В Україні запустили проєкт про фінансову грамотність для дорослого покоління: у чому рішення?
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/Znimok-ekrana-2025-02-03-o-18.44.12-840x441.png)
Фото: БФ “Життєлюб”
Це спеціально для людей пенсійного віку, щоб допомогти їм підвищити фінансову грамотність та навчитись користуватись сучасними банківськими послугами без ризиків.
Про це пише "Рубрика" із посилання на БФ "Життєлюб".
У чому проблема?
У сучасному світі технології розвиваються з неймовірною швидкістю, і фінансові операції дедалі частіше переходять в онлайн-простір. Оплата комунальних послуг, здійснення банківських переказів, отримання пенсій та соціальних виплат – усе це стає доступним у кілька кліків. Однак для людей старшого віку ці зміни можуть бути викликом.
Крім того брак фінансової грамотності та недостатнє розуміння сучасних технологій роблять їх вразливими перед шахраями, які вигадують усе більш витончені схеми ошуканства. За даними НБУ, кількість випадків фінансового шахрайства щодо людей старшого віку зростає. Тільки за перші вісім місяців 2024 року Кіберполіція знешкодила 23 організовані шахрайські групи, що на 6 більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Яке рішення?
Благодійний фонд "Життєлюб" у партнерстві з ПриватБанком та Національним банком України запустили унікальний проєкт – газету "Фінансова мудрість". Це видання створене спеціально для людей пенсійного віку, щоб допомогти їм підвищити фінансову грамотність та навчитись користуватись сучасними банківськими послугами без ризиків.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/gazeta-1.jpg)
Фото: БФ "Життєлюб"
Газета розповідає про:
- основи фінансової безпеки,
- пояснює, як розпізнати шахраїв,
- дає практичні поради щодо ведення особистого бюджету та користування банківськими картками й мобільними додатками.
Особливістю проєкту стало залучення відомих українців, які дають корисні поради читачам, тим самим привертаючи ще більше уваги до важливості фінансової грамотності.
Зірковими гостями-експертами вже стали:
- Павло Зібров,
- Людмила Смородина,
- Олексій Вертинський.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/pasted-image-0.png)
Фото: БФ "Життєлюб"
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/10/DSCF9131-scaled-150x85.jpg)
Отримати будинок та роботу на Київщині: благодійний фонд "Життєлюб" розпочинає конкурс серед родин ВПО
Як це працює?
Випуск газети "Фінансова мудрість" фінансується за підтримки ПриватБанку та НБУ. Видання безкоштовно поширюється у відділеннях банку, центрах соціального захисту, на локаціях, де надає допомогу та навчання благодійний фонд "Життєлюб", в їх офлайн просторі та інших громадських місцях.
Також газета має онлайн-версію, яку можуть читати як самі пенсіонери, так і їхні родичі, допомагаючи освоїти важливі фінансові навички.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/unnamed.png)
Фото: БФ "Життєлюб"
Проєкт не лише інформує, а й створює спільноту, де люди 50+ отримують підтримку та корисні знання. Завдяки залученню зіркових експертів, які діляться своїм досвідом та порадами, газета стає не просто джерелом інформації, а справжнім помічником у щоденному житті пенсіонерів.
Важливо долучитися та розповісти знайомим людям старшого віку про цей проєкт, щоб вони мали інструмент для самоосвіти (або навіть шпаргалку). Онлайн версію газети можна знайти за посиланням.
Нагадаємо, в українських школах для учнів 8-9 класів з цього року запровадять обов'язковий курс "Підприємництво і фінансова грамотність". Пілотне викладання дисципліни вже розпочалося у 2024 році.
Навчити дітей раціонально розпоряджатися грошима — завдання, яке регулярно постає перед вчителями та батьками. І часто словесні пояснення працюють не так ефективно, як власні помилки. Зробити їх без реальної шкоди, проаналізувати та не втілювати в реальному житті допомагає українська гра "Життєвий капітал". Як вона навчає молодь фінансовій грамотності та в чому її користь, дізнавалася "Рубрика". Про все це читайте докладніше в нашому матеріалі "Грають та розумно витрачають гроші: як працює гра, що навчає дітей фінансовій грамотності".
Як повідомлялось, один із принципів відновлення — "будуй краще, ніж було". Він зокрема стосується і енергоефективності відновлених об'єктів, більшість з яких не були такими раніше. Проте чи дійсно українське законодавство в будівельній сфері вимагає, аби відновлені будівлі ставали енергоефективними? Відповідь на це запитання "Рубрика" знайшла у дослідженні Громадської мережі "Опора".