До кінця весни Києво-Могилянська академія має стати на 75% енергонезалежною
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2025/02/22211-840x441.png)
Сонячні панелі на одному з корпусів Києво-Могилянської академії. Фото: Фейсбук Києво-Могилянської академії
Перший етап проєкту енергонезалежності закладу має закінчитись вже наприкінці лютого. У його межах планують встановити альтернативні джерела енергії, що дозволять заживити друге студентське містечко.
Про це повідомили на сайті закладу. Деталі дізнавалась "Рубрика".
У чому проблема?
Українська енергосистема — одна з основних цілей масованих російських обстрілів. Як наслідок, Україна періодично стикається з дефіцитом електроенергії та її відключеннями. Це впливає на різноманітні сфери життя, зокрема і на освіту.
"В умовах війни питання енергонезалежності для університетів стає фактично питанням виживання. Це не лише про безперервне навчання, а й про можливість працювати в лабораторіях, вести дослідження та використовувати сучасні технології, навіть під час кризових ситуацій", — розповів "Рубриці" президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт.
Він також додає, що один із ключових викликів через перебої в енергопостачанні — те, що частина корпусів залишалася без опалення та водопостачання. А це впливало на організацію освітнього процесу, особливо в осінньо-зимовий період.
Яке рішення?
У Києво-Могилянській академії розпочали проєкт енергонезалежності закладу. Він передбачає, що більшість корпусів матиме власне електропостачання. Для цього на території академії встановлять гібридну сонячну електростанцію з сонячними панелями, акумуляторні батареї, а також генератори резервного живлення.
"Фіналізація першого етапу запланована на початок лютого 2025 року. Після завершення всіх технічних робіт з підключення обладнання Києво-Могилянська академія зможе створити необхідні умови для безперебійного електропостачання та забезпечити повноцінний навчальний процес під час масштабних відключень електроенергії", — розповідає Сергій Квіт.
Проєкт реалізовується коштом Групи Нафтогаз, компанії ПАТ "Укрнафта", а також Києво-Могилянської Бізнес-Школи.
Як це працює?
У межах першого етапу встановлять гібридну сонячну електростанцію з сонячними панелями генеруючої потужності 100 кВт, акумуляторні батареї 150 кВт та генератор резервного живлення 165 кВт на випадок довготривалих відключень. Це дозволить повністю заживити друге студентське містечко.
"Ми також плануємо поступово збільшувати рівень енергонезалежності університету загалом. Це важливий крок, адже така практика давно стала стандартною для західних університетів, які активно використовують альтернативні джерела енергії. Ми хочемо переймати ці підходи, щоб забезпечити стабільність і безперервність освітнього процесу за будь-яких умов", — говорить Сергій Квіт.
Адміністрація закладу працює над розширенням проєкту. Наразі ведуться переговори з партнерами про закупівлю обладнання ще для двох корпусів. Це 8 і 9 корпус Академії, які розташовані трохи далі від першого та другого містечка. Загалом до кінця весни 2025 року планується забезпечити енергонезалежність 75% корпусів Академії.
Нагадаємо, що також в Києві оранжерея Національного комплексу "Експоцентр України" (ВДНГ) отримала нову енергонезалежну систему опалення завдяки підтримці компанії "Інтергал-Буд".
Як писала раніше "Рубрика", з початку повномасштабного вторгнення росія атакує енергетичну систему України. Внаслідок обстрілів, руйнувань та окупації ми втратили чималу частину генерації та зіштовхнулись з дефіцитом електроенергії. Рішення — відновлювати енергосистему, але не такою, як вона була, а новою, кращою — децентралізованою. Тож уряд запустив пакет програм енергетичної стійкості "ЕнергоСвідомі", які спонукають українців встановлювати енергетичні установки — як сонячні панелі чи вітряки — на своїх приватних або багатоквартирних будинках, а також на підприємствах. Читайте докладніше про це в нашому матеріалі: "ЕнергоСвідомі: які програми допомагають українцям стати енергетичнонезалежними".