Новини

Коваль з Херсона створив репліку булави XV століття: артефакт знайшли під час археологічної експедиції “Фортеця Тягинь”

Булава XV століття, яку знайшли під час міжнародної археологічної експедиції "Фортеця Тягинь" відтепер має репліку. Її виготовив херсонський коваль та реконструктор козацької доби Михайло Запорожець.

Про це пише Рубрика, посилаючись на Суспільне.

Як розповів Михайло Запорожець, середньовічна булава, з якої він робив репліку, була знайдена під час міжнародної археологічної експедиції "Фортеця Тягинь".

"Вага самої голови, самого навершя, — 250 грамів, загальна вага — 360 грамів. Руків'я з дерева, грабу, обмотане шкірою для кращого утримування. Є темляк, щоб не злітало з руки, і декоративні елементи для ручки. Тут використаний метал сьогодення. Це сталь, зварена із сегментів, залита зсередини свинцем — так, як і в оригіналі. Вона зістарена, зроблена так, як мусить виглядати", — сказав він.

Фото: Суспільне

За словами Михайла, булаву він робив чотири місяці. За 30 років у ковальській справі це була перша річ подібного формату.

"Маючи сучасні технології, мені було трошки простіше працювати. А людина-майстер, який виконував цю роботу в XV сторіччі, то я вам скажу, що це навіть не настільки ковальська, скільки ювелірна робота. Найцікавіше те, що вона зроблена з окремих пластинок. І потрібно було зварювати ці пластини ковальським методом. Це доволі-таки кропітка робота і потрібно мати дуже гарний досвід", — сказав коваль.

Знайдена археологами булава була частково зруйнована, каже Михайло Запорожець. Збереглись голова і частина державки — ділянка довжиною близько 10 сантиметрів.

"Виходячи з параметрів і розмірів, які були на голові булави, реконструювалось і руків'я, і сама державка. Тобто, згідно з кількома параметрами та джерелами вийшла от така цяцька", — розповів чоловік.

Фото: Суспільне

Ідея створити репліку артефакту виникла у 2024 році під час роботи над віртуальним музеєм фортеці Тягинь, розповіла голова правління ХМГО "Культурний центр Україна-Литва" та менеджерка експедиції Наталя Бімбірайте.

"Розкопки тривали шість років поспіль в рамках Південної Середньовічної експедиції Інституту археології Національної академії наук України на чолі з докторкою історичних наук Світланою Бєляєвою. Ця експедиція зробила дуже важливі відкриття. Фортеця Тягинь — це середньовічна перлина південної України, це коротко про європейський вектор розвитку у Середньовіччі цих земель і територій. І це для нас дуже важливо, бо у ХХ столітті це була особливо табуйована тема — спочатку російською імперією, а потім Радянським Союзом. Але чому саме важлива ця реконструкція? Знайдена булава — найдавніша на всьому північному Причорномор'ї, офіційно знайдений артефакт. Вона має дуже велике значення як для історії, так і для взагалі розуміння і відчуття нашого коріння. Найближчу до неї археологічну знахідку, з початку XVI століття, знайшли на Черкащині. Інші — датуються пізнішим часом", — сказала вона.

Наталя наголосила на символічності булави, адже вона була знайдена у 2021 році — у 30-ту річницю незалежності України.

Фото: Суспільне

Креслення булави зробили архітекторки Ліза та Тетяна Євсеєви. В роботі використовували опис та фотографії артефакту, зроблені під час розкопок. Реалізувати задум їм допомогли благодійні внески від людей.

Оригінал експонату зберігається у Київському обласному археологічному музеї. Копію булави будуть використовувати як інтерактивну складову мистецьких проєктів про історію півдня України. На відміну від законсервованого оригіналу репліку можна буде не лише побачити, а й потримати у руках.

Автор фото: Олександр Корняков

Свіжі дописи

  • Новини

Rheinmetall передав Україні ще п’ять новітніх десантно-штурмових машин Caracal

Німецький виробник зброї Rheinmetall передав Україні ще п’ять новітніх десантно-штурмових машин Caracal. Про це повідомляє… Читати більше

Monday February 10th, 2025
  • Новини

“Укрпошта” завершила автоматизацію сортувальних ліній: тепер швидкість обробки сягатиме п’яти посилок за секунду

“Укрпошта” повністю завершила автоматизацію своїх сортувальних потужностей. Дві останні автоматичні лінії  запрацювали на терміналах у… Читати більше

Monday February 10th, 2025
  • Новини

Парк “бойових пташок” ЗСУ поповниться новинками: допущено до експлуатації безпілотні авіаційні комплекси BATON

Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України безпілотні авіаційні комплекси… Читати більше

Monday February 10th, 2025
  • Новини

Шмигаль провів розмову з Туском: обговорили модернізацію прикордонної інфраструктури та оборонні питання

10 лютого відбулася телефонна розмова прем’єр-міністрів України та Польщі Дениса Шмигаля і Дональда Туска. Сторони… Читати більше

Monday February 10th, 2025
  • Новини

Абсолютно неадекватні: Зеленський анонсував засідання РНБО щодо зниження цін на ліки

Президент України Володимир Зеленський повідомив про підготовку засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО) з метою врегулювання… Читати більше

Monday February 10th, 2025
  • Новини

ЄС планує переглянути розподіл іноземної допомоги на тлі рішення Трампа щодо USAID, – Bloomberg

Європейський Союз проведе перегляд своєї багатомільярдної зовнішньої допомоги, щоб тісніше пов’язати розподіл коштів зі своїми… Читати більше

Monday February 10th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.