За всю історію спостережень січень цього року став найтеплішим

Дані Європейського кліматичного агентства Copernicus (C3S) свідчать, що минулий місяць став найтеплішим січнем за всю історію спостережень, продовживши серію екстремальних глобальних температур.

Про це інформує Рубрика з посиланням на Reuters.

"Січень продовжив серію надзвичайної спеки – у 18 з 19 місяців середня глобальна температура була на 1,5 °C вищою, ніж в доіндустріальні часи", – йдеться у щомісячному бюлетені C3S.

Зазначається, що такі рекорди сталися попри те, що світ відходить від моделі потепління Ель-Ніньо і переходить до протилежної їй, більш прохолодної моделі, Ла-Нінья.

Вона передбачає охолодження екваторіальних вод Тихого океану і може стримувати глобальну температуру.

"Той факт, що ми все ще спостерігаємо рекордні температури поза впливом Ель-Ніньо, трохи дивує…

Безумовно, найбільшим фактором, що сприяє потеплінню клімату, є спалювання викопного палива", – сказала стратегічна керівниця Європейського центру середньострокових прогнозів погоди, який керує службою C3S, Саманта Берджесс.

Учені з Berkeley Earth та Метеорологічної служби Великої Британії очікують, що 2025 рік стане третім найтеплішим роком за всю історію спостережень, однак прохолоднішим, ніж 2024 і 2023 роки через зміщення в бік Ла-Ніньо.

За температурою поверхні океану січень став другим найтеплішим в історії спостережень після рекордного січня 2024 року.

Експерти Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) підтвердили, що 2024 рік був найспекотнішим за всю історію спостережень.

Середньорічна температура торік була вища на 1,55 градуса за Цельсієм, ніж у доіндустріальну епоху.

"Ми бачили надзвичайну температуру на суші, морській поверхні, надзвичайну спеку в океані, що супроводжувалася екстремальною погодою, яка вплинула на багато країн по всьому світу, руйнуючи життя, засоби до існування, надії та мрії", – заявила речниця ВМО Клер Нулліс.

За її словами, нині спостерігаються глобальні наслідки зміни клімату, зокрема тануть морські льодовики.

Так друге за величиною тіло льоду у світі – Гренландський льодовиковий щит – тріскається швидше, ніж будь-коли раніше. За словами дослідників, втрата льоду в Гренландії була причиною підвищення рівня моря приблизно на 14 мм з 1992 року.

"У світі, що теплішає, ми очікували б утворення більшої кількості тріщин. Тому що танення льодовиків прискорюється у відповідь на підвищення температури океану, а також тому, що тала вода, яка заповнює тріщини, може викликати розломи глибше в лід.

Однак досі у нас не було даних, щоб показати, де і як швидко це відбувається на всьому Гренландському льодовиковому щиті", – заявив провідний автор дослідження доктор Том Чадлі з географічного факультету Даремського університету (Англія).

Що спричиняє глобальне потепління?

Одна з гіпотез вчених щодо процесу глобального потепління полягає в тому, що перехід до екологічно чистого викопного палива прискорив потепління через зменшення викидів сірки, яка робить хмари більш дзеркальними для відбиття сонячного світла.

Крім даних з метеостанцій, записи яких сягають 1940 року, вчені використовують інші кліматичні дані. Йдеться про керни льоду (зразки у вигляді циліндричних стовпчиків), кільця дерев та скелети коралів, що доводять – нинішній період, ймовірно, найтепліший на планеті за останні 125 тисяч років.

Нагадаємо, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів повідомляло, що в Києві третій рік поспіль не фіксують кліматичної зими — це коли середньодобова температура повітря падає нижче 0°C і стабільно там тримається.

Через це борсуки, ведмеді, їжаки та інші тварини, які впадають у зимову сплячку, через теплу погоду та відсутність "снігової ковдри" тепер мають проблеми зі сном, пояснювали у відомстві.

А за даними Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського, цьогорічна осінь у столиці України стала однією з найтепліших за всю історію спостережень із 1881 року.

Пошейрити
Опубліковано автором
Уляна Гузь
Теги: Зміни клімату Погода Природа

Свіжі дописи

  • Новини

На Закарпатті запрацювала перша станція моніторингу водойм пілотного проєкту “е-Вода”

Міндовкілля запустило пілотний проєкт з онлайн-моніторингу стану водних ресурсів в режимі реального часу. У Закарпатській… Читати більше

Saturday March 22nd, 2025
  • Новини

У Німеччині виключили відновлення “Північного потоку-2”: рф перетнула червону лінію

Прем'єр німецької федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія Мануела Швезіг виключила відновлення газопроводу "Північний потік-2". Об'єкт так… Читати більше

Saturday March 22nd, 2025
  • Новини

Мільйони дітей в Україні страждають через агресію рф: ООН рішуче засудила російську агресію

За три роки, відколи росія розпочала повномасштабне вторгнення, загибель, поранення та тривала розлука з сім'єю… Читати більше

Saturday March 22nd, 2025
  • Новини

Буданов заявив, що Коордштаб застосовує весь доступний розвідці арсенал для повернення полонених

Начальник Головного управління розвідки Міноборони і керівник Коордштабу Кирило Буданов зазначив, що Координаційний штаб з… Читати більше

Saturday March 22nd, 2025
  • Новини

Повітряні сили уразили ворожий пункт управління прикордонної застави у Бєлгородської області, – Генштаб

Генштаб ЗСУ заявив, що Повітряні сили Збройних сил України 21 березня завдали успішного удару по… Читати більше

Saturday March 22nd, 2025
  • Новини

Війська рф обстрілюють Донеччину: в Покровську загинули двоє цивільних

Удень, 22 березня, російські загарбники обстріляли Покровськ Донецької області. Внаслідок атаки вбито двох цивільних, наразі… Читати більше

Saturday March 22nd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.