практика для студентів, а можливість створювати нову генерацію фахівців, які розуміють, як працювати з дітьми, підтримувати їх і водночас не нашкодити", — зазначають в Академії Турботи.
Довідка:
Проєкт реалізується ГО "Можливості. Мотивація. Медіа" у партнерстві з MaPanda за підтримки проєкту "Ґендерно-чутливі підходи до ментального здоров'я та психосоціальної підтримки в Україні", який впроваджується GIZ Ukraine за дорученням Уряду Німеччини. Проєкт також підтримали українські ГО та ініціативи, що опікуються ментальним здоров'ям.
У горах Чернівецької області у фотопастку лісівників потрапила рідкісна червонокнижна рись. Про це у Фейсбуці повідомляє Чернівецька… Читати більше
Із 90 прикордонних населених пунктів на Сумщині через безпекову ситуацію евакуювали всіх дітей. З початку… Читати більше
Кабінет Міністрів затвердив постанову, яка передбачає, що всі педагогічні працівники закладів дошкільної освіти тепер матимуть однакову… Читати більше
Міністерство оборони України офіційно розпочало проєкт «Контракт 18-24» – добровільну ініціативу для українців вікової категорії… Читати більше
Велика Британія і США не підписали міжнародну угоду про штучний інтелект (ШІ), ухвалену на глобальному саміті в… Читати більше
Кабінет Міністрів затвердив проєкт угоди між урядами України та Японії для залучення гранту обсягом 8,8… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.