Балтійські країни відключилися від енергетичної системи росії та Білорусі
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/energetyka-Baltyka-scaled-840x441.jpg)
Фото: Rene Kundla / ERR
8 лютого Литва, Латвія та Естонія відключили свої електросистеми від енергетичних мереж російської федерації та Білорусі.
Про це повідомляють LRT та ERR.
Як зазначають у виданні, міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас підтвердив, що о 9:09 балтійські країни були відключені від російської електроенергетичної системи, яка діяла ще з радянських часів.
Керівник компанії-оператора литовської системи передачі електроенергії Рокас Масюліс зазначив, що відключення сталося раніше, проте Литва була готова до нього.
Він розповів, що спочатку відключили одну лінію, потім за 10-15 хвилин — другу, а ще через 15 хвилин — третю. Приблизно за пів години було розірване з'єднання також із Білоруссю.
"Все пройшло за планом, за графіком. Ми підписали протокол з росіянами про те, як все має бути відключено. Я б навіть сказав, що за кілька хвилин до цього росіяни самі зв'язалися з нами й повідомили, що вони готові", — заявив Масюліс.
О 8-й ранку з'єднання з російською енергосистемою розірвала й Латвія.
Згодом Естонія також відключила свою енергосистему від контрольованої росією зони.
Очікується, що через литовсько-польське з'єднання всі три країни під'єднаються до континентальної європейської електромережі.
Раніше синхронізація з енергосистемою Центральної Європи планувалася на кінець 2025 року. Однак у травні 2023-го прем'єр-міністри трьох країн домовилися прискорити десинхронізацію електроенергетичних систем держав від енергосистем росії та Білорусі.
Тоді повідомили, що відключення відбудеться 8 лютого 2025 року, а вже наступного дня, 9 лютого, через литовсько-польське з'єднання всі три країни під'єднаються до континентальної європейської електромережі.
А у червні 2024 року заступник міністра енергетики та мінеральних ресурсів Естонії Яанус Уйга підтвердив ці наміри.
Зауважимо, що Латвія, Литва та Естонія — останні країни ЄС, які ще не приєдналися до континентальної європейської мережі.